'Spionage' in aanloop naar stadsderby 24 22 Nederlanders in Parijs-Roubaix Hij mag dan wielrenner af zijn, zondagmiddag staat Maarten Tjal lingii (39) gewoon weer op de wie lerbaan van Roubaix. Net als alle voorgaande jaren. Een verschil. Voorheen kwam hij op de fiets, zondag met de auto. Op uitnodi ging van organisator ASO rijdt hij gasten rond in Noord-Frankrijk. Die betonnen piste van Roubaix is mythisch. Het groene gras van het middenterrein oogt na Parijs - Roubaix traditioneel als een wa terbron in een droge savanne. Overal zakken wielrenners in el kaar. Leunend tegen dranghekken of languit op hun rug. „Mooi. Het is een arena. Zodra je gefinisht bent, begint de reflectie van de dag", zegt Tjallingii. „Na 265 kilo meter fietsen, ga je dingen herbe leven. De een is euforisch omdat iemand van z'n ploeg gewonnen heeft. Bij een ander is het net niet, omdat die heeft lek gereden of iets anders." Ongeloof Op zondag 10 april 2011 loopt Tjal lingii schreeuwend over datzelfde middenterrein. Vuisten in de lucht. Euforisch. Vol ongeloof. „Schat ik hou van je", roept hij in een camera naar zijn zwangere vrouw Petra die in Zwitserland voor een televisie zit. Tjallingii heeft niet gewonnen, maar is derde geworden. „Sommige mensen vonden het walgelijk, om dat ik een derde plek vierde. Maar ik houd iedereen voor: vier je succes op jouw manier. Gun jezelf je suc ces." Cryptisch: „Als je droomt van een podium en derde is niet ge noeg, dan droom je van een ver keerd podium." De maandagtraining van Excelsior was deze week nog amper afgelo pen, of Luigi Bruins stond voor de neus van voormalig ploegmakker Leen van Steensel, die de inspan ningen vanachter de hekken had gevolgd. 'Wat kom je hier doen?', waren de eerste onvriendelijke woorden die hij richtte tot de oud speler van de Kralingers, nota bene een cultheld op Woudestein. Voor de middenvelder van Excel sior was het bovenal een dolletje, maar óók een (overigens geslaagde) poging om de bezoeker wat onge- makkelijk te laten voelen. Van Steensel werkt momenteel immers voor rivaal Sparta. Hoezeer die club het ook ontkende, zijn komst had toch wel erg veel weg van een ge valletje bedrijfsspionage. Uitgere kend iemand die bij Excelsior op een voetstuk staat. Het viel niet bij iedereen goed. Want die podiumplek, daar droomt Tjallingii al jaren van. Pa rijs-Roubaix is zijn lievelingswed strijd. Als wielrenner stapt hij elf keer op, tien keer haalt hij de fi nish. Ooit was hij mountainbiker en reed hij 'm drie keer uit. „Die dag begon met die droom. Mijn scenario was: meezitten en niet te ruggepakt worden. Ik moest in de kopgroep komen." Dus steekt Tjal lingii - die in zijn carrière patent heeft op lange ontsnappingen en in zijn laatste drie edities van Mi laan - San Remo bijna 800 kilome ter in de aanval rijdt - zijn vinger op als bij de teambespreking ge vraagd wordt wie mee wil zitten. Ongeveer 80 kilometer na de start springen zeven renners weg. Als de tot Belg genaturaliseerde Fransman David Boucher aanstal ten maakt om naar de kopgroep toe te rijden, weet Tjallingii wat hem te doen staat. „Dat is er eentje Het past bij de sentimenten rond een derby, die bij de editite op Woudestein in november (3-2) zo wel voor als na de wedstrijd ont sierd werd door vechtpartijen. Nu nadert een bloedstollende ontkno ping. Na de nederlagen tegen res pectievelijk SC Heerenveen (3-0) en FC Utrecht (1-3) geldt voor die altijd gaat, dus hier moest ik meezitten." Uiteindelijk komt een groep van twintig renners voorop waaronder ook Mathew Hayman, die vorig jaar won vanuit de vroege vlucht. Tjallingii co krijgen nooit meer dan drie minuten voorsprong, vaak loopt het weer terug tot een minuutje. „Maar ik moest in koers blijven, dus bleef meespringen. Ik was achteraf helemaal aan gort. De week erna stapte ik in de Amstel Gold Race na 150 kilometer af." Laatste adem Tjallingii is ervan overtuigd dat hij voor niemand in de kopgroep on derdoet. „Dus toen Johan Vansum meren, Gregory Rast en Lars Bak gingen, dacht ik: wacht eens even. Met m'n laatste adem heb ik dat gat dicht gepoefd." Maar de versnelling van Vansummeren op Carrefour de l'Arbre is Tjallingii uiteindelijk te Sparta en Excelsior dat ze allebei moeten winnen. Verlies houdt in dat de play-offs om lijfsbehoud wel erg dichtbij komen. Zeker voor Ex celsior, dat een gat van drie punten moet dichten met Sparta én de vei lige vijftiende plaats. Het zorgt on tegenzeggelijk voor extra spanning. En beide clubs gaan hier op een andere manier mee om tijdens trai- ningsdagen, geheel volgens hun ei gen, botsende stijlen. Excelsior ademt nog steevast de sfeer van grootmoeder thuis. Iedereen (ja, ook Van Steensel) is welkom. Het Sparta van Alex Pastoor is als de tante van de koude kant. De deuren van haar woning zijn meestal dicht. De eerste slag is alvast voor Excel sior. Een vriendschappelijk potje tussen medewerkers van beide clubs werd woensdag via straf schoppen (4-4 na verlenging) in het voordeel van de Kralingers be slist. Met dank aan een eigen doel punt van.... spion Leen van Steensel. machtig, al probeert hij het gat in zijn eentje te dichten. Vansumme ren is zes jaar later nog altijd over tuigd dat hij niet kon verliezen. „Ik was die dag onverslaanbaar." Tjal lingii reageert lachend. „Ik denk dat Johan bang is dat hij in een sprintje van mij verloren had. „Summi was op de kasseien iets sterker dan ik. Ik heb daar gepro beerd dat gat te overbruggen. Maar ik had gewoon eigen tempo kun nen rijden en daarna op asfalt het gat dichtrijden. Dat kon, want ik ben een paar keer heel dichtbij ge komen." In plaats daarvan wordt Tjallin gii bijgehaald door Bak en Rast en ook Fabian Cancellara is aangeslo ten. Het sprintje om plek twee verliest hij nipt van de Zwitser die twee jaar later zijn derde Parijs - Roubaix zal winnen. In 2016 rijdt Tjallingii zijn laatste Parijs-Roubaix. Nu staat Petra langs de wielerbaan met hun twee kinderen. De coureur heeft een nieuwe droom. Hij heeft zijn vi zier al gericht op de Giro. De derde etappe finisht in zijn woonplaats Arnhem. Weer wil hij het podium op. De roze trui of een ritzege is te hoog gegrepen, beseft Tjallingii. „En de trui voor beste jongeren wordt ook lastig als je 38 bent." Posbank Vandaar dat hij zijn zinnen op de blauwe trui voor het bergklasse- ment heeft gezet. De punten liggen op de top van de Posbank. Tjallingii woont er pal naast en heeft de puk kel op de Veluwe duizenden keren opgereden tijdens trainingen. Wéér maakt hij zijn droom waar. Laatste jaar, blauwe trui, in eigen stad. Kin deren mee op het podium en Petra klapt haar handen stuk. Sommigen zouden zeggen: een beetje overdreven voor een bergtrui die is veroverd op wat ze in Italië nog niet eens een heuvel noemen. Niet Maarten Tjallingii. Die blauwe trui is hem even lief als die derde plek in Roubaix. „Ik stapel mijn successen en vier ze op mijn ma nier." Succes voor LottoNL-Jumbo Geen Roosen, maar Castelijns 500DEAJér OCCASIONS vrijdag 7 april 2017 GO Tjallingii: Succes vier ik op mijn manier A Maarten Tjallingii (rechts) viert zijn derde plek in Parijs-Roubaix 2011. Links Lars Boom. fotocorvos Maarten Tjallingii werd in 2011 derde in Parijs-Roubaix. Achter winnaar Johan Vansummeren en Fabian Cancellara. Hij werd er destijds dolblij van. „Sommigen vonden het walgelijk dat ik een derde plek vierde." Een terug blik. Daan Hakkenberg Arnhem Sparta en Excelsior trappen vanavond af voor de beladen Rotterdamse stadsderby waarin voor beide clubs eigenlijk maar één missie geldt om uit de de gradatiestress te raken: winnen. Dennis van Bergen Tim Niemantsverdriet Rotterdam PARIJS Zondag staan in Compiègne 22 Nederlanders uit acht verschillende ploe gen aan de start voor Parijs- Roubaix. Danny van Poppel (Sky) Niki Terpstra (Quick-Step), Boy van Poppel en Koen de Kort (Trek), Lars Boom, Twan Cas- telijns, Dylan Groenewegen, Jos van Emden (Lotto- Jumbo), Dylan van Baarle, Se bastian Langeveld en Wouter Wippert (Cannondale), Ramon Sinkeldam, Tom Stamsnijder, Mike Teunissen (Sunweb), Wesley Kreder (Wanty), Jas per Asselman, Pim Ligthart, Berden de Vries, Elmar Rein- ders, Taco van der Hoorn, Brian van Goethem, Coen Ver- meltfoort (Roompot). WIELRENNEN Primoz Ro- glic heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Baskenland ge wonnen. David de la Cruz (Quick-Step) behield de lei derstrui. Hij heeft één se conde voorsprong op de renner van LottoNL-Jumbo. WIELRENNEN Timo Roo sen doet vanwege een blessure niet mee aan Pa rijs-Roubaix. De plek van de wielrenner van LottoNL- Jumbo wordt ingenomen door Twan Castelijns. Lars Boom is zondag kopman van de Nederlandse ploeg. A Verhitte gemoederen bij de derby eerder dit seizoen, foto vi images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23