3 Klok steunt op een hoekje Historisch trommeltje Stoel met een kraag opsteekt - slakken zijn een probleem in heel Almere - wordt op biologi sche wijze bestreden. „In een kas kun je een paar keer per jaar oogsten." Meloenen Daar weten moeder Sylvia Schuiten (64) en dochter Nathalie (40) inmid dels alles van. Vorig jaar begonnen ze vanuit het niets bij Ron en al na een paar maanden kwamen ze thuis met tassen vol meloenen, tomaten, snack komkommers en paprika's. „En lek- Surinamers kweken bitawiri en sopropo, groenten die het in de open lucht niet redden ker!" zegt Nathalie. Voor moeder en dochter begon het tuinieravontuur met de moestuintjes van Albert Heijn. Ze wilden er nou eens meer mee doen dan ze weer laten verpiete ren in een potje. Via-via hoorden ze van het bestaan van 'Onze volkstuin in de kas'. Nu zijn ze er twee tot drie keer per week te vinden, meestal in gezelschap van hond Jack. „We staan versteld van onszelf', zegt Sylvia. „Zo makkelijk en snel het gaat. We leren veel. Iedereen wil je graag helpen. Vooral onze buurman weet er veel van." Het gevolg: de groente schiet de grond uit. De opbrengst van hun tuintje is ruim voldoende voor hen zelf en voor iedereen die er behoefte aan heeft. Sylvia was altijd al een groenteliefhebber, maar ook Nathalie eet ze nu met smaak. „Ik probeer alles en het meeste vind ik ook echt lek ker." Achter haar rolt Sylvia met haar ogen: „Vroeger bliefde mevrouw geen groente." Culturen De kas is een smeltkroes van cultu ren. Oer-Nederlanders zoals Sylvia en Nathalie, maar ook mensen van andere afkomst. Ongeveer de helft van de tuinders heeft wortels in Suri name. Ron: „Zij kweken onder glas groentesoorten die het in het Neder landse klimaat in de open lucht niet zouden redden. Zoals klaroen, bita wiri en sopropo. Groenten die ik zelf ook niet kende en die nu hun Neder landse buren leren waarderen. Van uit een gedeelte interesse ontstaat als vanzelf uitwisseling tussen mensen met verschillende achtergronden. Hele families komen naar de kas. Dat sociale aspect en het familiegevoel maken dit zo'n fijne plek." De verzinnebeelding van dat fami liegevoel is net verwikkeld in een ge animeerd gesprek met een tuinder. Het is Ellen van Niekerk (57), door haar gesprekspartner Carlos Macin tosh (50) 'de moeder-overste van de kas' genoemd. Van Niekerk is offici eel administrateur, maar kent alle tuinders van gezicht en biedt ieder een een luisterend oor. „Mensen ne men me in vertrouwen met hun so res. Leuke, maar ook nare dingen." Sinds ze op de tuin werkt, is ze zelfs een beetje een BA'er geworden: een Bekende Almeerder. „Ik kom overal mensen tegen die me groeten. Kinderen roepen: 'ha juffrouw Ellen!' Die kennen me van de schooltuint jes, die we ook hebben. Dit is de leuk ste baan die ik ooit heb gehad." SUCCES Bedrijf, geen vereniging vrijdag 7 april 2017 Sylvia Schuiten en haar dochter Nathalie werden dankzij de moestuintjes van Albert Heijn gegrepen door het volkstuinvirus. 44 Ron van Zwet 'Kantoormens' Karla Sadjoe had tot vorig jaar nog nooit getuinierd. „En kijk mij nu eens." FOTO'S DESIRÉE SCHIPPERS Tuinieren in een kas begint een hype te worden. Het concept kreeg navolging in onder meer Zuid broek, Rijnsburg, Nieuwerkerk aan den IJssel en Alphen aan den Rijn. 'Onze volks tuinen in de kas' ver huurt volkstuinen vanaf 8 vierkante meter voor 20 euro per maand, inclusief wateraansluiting, elektriciteit en licht. Verwarming is niet nodig, omdat de kas zichzelf verwarmt. De meeste tuinders zijn relatief onervaren. Ze beginnen vaak met een klein tuintje, maar breiden dat meestal snel uit. Zaaigoed mogen ze zelf meenemen, maar kunnen ze ook kopen bij Ron van Zwet. Regelmatig organi seert Van Zwet work shops over speci fieke aspecten van het tuinieren. In de kas wordt alleen op strikt biologische wijze getuinierd. 'Onze volkstuinen in de kas' is geen ver eniging, maar een commercieel bedrijf, ledereen wordt ge hoord en mag zijn zegje doen, maar Van Zwet beslist. „Vooral mensen die van een gewoon volkstuinencomplex komen vinden dat fijn", zegt hij. „Die hebben hun buik vol van het vaak einde loze overleg in een volkstuinvereniging." Dat eenvoudig ook mooi kan zijn, bewijst de tafelklok CLORK van het Ne derlandse design merk PUIK Art. Ont werper Ilias Ernst, die simplistische produc ten met een verras sende twist maakt, ontwierp deze klok met een rond kurken frame, dat aan één kant op een hoek rust. Dit stabiliseert de klok en fungeert als steun. De combi natie van kurk en metaal zorgt daarbij voor een contrast. Voor 49,95 euro staat dit stukje Dutch Design bij je op tafel. Meer informatie over CLORK vind je op puik-art.com. Wesco bestaat 150 jaar en viert dat met een nieuwe productlijn: de Classic Line. De de signers van het bedrijf dat in 1867 in Duitsland werd opgericht als Westermann Co ont wierpen een 'historische' broodtrommel met reliëf. Het middelpunt van de nieuwe lijn is Elly, een elegante broodtrom mel (95 euro) die in negen kleu ren ver krijgbaar is. De nieuwe fauteuil van hülsta heet 'Cuello', wat Spaans is voor kraag. Designer Martin Ballendat liet zich inspireren door een overhemd kraag. Met een naar beneden gevouwen kraag kun je contact maken met anderen in de ruimte waar je zit. Zet je de Cuello omhoog, dan is het 'me-time'. De stoel kost 2899 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42