Antwerpen zoekt de grenzen op Goedkoper nachttarief tunnel moet f iledruk Antwerpen drukken 'De beste scholieren: daar zit ik bij! 'Kamp serieus over ondergrondse kabel' 8 TOPTALENTENGALA DRIE ZEEUWEN UITGEKOZEN 150 getalenteerde scholieren uit het hele land mogen morgen naar Den Haag voor het toptalentengala. Onder hen zijn drie Zeeuwse jongeren. „Ik ben blij en trots dat ik erbij mag zijn. In niet één Europese zeehaven groeit de containeroverslag zo hard als in Antwerpen. De haven rondde vorig jaar voor het eerst de kaap van tien miljoen containers (van twintig voet). De verwach ting is dat dit aantal de komende jaren verder toeneemt. De Vlaamse overheid wil met het Antwerps havenbedrijf die groei in Antwerpen en omgeving faciliteren. Zeebrugge - dat de laatste jaren veel containerover slag verloor - en Vlissingen zijn als alternatieven niet in beeld, bena drukte projectleider Freddy Aerts deze week. De markt kiest voor Antwerpen en dat wil Vlaanderen niet frus treren. Acht groeiscenario's zijn uitgewerkt. In het ongunstigste geval wordt ervan uitgegaan dat Antwerpen in 2030 12,9 miljoen twintig voets-containers via de zeevaart krijgt te verwerken en in het gunstigste geval ruim 15 mil joen. Vervoer in binnenvaartsche pen komt hier nog bij. Gezocht wordt naar mogelijk heden om 'zo snel mogelijk' zes a zeven miljoen containers extra te kunnen verstouwen. In drie van de acht groeiscenario's wordt ge keken naar het gebied rond het al jaren bedreigde Scheldedorp Doel, waarbij in één geval het dorp zou kunnen blijven bestaan. De andere groeiscenario's betref fen onder meer de aanleg van een overslageiland in de Schelde en de verlenging van de Noordzeeter- minal tot de Nederlandse grens bij Bath. Onder druk van verloren rechtszaken heeft de Vlaamse overheid ervoor gekozen hierover op z'n Nederlands te 'polderen'. Zo'n vij ftig partij en, waaronder de actiegroep Doel 2020, praten mee. Het streven is dat de Vlaamse overheid eind dit jaar een besluit neemt. Cruciaal wordt hoeveel extra aanvoer per supercontainersche pen de Westerschelde aan kan. Daar vindt onderzoek naar plaats. Aerts: „Als er maar drie miljoen containers bij kunnen komen, moeten we daarmee rekenen." Hij gaat niet uit van ingrepen in de Westerschelde om de capaciteit van de rivier te vergroten. ANTWERPEN Vrachtwagen chauffeurs kunnen vanaf 1 juli te gen een lager nachttarief door de Liefkenshoektunnel bij Antwer pen. Ze betalen tot 75 procent minder. Daarmee hoopt de NV Tunnel Liefkenshoek te bereiken dat meer truckers de ochtend- en avondspits vermijden. De contai- nerterminals binnen de Ant werpse haven zijn sinds kort ook 's nachts open. Antwerpen probeert het goede renverkeer beter over de dag en nacht te spreiden. Door de nacht opening van de containertermin- als in de Antwerpse haven kun nen ladingen ook 's nachts wor den geladen en gelost. „Zo kan de filedruk in en rond Antwerpen af nemen", verklaart David Van Her- reweghe, voorzitter van de raad van bestuur van NV Tunnel Lief kenshoek. Vanaf 1 juli geldt voor vrachtwa gens tussen tien uur 's avonds en zes uur 's ochtends hetzelfde ta rief als voor personenauto's: 3,56 euro voor abonnees, 4,95 voor mensen met een credit- of tank- kaart en 6 euro voor chauffeurs die contant betalen. Dat kan vracht wagenchauffeurs een besparing van 75 procent opleveren. Nederland heeft veel getalenteerde jongeren, en dat moet gevierd worden. Daarom haalt het ministerie morgen 150 uitblinkers naar het Museon in Den Haag. Ze moesten een motivatiebrief schrijven of een filmpje insturen, om geselecteerd te worden. De jongeren - die op het praktijkonderwijs, vmbo, havo en vwo zitten - volgen masterclasses van be kende Nederlanders als modeontwerpster Olcay Gulsen, rapper Ali B en schaatscoach Gerard Kem- kers. Daarna krijgen ze een galadiner voorgescho teld in de Ridderzaal. Dat is de overtuiging van wethou der Jaap Sinke van de gemeente Reimerswaal. „In mei staat de eer ste bijeenkomst op de agenda van een werkgroep die hiermee aan de slag gaat." In die werkgroep wor den de gemeente en de provincie bijgestaan door bureau D-Cision van Jos Meeuwsen. Beide overhe den betalen daar volgens Sinke de kosten van. De provincie en de gemeente na men eerder ook D-Cision in de arm om een alternatieve route voor de nieuwe 38okV-lijn tussen Borssele en Rilland te laten ontwikkelen. Kamp zag niets in deze 'Zeeuwse' Vanuit Rilland kan het twee kanten op gaan: via de Oesterdam of langs de A58 variant en hield vast aan het origi nele tracé, dat tussen Kapelle en Rilland parallel aan de bestaande 38okV-lijn loopt. Om tegemoet te komen aan de zorgen in Krabben dijke, stelde hij voor om de be staande 38okV-lijn (die het dichtste bij het dorp ligt) over een lengte van 10 kilometer ondergronds aan te leggen. Dat zal echter nog jaren duren. Kamp wil dat eerst de nieuwe 38okV-verbinding tussen Borssele en Tilburg wordt afgebouwd. Het tracé Rilland-Tilburg wordt naar verwachting deze zomer vastge steld. Daarvoor zijn nu nog vier hoofdvarianten. Vanuit Rilland kan het twee kanten op gaan: via de Oesterdam of langs de A58. De bouw van de eerste fase, tus sen Borssele en Rilland, begint nog dit jaar. Bij Rilland is netbeheerder TenneT al volop bezig met voorbe reidingen voor de aanleg van een groot hoogspanningsstation langs de A58. Daarvoor is de bestaande, i5okV-leiding tijdelijk onder de grond gelegd. Ze doen allebei niets liever dan koken. „Ik vind het ge woon leuk om bezig te zijn met voedsel", zegt Delano Geel hoed (16) uit Terneuzen. „Het is leuk om zelf dingen te maken: spaghetti, lasagne. Ik denk dat ik er in de toekomst verder mee wil", zegt Carlos Hellemun (16) in Hulst. De twee leerlingen van praktijk school De Sprong in Terneuzen zijn supertrots dat ze zijn uitgeko zen voor een masterclass van ster renkok Ni- ven Kunz, tijdens het toptalen tengala. Sa men met andere scholieren mogen ze een deel van het galadiner berei den. „Het zijn de beste scholieren uit heel Nederland, en daar zit ik bij! Dat geeft me een goed gevoel", zegt Carlos. „Die kok ken ik niet, maar ik ga nog wel dingen over 'm opzoeken. Ik hoop dat we gaan le ren hoe je borden moet opmaken." Delano hoopt dat hij nog iets snel ler leert om groenten te snijden. Gemotiveerd Het was docent Maikel Harte die zijn leerlingen heeft aangemeld voor het gala. „Ik ken deze jongens al vier jaar. Ze zijn gemotiveerd, stellen vragen, willen graag weten waar de producten vandaan ko men. Delano kan in hoog tempo werken. Carlos heeft oog voor de tail. Hij wil van elk gerecht een schilderijtje maken. Het zijn geen schoolse jongens: ze zitten niet graag in een lokaal met hun neus in de boeken. Op theoretisch vlak zijn ze geen toptalenten, maar het koken gaat juist heel erg goed." Deelname aan het gala is een opsteker voor de jongens. „Ze kunnen buiten de school laten zien wat ze kunnen. Zo'n dag met beroemdheden als Mark Rutte en Ali B: dat maak je maar één keer mee in je leven. En onderdeel zijn van een team, waarin jongeren van verschillende gradaties zitten, is voor die jongens heel belangrijk. Voor vmbo, havo en vwo bestaan er heel veel wedstrijden, maar niet voor leerlingen van de praktijk school. Hun succesmomenten zijn beperkt: daarom is het positief dat ze hieraan mee mogen doen. Het is ook een opsteker voor onze school. Ik hoop dat dit andere jon geren aan spoort om hun best te doen." vrijdag 7 april 2017 PC De Vlaamse overheid onder zoekt acht scenario's om de containeroverslag in Antwer pen verder uit te breiden. Harmen van der Werf Antwerpen Een van de grote containerschepen die de haven van Antwer pen regelmatig aandoet, foto jan kok Uitblinkers staan jj Cornelleke Blok De toezegging van minister Henk Kamp om te onderzoeken of de bestaande hoogspan ningsverbinding bij Krabben- dijke onder de grond kan wor den gelegd, is geen loze belofte. Joeri Wisse Krabbendijke A Delano (I) en Carlos. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35