'Die verschillen zijn te gek voor woorden' Vaker klachten over lawaai fj 3 onderzoek uitvoeren. De kosten er van lopen zeer uiteen. Veere rekent 97 euro in totaal, inclusief leges. In zowel Middelburg als Hulst komt het totaalbedrag boven de 200 euro uit. Als de aanvraag wordt afgewe zen, is de aanvrager het geld wel ge heel of gedeeltelijk kwijt. Daarom is het belangrijk dat de gemeenten goed duidelijk maken wat de voor waarden zijn om in aanmerking te komen voor een parkeerkaart. Daar schort het nogal eens aan, constateert Efdrie. Driekwart van de Nederlandse gemeenten ver meldt volgens het onderzoeksbu reau niet de twee belangrijkste ei sen op hun website: een aanvrager mag niet in staat zijn meer dan honderd meter zelfstandig te voet te overbruggen en dat al zeker zes maanden lang. Ook bij telefonisch en mailcontact werden lang niet al tijd beide voorwaarden genoemd. In vergelijking met andere pro vincies doen de Zeeuwse gemeen ten het nog niet zo slecht. Bijna al lemaal vermelden ze de eis van honderd meter loopafstand en bijna de helft geeft aan dat de be perking al zeker een halfjaar aan wezig dient te zijn. Als het gaat om de kosten, zit Zeeland in de mid denmoot. Belangenbeweging Wij Staan Op! heeft onlangs in een open brief aan minister Plasterk aandacht ge vraagd voor de 'stress, irritatie en problemen' die de gehandicapten- parkeerkaart oplevert, doordat 'elke gemeente zijn eigen regels stelt en het beleid hierdoor erg verschillend is'. Bovendien geldt de kaart maar voor vijf jaar, waarna een nieuwe procedure moet worden doorlopen. Als de kaart wordt afgewezen, is de aanvrager het geld geheel of gedeeltelijk kwijt Het is vechten tegen de bier kaai. Fini de Paauw uit Sluiskil heeft jarenlang, zo wel landelijk als binnen Zeeland, gestreden tegen de grote prijsver schillen bij de gehandicaptenpar keerkaart. Tevergeefs. „Er zit geen enkele beweging in." De Paauw, zelf door een dwars laesie aangewezen op een rolstoel, was tot 2014 voorzitter van de toenmalige Chronisch zieken en Gehandicapten Raad Nederland en leidt nog altijd de Provinciale Chronisch zieken- en Gehandi captenorganisatie Zeeland (PCG Zeeland). De parkeerkaart is vele malen onderwerp van gesprek geweest. Zonder resultaat. „Er is zelfs een motie in de Tweede Kamer ge weest, om de parkeerkaart gratis te gaan verstrekken. Die motie is ver worpen met het argument: de Tweede Kamer gaat er niet over, het is de autonomie van de ge meenten. Maar die spelen met de leges. Waarom zijn de kosten in de ene gemeente drie keer zo hoog als in de andere? Dat is te gek voor woorden." Met elke gemeente afzonderlijk in de slag gaan, is bijna onbegon nen werk, vindt De Paauw. „Je kunt alleen proberen een bres te slaan in het gemeentefront. Lokaal zijn er wel wat acties geweest, maar op dit onderwerp boek je geen enkel succes. Ze zeggen alle maal dat de prijzen kostendek kend zijn, maar dat valt niet te controleren. En dan moeten de ta rieven toch ook min of meer gelijk zijn." Principieel gratis De vergunning zou principieel gra tis moeten worden, vindt hij. „Je vraagt niet zomaar zo'n kaart aan. Ook de kosten van de aanleg van een invalidenparkeerplaats bij je huis lopen de spuigaten uit. Op zich is het begrijpelijk dat daar een be drag voor wordt gerekend, maar het is raar dat er nu zoveel geld uit wordt gehaald." Nog altijd valt er veel te verbete ren als het gaat om parkeren voor gehandicapten. „Er zijn vaak niet genoeg plaatsen, terwijl er steeds meer mensen met een beperking zijn. Veel parkeerplekken voldoen ook niet aan de afmetingen. Wat ook tot grote onduidelijkheid leidt, is dat gehandicapten in de ene gemeente wel moeten betalen en in de andere gemeente niet. Daar is grote ergernis over." JUWELIER MINDERHOUD Daarmee is er voor het eerst sinds jaren weer een toename van (erva ren) geluidsoverlast. In 2015 was er zelfs nog sprake van een forse da ling in Zeeland. Het jaar ervoor kreeg de politie ruim 3200 meldin gen, blijkt uit gegevens die data dienst LocalFocus heeft opge vraagd. De provincie volgt de landelijke trend. In totaal kwamen er in 2016 in heel Nederland bijna 120.000 meldingen van geluidsoverlast, zes procent meer dan het jaar ervoor. Dat is ook het hoogste aantal sinds 2012. De stijging deed zich vooral voor in de provincies Flevoland en Utrecht. Afgezet tegen het aantal inwo ners wordt er veruit het vaakst ge klaagd in de provincie Groningen, gevolgd door Flevoland. Zeeland staat derde op de ranglijst van - naar verhouding - lawaaiigste pro vincies. Binnen Zeeland worden de meeste klachten genoteerd in de gemeente Vlissingen (624 vorig jaar), gevolgd door Terneuzen (480) en Middelburg (458). Ook omgerekend naar het aantal inwo ners doet Vlissingen het met af stand het slechtst: 140 meldingen per 10.000 inwoners. Middelburg volgt op gepaste afstand (95). Het minst geklaagd wordt er in de ge- Politie noteerde in Zeeland de meeste klachten in de gemeente Vlissingen: 624vorig jaar meente Kapelle: 21 meldingen per 10.000 inwoners afgelopen jaar. De geluidsoverlast kan afkom stig zijn van horeca, evenementen of bijvoorbeeld van buren die in de tuin een feest j e hebben of van j on- geren. De politie wordt doorgaans gebeld als het gaat om acute over last. Als het minder dringend is, kunnen mensen terecht bij de ge meente of een door de gemeente aangewezen meldpunt. Over geluidsoverlast door eve nementen wordt in Zeeland steeds minder geklaagd: vorig jaar maar 48 keer, waarvan er 11 werden ge registreerd in de gemeente Ter- neuzen. In de periode 2012 tot en met 2014 lag het aantal klachten over evenementen boven de 100. Over horeca kreeg de politie in 2016 in totaal 141 meldingen. Dat is iets meer dan vorig jaar. De meeste ervan waren afkomstig uit de ge meenten Terneuzen, Sluis en Goes. goud-zilver-horloges- klokken-reparatie nj j> l0\~ 2 V Westkapelle Arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl vrijdag 7 april 2017 kaart, andere prijs De gehandicaptenparkeerkaart zou principieel gratis moeten worden, vindt Fini de Paauw. foto camileschelstraete Zeeuwen hebben afgelopen jaar vaker bij de politie over ge luidsoverlast geklaagd dan in 2015. In totaal ontving de politie 2900 meldingen. Dat zijn er ge middeld acht per dag. In 2015 ging het nog om 2750 klachten. Rolf Bosboom Vlissingen 9 3' .8 5' SS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30