C9 Nuttig lesje noodopvang Zorgen over stijgende kosten voor jeugdzorg li Water- ontharders Kleppe(n) Humanitas zoekt gastgezinnen 2 Een parkeerkaart voor gehandicapten kost in de ene gemeente meer dan in de andere. En die verschillen worden niet kleiner, blijkt uit onderzoek. PARKEERKAART GEHANDICAPTEN A water specialist Commentaar Een lesje noodopvang: Ga niet om de drie dagen met vluchte lingen slepen maar biedt hun langdurig onderdak op een vaste locatie. Wees zeer open naar het publiek, óók over wat misgaat. Kijk naar Goes. Daar weet men hoe het moet. Deze aanbe velingen komen uit het onderzoek van het Instituut Fysieke Veilig heid naar de opvang van de laatste piek in de vluchtelingenstroom. Die is in 2015, mede door de oorlog in Syrië. Nederland moet flink improviseren om iedereen onderdak te bieden. In Goes is de res pons goed. Zó goed, dat de kledingbank voor vluchtelingen het aan bod niet kan verwerken. Ook in Middelburg zijn weinig proble men. Die gemeente besluit welwillend tot de vestiging van een tweede AZC, maar dat blijkt niet meer nodig. In Zeeland worden ook flinke fouten gemaakt. De gemeente Sluis communiceert niet slim en verkijkt zich op de reacties op het plan voor een asielzoe kerscentrum in Breskens. Onder druk van de bevolking blaast de gemeenteraad de plannen af. Het rapport maakt duidelijk dat plaatselijke overheden zich soms in bochten moeten wringen om het iedereen naar de zin te maken. In Goes worden de hekken rond de noodopvang in de Zeelandhal len snel met zeil bekleed omdat een naburige ondernemer bang is dat zijn klanten zich begluurd zullen voelen. Gaat dat veel te ver, of is het een kleine moeite die de scherpe kantjes van de zaak afhaalt? Het antwoord is niet zo belangrijk. Feit is dat Zeeland de opvang over het algemeen goed weet te regelen. De discussie over noodopvang leidt tot bespiegelingen over de landelijke asielpolitiek. Hoe sterk dat beleid ook is, het voorkomt waarschijnlijk niet dat ooit opnieuw grote groepen mensen hun heil hier zullen zoeken. Als de nood weer aan de man is, zal Zeeland goed helpen. Dat weten we nu. Het is iets om trots op te zijn. Zeeland improviseert over het algemeen goed bij de noodopvang van vluchtelingen De coalitiepartij is geschrokken van het bericht dat het tekort dit jaar dreigt uit te komen op één miljoen euro. Ook het CDA is niet helemaal gerust op de ontwikkelingen, gaf de fractie donderdagavond aan in de commissie Samenleving en Be stuur. Hoe wordt dat gat dichtgelopen en kan voor de komende jaren worden voorkomen dat er nog meer geld bij moet, wilde LSD-raadslid Guusje Poot weten van wethouder Cees van den Bos. Een waterdichte op lossing heeft de wethouder niet, moest hij erkennen. Het probleem zit deels in de praktijk: het aantal jongeren met problemen groeit, terwijl het budget slinkt. Volgens Van den Bos kunnen kosten deels worden teruggedron gen door een meer integrale sa menwerking van de hulpverleners. Belangrijk is ook, om erger te voor komen, dat eerder aan de bel wordt getrokken wanneer iemand in de problemen dreigt te raken. Het tekort wordt aangevuld uit de algemene reserve. Moet er in de toekomst meer geld bij, dan gebeurt dat niet zonder daar de raad tijdig over te informeren, verzekerde de wethouder. De commissie ging unaniem akkoord met het voorge stelde beleid van het college voor het sociale domein. Alle raadsleden onderschreven de oproep van de Christenunie om 'de mens en niet het proces' centraal te laten staan. ALMANAK Het Kapelse college van burge meester en wethouders heeft de goede gewoonte om jaarlijks een overzichtje te publiceren van gedeclareerde bonnetjes. Het gaat dan onder meer om reis- en verblijfskosten en zake lijke lunches of diners. Door gaans zijn het bescheiden be- dragen waar de gemeente niet failliet aan zal gaan. Toch valt in het overzicht over afgelopen jaar iets op: de gedeclareerde tele foonkosten van wethouder Marco Kleppe zijn flink hoger dan die van zijn collega's. Maar ja, da's ook weer niet zo gek met zo'n achternaam. Feestelijke monumentendag Scharenslijper in Koffietijd Schilderclub toont twintig werken RENESSE Hop on-hop off in cabriobus Sluiskil Een parkeerkaart kan voor mensen met een handicap flink in de papie ren lopen. Het bedrag dat gemeen ten in rekening brengen loopt in Zeeland op tot bijna 80 euro. Daar komen, in elk geval als de kaart voor het eerst wordt aangevraagd, de kosten van de medi sche keu ring bij. De ge meente Hulst re kent daar bijvoor beeld 200 euro voor. Het Leidse on- derzoeks- bureau Efdrie presenteerde giste ren de resultaten van nieuw onder zoek naar de tarieven van de ge meenten. Binnen Zeeland rekent Schouwen-Duiveland het hoogste bedrag voor een vergunning: 77,40 euro. Ook Kapelle (67,35 euro), Middelburg (46,55 euro) en Sluis (40,15 euro) zijn behoorlijk aan de prijs. Veruit de goedkoopste ge meente is al vele jaren Borsele. Daar is een parkeerkaart voor gehandi capten gratis. De genoemde bedragen zijn de administratieve kosten ('leges') voor de vergunning zelf. Om voor een kaart in aanmerking te komen, is ook een medische keuring nood zakelijk. Op onder meer de Beve- landen moet de aanvrager daarvoor zelf een medisch adviesbureau in schakelen en de kosten betalen. Elders laten de gemeenten het KOSTEN IN DE ZEEUWSE GEMEENTEN VLISSINGEN Humanitas Zeeland is op zoek naar gastgezinnen die kin deren uit Rotterdam en omgeving een leuke vakantieweek willen be zorgen. Deze kinderen, in de leeftijd van 6 tot 12 jaar, kunnen om financiële en sociale redenen zelden of nooit op vakantie. Daarom houdt Humanitas voor hen de 'Actie Frisse Lucht'. Het is de bedoeling dat de kinderen een weekje meedraaien in een gezin. De vakantieweek vindt plaats van 15 tot 22 juli. EnjOl) iamen vrijdag 7 april 2017 De oplopende kosten voor de jeugdzorg mogen niet ten koste gaan van andere doelgroepen binnen het zogeheten sociaal domein, vindt de gemeente raadsfractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Burgh-Haamstede wordt dit jaar tijdens de open monumentendag op Schouwen-Duiveland in de schijnwerpers gezet. De officiële opening van het drukbezochte evene ment vindt plaats in het kustdorp en gaat verge zeld van een feestelijk en gevarieerd programma. Het draait de komende editie om het thema 'boe ren, burgers en buitenlui'. ZIERIKZEE De Zierikzeese scharen slijper Ariën van Oord en EO-regisseur Johan Ei kelboom zijn vandaag om 10.00 uur te gast in het live-programma Koffietijd op RTL4. Eikelboom maakte een reportage over Van Oord, die au tisme heeft en uitblinkt in zijn vak. De reportage wordt maandag 10 april om 22.45 uur uitgezon den op NP02. De serie Talent Autisme' van de EO loopt van 10 tot 14 april. ZIERIKZEE De Schouwse schilder club 'Leve de schilderles' exposeert zaterdag en zondag en in het week einde van 22 en 23 april in het Burgerweeshuis in Zierikzee. Zestien deel nemers maakten meer dan twintig schilderijen rond het thema 'Dit is een plek om lief te hebben'. Het thema wordt ruim opgevat: het gaat van bed tot vakantiebestem ming. De openingstijden zijn van 11.00 tot 17.00 uur. Hoppend over het eiland met een zomers ogende cabriobus. Hier een ter rasje pakken, daar een museum. Schouwen- Duiveland is de plek bij uitstek om zoiets te doen. Een paar uurtjes sla je in de meeste dor pen moeiteloos stuk, maar daarna wil je ver der. ZEELAND7 Dezelfde Rolf Bosboom P T Gemee Gemeente Borsele Kosten vergunning exclusief medische keuring (euro) Kosten vergunning inclusief medische keuring (euro) Goes 16,00 Hulst 13,35 213,45 Kapelle 67,35 Middelburg 46,55 215,35 Noord-Beveland 15,00 Reimerswaal 25,00 Schouwen-Duiveland 77,40 161,45 Sluis 40,15 Terneuzen 18,50 Tholen 15,50 Veere 28,50 97,00 Vlissingen 31,70 *zelf regelen/kosten 133,30 niet bekend Aanmelden via ActieFrisse- Lucht.Zeeland@humanitas.nl. Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52