Theo Hiddema, een welbespraakte heer of een ijdeltuit en provocateur? 4 Cokesmokkelaar krijgt 12 jaar cel Een 27-jarige Nederlander moet twaalf jaar in Groot-Brit- tannië de cel in. De man uit Amersfoort werd betrapt bij een omvangrijke drugssmok kel. Hij zat met een paar ande ren op een vissersboot die 939 kilo cocaïne vervoerde. Twee handlangers werden gis teren ook veroordeeld. Een 68- jarige Ier kreeg zestien jaar cel, een 57-jarige Engelsman veer tien jaar. Hun schip, de Bianca, werd in augustus onderschept toen het de Britse wateren bin nenvoer. In het ruim lagen 28 zakken cocaïne. Die wogen 25 tot 30 kilo per stuk. Bij ver koop hadden de drugs ruim 98 miljoen euro kunnen ople veren. De Ier had het schip een paar weken eerder gekocht, zo genaamd voor duiktrips naar Spanj e. Een week voor de tocht vloog de Nederlander naar En geland. Uit de navigatie van het schip bleek dat het door het Ka naal voer, de Atlantische Oce aan op. Ten zuiden van Ierland keerde de Bianca om, terug naar Engeland. Waarschijnlijk hadden de drie bemanningsle den op volle zee de drugs opge pikt van een ander schip. Vertrouwen Groningers moet worden hersteld Astronauten ISS verliezen hitteschild Bij werkzaamheden aan het in ternationale ruimtestation ISS is een hitteschild verloren ge gaan. Tijdens een reparatie vo rige week die 6,5 uur duurde, wilden de Amerikaanse astro nauten nieuwe schilden aan brengen. Een daarvan schoot echter de ruimte in. Boekingssites beteren leven Artis beter beveiligd Cel in na doden echtgenote VVD, CDA, D66 en GroenLinks begonnen vorige week vrijdag aan de gesprekken. „Er is nog totaal geen zicht op welke uitkomst dan ook. Er zijn nog geen fiches inge vuld of afgetikt", zei Schippers over de onderhandelingen. „In die fase zitten we nog helemaal niet." Wel zijn er afgelopen week 'zes tot acht onderwerpen' de revue gepasseerd. Volgens haar is vooral gesproken over de financiële ruimte die er de komende jaren is. Daarnaast kwamen de arbeids markt, migratie, het klimaat en de tegenstellingen in de samenleving aan de orde. Pas sinds gisteren wordt er naar verluidt echt onderhandeld. Eerst gaven de onderhandelaars de ruimte aan een aantal experts en adviseurs van de overheid om hun visie te geven op de toestand van het land. Schippers zei dat er mo gelijk nog meer deskundigen wor den uitgenodigd om 'vanuit de praktijk' hun licht over onderwer pen te laten schijnen. Dat de onderhandelaars eind april een weekje pauzeren, is vol gens Schippers nodig omdat de politici net uit de verkiezingscam pagne komen, waarin ze boven dien hun familie weinig hebben gezien. Ze zei niet meer te weten wie met het idee voor de 'forma tievakantie' op de proppen kwam. Maar een paar dagen rust kan de kans van slagen bevorderen, denkt Schippers. VVD-secondant Halbe Zijlstra zei gistermiddag optimistisch dat er 'vaart' wordt gemaakt en ook volgens GroenLinks-leider Jesse Klaver gaat het 'de goede kant' op. Over de inhoud van de gesprekken hullen de acht deelnemers zich in stilzwijgen. Door niets naar buiten te brengen - zelfs de agenda is ge heim - wordt de kans groter ge acht dat deze formatiepoging kans van slagen heeft. Nu eens niet een rechtszaal, maar de Tweede Kamer was gisteren toneel voor Theo Hiddema. „Man, ik loop hier als een blind paard." Zelfs strafpleiter Theo Hiddema staat wat weifelend op zijn benen bij zijn eerste spreekbeurt in de Tweede Kamer. „Het voelt toch anders dan een rechtszaal. Zon der te willen overdrijven: het gaat toch om het landsbelang", zegt hij even later. Een debat over dis criminatie is de vuurdoop van het kersverse Kamerlid. De stem 'haperde', concludeert hij. „Maar het gaat vast wennen. Met de entourage is niets mis. Ik heb alleraardigste jongens en meisjes gezien vandaag." Tussen alle nieuwe volksverte genwoordigers blijft de bekende strafpleiter een vreemde eend in de bijt. Ook zijn nieuwe collega's lijken er nog niet uit. Is het nu een welbespraakte, goed geklede heer? Grappig, scherp, een vrije geest? Of een provocateur, ijdel tuit, zelfs racist? De nummer twee van Forum voor Democratie achter Thierry Baudet schuifelt weifelend door de gangen. Alsof hij een ver keerde deur nam die pardoes naar het parlement leidde, lijkt het soms. „Man, ik loop hier als blind jjg Noemde ik Kamer leden dom? Die ballorigheid kan ik me niet meer permitteren paard. Maar er hebben nogal wat mensen op mij gestemd. Dat schept toch verwachtingen. Maar ik ben nog niet wegwijs, zal ik di rect erkennen." Een paar dagen eerder was hij nog op z'n gemakje komen aan wandelen bij de zaal van de Tweede Kamer. In de drukte van collega-parlementariërs had hij een bekende ontwaard. „Wat een consternatie, hemel. Heb ik wat gemist?" zei hij. „Ja, Theo, zojuist is Khadija Arib herkozen als voorzitter." Hiddema wist niet dat het debat gepland was. Maar hij wijkt niet van zijn laconieke natuur. „Oh, nou dat is leuk voor mevrouw." De bekende strafpleiter wan delt verder. Op weg naar de rook ruimte, want hoewel het parle mentsgebouw 'een krap bemeten doolhof is met een 'Ikea-eenvor- mige' inrichting, heeft de ver stokte roker die al snel gevonden. Bij het personeel van het Ka mergebouw oogst hij sinds die wandelingetjes alom grijnzen en vriendelijke knikjes. „Ik ben ook geoefend in drentelen", zegt hij zelf. „Deed ik in die gerechtsge bouwen immers ook al die jaren." Een grijze muis is hij alvast niet. In zijn maidenspeech zet Hiddema meldpunten voor dis criminatie weg als 'een klaag- en klikindustrie'. Het debat kon hem niet bekoren. „Ik heb een kilo pa perassen zitten doornemen giste ren. Verwachtte een hels debat. Als strafpleiter wil je de feiten kennen. Maar het is wel erg veel voor de bühne in zo'n debat. Een boel propaganda." Daar 'doorheen prikken' is zijn taak nu, stelt hij. En ja, dat gaat hij volhouden. Al sluit hij zijn advo catenpraktijk niet geheel. „Als er een lekkere krent voorbij komt, pak ik die. Een moordzaak waarin iemands leven op het spel staat, houdt mij scherp. Dat moet ik niet laten." De andere Kamerleden bezor gen hem 'een warm bad'. Is hij soms vergeten hoe hij hen 'domme mensen' noemde? „Noemde ik Kamerleden dom? Die balorigheid kan ik me nu niet meer permitteren." Nee, het be valt hem best. Kleine smet is dat zijn vrouw Gerrie het niet meer kan meemaken. Ze overleed in 2016. „Dat is bitter. Maar zij dreef mij in de armen van Thierry. 'Leuk jong', zei ze. Ze zal tevre den meekijken, tot dusver." Italië Toscane, Chianti Camping Orlando***+ Sicilië, Mascali App. Villa Galati*** www.dejongintra.nl/italië vrijdag 7 april 2017 GO AMERSFOORT Nationale ombudsman Reinier van Zutphen neemt het op voor de inwoners van het Groningse aardgasgebied. MOSKOU DEN HAAG De tik op de vingers voor Booking.com en Expedia heeft gewerkt. De concur rentie tussen boe kingssites die hotel overnachtingen aan bieden, is vergroot. Dat komt de prijs voor klanten ten goede. Dat conclu deerde de Autoriteit Consument Markt (ACM) gisteren. De ACM en andere Eu ropese toezichthou ders drongen er in 2014 op aan meer prijsconcurrentie toe te laten. AMSTERDAM Artis heeft extra vei ligheidsmaatregelen genomen om nach telijke indringers voortaan buiten de deur te houden. In brekers probeerden meermalen 's nachts Artis binnen te drin gen. Dat kostte in één geval een roze pelikaan het leven. ALKMAAR Een man die vorig jaar september in een stomdronken bui zijn slapende vrouw in bed over goot met terpentine, in brand stak en ernstig verwondde, gaat daarvoor twee jaar de gevangenis in. Dit bepaalde de rechtbank in Alk maar gisteren. Tegen de man was drie jaar celstraf ge ëist. Aan zijn daad ging een ruzie vooraf nadat het echtpaar een kermis had bezocht. Schippers: Formatie duurt nog wel even Er zijn nog altijd 'grote verschil len' tussen de vier partijen die proberen een kabinet te forme ren. „Dit proces is niet zomaar klaar", zei informateur Edith Schippers gisteren tijdens haar wekelijkse persconferentie over de voortgang van de for matie. Laurens Kok Hanneke Keultjes Den Haag Informateur Edith Schippers: nog geen zicht op een uit komst. FOTO ANP Tobias den Hartog Den Haag —Theo Hiddema vanaf Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Busreizen Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur 8-daagse autovakantie Boek met hoge korting voor de meivakantie! Glamping in een lodgetent 8-daagse vliegvakantie Kleinschalig complex Gratis Wifi Zoover 8,5 Reiscode: kccvrOI Reiscode: zvmscOl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4