Een luchtige film over water Middelburg en provincie leggen ruzie bij over miljoenenbezuiniging Vandaag Het conflict 4 F lm ^stival*# Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl PERENTELERS MAKEN WEER WINST perentelers nog steeds pijn, maar het seizoen is stukken beter dan in voorgaande jaren. Ze maken weer winst op hun peren. De Russische boycot doet de Zeeuwse PC Morgen wordt de film van de amateurfilmer uit Zaamslag gedraaid tijdens het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen. Het is de enige Zeeuwse film tijdens het festival, Muller voelt zich ve reerd. Een jaar lang werkte hij er aan. Hij duikt nog eens in de papieren. „Drieduizend kilometer heb ik gereden, tussen de twaalf- en vijftien honderd uur materiaal heb ik gefilmd. Vijfhon derd gigabyte aan data." Hij weet nu even niet wat zijn volgende pro ject gaat worden. „Ik denk dat ik nu een jaartje een sabbatical neem. Of misschien wat kleinere zaken en kor tere films." De keuze voor de wa terlijn was een voor de hand liggende. „Ik ben een schipperszoon en ik ben graag op het water." Het was het binnen vaartschip van zijn va der dat in 1953 op mira culeuze wijze de zwakke plek in de zee wering bij Colijnsplaat beschermde en zo het dorp wist te redden. Vijf kwartier lang maakt de kijker een reis langs de Zeeuws- Vlaamse kust. Langs het water, op het water, on der water. De kustlijn wordt op alle mogelijke manieren in beeld ge bracht en dat geeft een gevarieerd portret van Zeeuws-Vlaanderen. Vanzelfsprekend met muziek van Zeeuws- Vlaamse bodem. Af en toe wordt het beeldverhaal onderbro ken door een sketch, soms met een knipoog. Deze bijvoorbeeld: een man zit met een verre- Ik ben graag op het water kijker in de duinen, wanneer een vriend hem tegenkomt. Hij vraagt hem waar hij naar zit te turen. 'Heb je veel vogels ge zien?' Hij antwoordt ontwijkend. 'Ja, vee veu- gels.' 'Wat heb je dan ge zien?' 'Ja, euh... de natuur hè.' 'De natuur?' 'Ja, de natuur ist.' „Ik kan natuurlijk niet echt filmen dat die man naar het naturisten- strand zat te gluren, maar ik kan het wel zo maken dat het leuk wordt." Meestal kreeg Muller alle medewerking. Hij staat er zelf nog van te kijken hoe eenvoudig hij als amateurfilmer vaak toestemming kreeg. Beelden van de nieuwste sleepboot van Multraship: het was geen enkel probleem. Het levert bijzondere beelden op. Maar niet altijd ging het gemakke lijk. Zo wilde hij ook de opnamen van de Neder landse speelfilm Weg van jou filmen. Pas na heel veel bellen mocht hij heel eventjes de ca mera's filmen en dan nog alleen met een soort babysit van de crew naast hem die er op toezag dat er niets van de filmset in beeld kwam. Het conflict liep de afgelopen maanden steeds hoger op, met ste vige brieven over en weer en scherpe woorden in een gemeen telijke commissievergadering en in de krant. Met een openbare zit ting van de provinciale bezwaar schriftencommissie op 18 april in het vooruitzicht, hebben ze elkaar nog eens diep in de ogen gekeken. Een verzoening is het resultaat. „Bijna", zegt wethouder van fi nanciën Johan Aalberts (CDA). Hij en gedeputeerde van financiën Jo- Annes de Bat (eveneens CDA) zijn het er in elk geval over eens dat twee overheden niet in het open baar zo ruzie moeten maken. „Het is nooit het doel geweest om voor een bezwaarschriftencommissie te komen." Goede gesprekken vol wederzijds begrip zijn er vaker ge weest. Intussen bleef de keiharde opdracht van de provincie aan Middelburg - zwart op wit - op ta fel liggen om in april met een plan te komen om vele miljoenen euro's opzij te zetten (te bezuini gen dus) voor verliezen op grond aankopen. Het verzoek van Middelburg om daar meer tijd voor te krijgen, wordt nu gehonoreerd door GS. Aalberts wacht nog wel op de brief waarin GS dat bevestigen. Daarna trekt Middelburg het bezwaar schrift in en is de zitting niet meer nodig. Volgens gedeputeerde De Bat is de brief gisteren verstuurd. Inhoudelijk is het probleem nog niet opgelost. „We hopen dat we snel met Veere en Vlissingen af spraken kunnen maken over wo ningbouw en bedrijventerreinen", zegt Aalberts. Dan kan alsnog grond worden verkocht en is het miljoenenverlies in ieder geval kleiner. I en recordoogst in 2016 en goede prijzen, ondanks de Russische boycot van groente en fruit uit de I Europese Unie. Perente lers kunnen weer eens lachen, met dank aan schrale oogsten in Zuid- Europa. „Na twee rampjaren is het fijn dat we iets verdienen. Natuur lijk compenseer je daarmee de voorgaande verliesjaren niet hele maal, maar het geeft wat lucht. Nog één of twee jaar onder kostprijs moe- markilux vrijdag 7 april 2017 Zeeuws-Vlaanderen Het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen bestaat vijf jaar, en heeft daarom ex traatjes aan het pro gramma toege voegd. Zoals een voetbalquiz, van avond vanaf 20.00 uur. Er doen teams mee van twee tot vier personen. PZC- sportjournalist Barry van der Hooft vraagt deelnemers in acht ronden de hemd van het lijf over regio naal, nationaal en in ternationaal voetbal. De winnaars mogen naar een wedstrijd van het Duitse Schalke04. Bier en bitterballen ontbre ken natuurlijk niet, belooft de organisa tie. Films kijken kan vandaag natuurlijk ook weer. Tussen 16.00 en 21.30 uur kunnen bezoekers in CineCity kiezen uit twaalf stuks. Alle informatie is te vinden op www.ffzv.nl. „Het is geen documen taire, ook geen speel film..." Filmmaker Leen Muller moet even na denken hoe hij zijn laat ste film 'Zeeuws-Vlaan deren, op de grens van land en water' om schrijft. „Het is gewoon een luchtige film." Guido van der Heijden Zaamslag -Leen Muller, amateurfilmer De film van Leen Muller is de enige Zeeuws- Vlaamse film op het FilmFestival Zeeuws-Vlaan deren. FOTO PETER NICOLAI Ze zijn het zeker nog niet met elkaar eens, maar ze maken in elk geval niet meer in het open baar ruzie over een miljoenen bezuiniging. De provincie be tracht meer geduld en Middel burg trekt haar bezwaarschrift tegen Gedeputeerde Staten in. Maurits Sep Middelburg Middelburg heeft grond ge kocht voor woonwijken en be drijventerreinen. De provincie vreest dat de gemeente daarop 29 miljoen euro verlies zal lijden en eist dat zij miljoe nen opzijzet om dat risico af te dekken. Middelburg schat de risico's lager in en vraagt meer tijd voor een oplossing. Frank Balkenende Kapelle BEZOEK OOK ONZE SHOWROOM! SCHOUWERSWEG 100, HEINKENSZAND Bent u op zoek naar een stijlvolle zonwering? Gezien op SBS6 bij Rob's grote tuinverbouwing? T +31 (118) - 62 41 66 info@kielgast.com www.kielgast.com woe - vrij: 10.00 - 16.00 uur zat: 10.00 - 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31