Celstraffen geëist voor 'strafexpeditie' Klok van A klinkt weer Perenrecord 5 Aanhouding na poging roof mm h tl 4° Een strafexpeditie. Die twee woor den gebruikte officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk gisteren om het optreden van drie Vlissingers te duiden. De drie stonden terecht voor poging doodslag omdat ze het in de nacht van 21 augustus 2016, al dus de officier, gemunt hadden op een kickboksende plaatsgenoot. Die Vlissinger had eerder een van die drie stevig aangepakt en het trio wilde volgens de officier wraak ne men. Het drietal ging die nacht naar het feestje van een huisgenoot van de kickbokser en lokte, aldus de of ficier, een ruzie uit waarna een van hen de bokser enkele malen stak met een mes. Daarbij raakte de man zwaargewond door perforatie van zijn darmen, hoewel hij dat in eerste instantie niet in de gaten had. Pas in het ziekenhuis ontdekten artsen dat hij door messteken in de maagstreek zware inwendige bloedingen had waarbij hij al een liter bloed had ver loren. Volgens de officier heeft de jongste van de drie daadwerkelijk gestoken. Tegen deze 23-jarige A.S. eiste hij twintig maanden cel. Tegen de broer van deze man, de 25-jarige A.S. en de 21-jarige vriend S.R., eiste hij celstraffen van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Alle drie de verdachten ontken den dat ze betrokken waren bij de steekpartij waarbij de kickbokser zwaargewond raakte. De oudste broer zei zelfs dat hij die nacht hele maal niets gemerkt had van een vechtpartij. Zijn jongere broer ver klaarde echter dat hij hem tehulp schoot toen hij aan het vechten was met de bokser. De jonge broer kreeg toen een mes in zijn hand gedrukt waarmee hij zwaaiende bewegin gen zou hebben gemaakt. „Daarbij raakte ik één keer licht het hoofd van de bokser." Ondanks die verklaring bleef de oudere broer erbij dat hij die nacht niet betrokken was bij de vechtpartij. En de derde verdachte had ook weinig gemerkt van dat vechten. De raadsmannen vonden dat de twee oudste verdachten vrijgespro ken moesten worden. Alleen Jos Wouters, de raadsman van de jong ste broer, vond dat zijn cliënt een straf verdiende. Maar niet zo'n zware als de officier eiste. En Mark Dunsbergen, de raadsman van R., stelde dat uit niets blijkt dat de drie destijds op een strafexpeditie waren. Hij hield de rechtbank voor dat ze na hun aanhouding waren gefouilleerd en dat de politie niets bijzonders had aangetroffen. „Dan ben je toch niet op een strafexpeditie." Er waren in de tuin bij de kickbokser wel messen gevonden. Dunsbergen: „Maar daar zit het DNA van mijn cliënt niet op." Uitspraak 20 april. Bericht voor onze adverteerders DE PERSGROEP GOES Een 36-jarige inwoonster van Goes is woensdag aange houden omdat ze geprobeerd heeft een 71-jarige Yersekse van haar tas te beroven. Die mislukte tasjesroof werd zaterdag 4 maart rond kwart voor drie gepleegd aan de Gasthuisstraat in Goes. D e verdachte vrouw is weer vrij - gelaten omdat ze ten tijde van de overval verward was. Wel wordt het hulpverleningstraject waar ze al in zat, geïntensiveerd. De beroving mislukte doordat een man de tas terugpakte. VLISSINGEN Theatergroep Zeelandia begint aan het tweede deel van de Zeeuwse tournee met de muzikale voorstelling Als de klok van A. Ilse en Amaryllis Uitterlinden spelen een moeder en een dochter, die wachten op een verloren broer en zoon. Hoe werd het stuk tot nu toe ontvan gen? En waar kunnen de Zeeu wen, die nog gaan kijken, op re kenen? Regisseur Judith de Rijke geeft een schot voor de boeg. „De voorstelling wordt over het algemeen heel goed ontvan gen, in de Randstad maar zeker ook in Zeeland. Ik heb begrepen dat in Arnemuiden zich recente lijk iemand heeft verhangen. Dat wist ik niet toen ik het stuk schreef. Of ik het stuk veranderd zou hebben als ik dat had gewe ten? Niet in die zin dat ik het eruit gehaald zou hebben. De voorstelling geeft als het goed is juist inzicht in de pijn die deze daad veroorzaakt bij degenen die achterblijven. En ook inzicht in de wanhoop die iemand tot zo'n daad drijft. Maar ik zou - als ik van dit gebeuren had geweten - er wel voor gezorgd hebben dat de Arnemuidenaren op de hoogte zouden zijn gebracht dat zelfdoding aan de orde zou ko men. Het is natuurlijk nooit mijn bedoeling geweest hen willens en wetens pijn te doen." „Ik denk dat sommige mensen de voorstelling misschien aan stootgevend vinden omdat ze in het theater vermaakt willen worden. Misschien dat ze liever niet met de schaduwkant van het leven geconfronteerd willen worden. Met mijn werk wil ik mensen best een goede avond bieden, maar ik wil ze zeker ook aan het denken zetten. Of troost bieden, dat laatste vooral. Door te laten zien dat we allemaal onze portie drek in het leven krijgen toebedeeld." ten telen, is bijna niet vol te houden. Dan vallen bedrijven om", zegt de Ka- pelse fruitteler Sjako Kloosterman. Vorig jaar is landelijk 374 miljoen kilo geplukt, ongeveer 7 procent ofwel 25 miljoen kilo meer dan in 2015. Zeeland is goed voor bijna een derde van de pe renproductie. Omdat peren meer geld opleveren dan appels, zijn de afgelopen jaren fors meer perenbomen geplant. Het Zeeuwse areaal is gestegen van 2380 in 2010 naar ruim 3000 hectare in 2016. Het bewaarras Conference vormt 80 procent van de perenproductie. Een overvloedige oogst is leuk, maar als telers ze niet kwijt kunnen door een Russische boycot en goede oogsten in concurrerende teeltgebieden, draaien ze verlies. Dat gebeurde in 2014 en vooral in 2015, toen omwegen naar Rus land - fruitexport via Polen, Wit-Rus- land en Turkije - hermetisch werden af gesloten. Andere afzetmarkten waren moeilijk te vinden, dus probeerde elk land zijn hardfruit op dezelfde markt te verkopen. Na twee rampjaren is het fijn dat we iets verdienen Gevolg: de prijzen kelderden. Kloos terman schonk uiteindelijk maar een deel van zijn peren aan de voedselbank. De schadecompensatieregeling van de rijksoverheid was immers een lachertje, zegt hij. „Een vergoeding onder kost prijs tja, daar schiet je niet zoveel mee op. Vergoed dan minimaal de kostprijs van de peren die uit de markt worden gehaald." Dit seizoen is het anders. De oogst in Italië en Spanje was slecht tot matig, Belgische fruitboeren hadden hagel- schade. Nu de Italianen nauwelijks le veren, kunnen Nederlandse telers een gat op de Duitse markt vullen, voor prij zen waar ze iets aan verdienen. Kloos terman, die altijd zo'n 30 procent van zijn 50 hectare peren in Rusland kon af zetten, zegt dat de afzetcoöperatie Fruitmasters ook wat kleine afzetkana len heeft aangeboord zoals Servië, Ka- Hfi&HAVai zachstan en India. „Maar als dit seizoen Europa volhangt en Rusland verlengt de boycot, hebben we weer een ander verhaal. Je ziet wat er momenteel ge beurt met de uiensector. Maar goed, voorlopig zijn we voorzichtig optimis tisch." Tot nu toe is de Conference de koning van de perenexport. Dat is niet vreemd, want de 'ideale' handpeer - geen sap dat langs je kin op je shirt loopt - groeit ei genlijk alleen in Nederland en België optimaal. Elders zijn klimaat en grond minder geschikt. Om de risico's te sprei den en niches te bedienen, planten te lers wel nieuwe rassen die meer geld opleveren. Dat gebeurt mondjesmaat om de markt niet te verstoren. Migo is zo'n nieuw ras. Kloosterman heeft er drie hectare van staan. „Een ideale peer: mooi glad, een lekkere bite en makkelijk uit de hand te eten. Met een ras als Migo kun je je onderscheiden." CIJFERS vrijdag 7 april 2017 PC èy J t' j:r. De officier van justitie eist cel straffen tot twintig maanden voor betrokkenheid bij een steekpartij in Vlissingen. De raadslieden vra gen om vrijspraak of een lichte straf. Emile Calon Middelburg l.v.m. Pasen hanteren wij gewijzigde sluittijden voor het opgeven van advertenties en familieberichten. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl/nieuws of neem contact met ons op via advertising.zeeland@persgroep.nl. NEDERLAND Als de klok van A is te zien: vr 7 april - Dorpshuis Onder de Toren Wissenkerke; za 8 april - De Halle Axel; di 11 april - Le- deltheater Oostburg; wo 12 april - Toneelschuur Haarlem; do 13 april - De Arne Arnemui den; vr 14 april - De Vroone Ka- pelle; za 15 april - Luctor et Emergo Rilland; wo 19 april - Scheldetheater Terneuzen; do 20 april - De Mythe Goes; vr 28 april - Schuttershof Domburg; za 29 april - De Schutse Burgh- Haamstede. - Sjako Kloosterman, fruitteler Telers hebben in 2016 een re- cordoogst van 374 miljoen kilo van de bomen gehaald, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat is 25 mil joen kilo meer dan in 2015. Zee land bezit het grootste areaal peren. Sinds 2010 is het aantal hectares peren gestegen van bijna 2400 naar 3000 hectare, een toename van 25 procent. Vaak is dat ten koste gegaan van appels, omdat die minder op brengen dan peren. Gelderland met zijn Betuwe is een goede tweede met ruim 2400 hectare. Waar het perenareaal is ge groeid, is het aantal Zeeuwse teeltbedrijven in zeven jaar tijd licht geslonken: van 344 naar 328. De Conference is met 80 procent van de productie hét be waarras. Fruitteler Sjako Kloosterman ARCHIEFFOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32