Angst groeit onder aanhangers van omstreden prediker Republikeinen drukken benoeming Gorsuch door Elke dag een nieuw uitzicht! 3 Zeker tien Turkse Nederlanders worden vastgehouden in Turkije. Zij mogen het land niet verlaten wegens vermeende banden met de beweging van Fethullah Gülen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat meerdere Turkse Nederlanders aan de bel hebben getrokken omdat ze een uitreisverbod hadden gekregen. „We doen er alles aan om deze mensen bij te staan", zegt minister Koenders. „Ik heb dit op hoog poli tiek niveau aangekaart. Op verzoek van de mensen die het aangaat, werkt Buitenlandse Zaken in dis cretie aan een oplossing. Ik wil dat de mensen in kwestie snel duide lijkheid krijgen en desgewenst naar Nederland kunnen." Juridisch kan Nederland weinig voor hen doen, omdat Turkije hen vanwege hun dubbele nationaliteit als Turkse on derdanen ziet. Het uitreisverbod voor iedereen die ervan verdacht wordt banden te hebben met de Gülen-beweging, werd al kort na de couppoging van kracht. Mensen die voorkwamen op de zwarte lijst van Gülenisten werden verhinderd het land te ver laten. Vaak werden hun paspoorten ingetrokken en hun bankrekenin gen geblokkeerd. Prediker Gülen is volgens de Turkse autoriteiten het brein achter de verijdelde militaire staatsgreep van rs juli vorig jaar. De Turkse Nederlanders zitten al enkele maanden tot driekwart jaar vast in Turkije. Het kan nog lang duren voor ze een fatsoenlijke juri dische procedure krijgen, omdat in de nasleep van de couppoging tien duizenden Turken zijn opgepakt, ook rechters en aanklagers. Het jus titieapparaat kampt met een groot personeelstekort. De angst onder Nederlands- Turkse Gülen-aanhangers is door de affaire alleen maar groter gewor den. Doorgaans spraakzame Güle nisten willen niet meer met hun naam in de krant. „Hoe weet de Turkse overheid dat Turkse Neder landers Gülen aanhangen?" zegt één van hen. „Dat moet komen van de Turkse inlichtingendiensten, de ambassade, of door de kliklijnen waarTürkse Nederlanders het kun nen melden als ze Gülen-aanhan gers kennen." Erdogan-criticus Saniye Calkin wordt in Nederland al geruime tijd geïntimideerd vanwege haar opvat- Als je ook maar een beetje twijfel hebt: ga niet op vakantie naar Turkije tingen. Zij waarschuwt Turkse Ne derlanders die in de mei- of zomer vakantie naar Turkije willen gaan. „Als je ook maar een beetje twijfel hebt: ga niet. Want de risico's zijn duidelijk." Sadet Karabulut, SP-Tweede Ka merlid, is ongerust. Ze vindt dat de vastgehouden Türkse Nederlanders alle bescherming en hulp van de Nederlandse regering moeten krij gen. Ze heeft er geen vertrouwen in dat zij eerlijk berecht worden. „Sinds de mislukte coup is een deel van de media uitgeschakeld en we ten we van veel mensen niet waar voor ze worden vastgehouden. De situatie is problematisch." Onder leiding van president Erdo- gan bestempelde de Turkse natio nale veiligheidsraad de Gülen-be- weging twee maanden voor de mislukte staatsgreep als een 'ille gale terroristische beweging' die net zo hard bestreden zou worden als de Koerdische PKK. Maar de grootscheepse zuiverin gen van Gülenisten begonnen al in december 20t3. Vanaf die tijd wer den door politie en justitie zwarte lijsten opgesteld. Een bankrekening hebben bij de door de Gülenisten opgerichte bank Asya of een abon nement op de Gülenistische krant Zaman kon al een reden zijn om te recht te komen op zo'n lijst. WASHINGTON De Republi keinen in de Amerikaanse Se naat hebben gisteren een zwaar machtsmiddel ingezet om de benoeming van de con servatieve rechter Neil Gor such tot lid van het Hoogge rechtshof door te drukken. Omdat de vereiste meerder heid van 6o van de too stem men voor de benoeming van Gorsuch tot opperrechter niet werd gehaald, veranderden de Republikeinen de stemregels. Daar was slechts een kleine meerderheid van 51 stemmen voor nodig. Hierdoor zijn er ook nog maar 52 stemmen no dig om Gorsuch als opperrech ter benoemd te krijgen. Giste ren stemden alle 52 Republi keinse senatoren voor deze wijziging, die ook wel de 'nu cleaire optie' wordt genoemd. Dit machtsmiddel werd in stelling gebracht, nadat duide lijk werd dat de Democraten volharden in hun verzet tegen de benoeming van president Trumps kandidaat. Vandaag wordt er opnieuw gestemd. De Republikeinen hebben dan dus genoeg aan de helft van de stemmen plus één.P12 Boek vóór Kras.nl/actie of 0900-9697 70 cpg vrijdag 7 april 2017 Nederlandse 'Gülenisten' mogen Turkije niet uit Reizigers op het internationale vliegveld in Istanboel. Turkije laat vermeende Gülen-aanhangers het land niet uit. fotoafp Mare Guillet Koen Voskuil Den Haag/lstanboel —Saniye Calkin, Erdogan-criticus Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. servicebijdrage, res.kosten en Calamiteitenfonds Middellandse Zee 8 dgn va. 599 Noord-Europa 8 dgn v a. 699 Caribbean iodgn v.a. 1199 De swingende Caribbean, de machtige Noorse fjorden, cultuurrijke steden aan de Middellandse Zee. Met een cruise van Kras geniet u elke dag van een nieuw uitzicht. Compleet verzorgd, inclusief vliegreis en transfers!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3