Tommy Wieringa Landschaosoi n 'Vergeet die snelle tijd, het is te warm' Uitverkoop op de beste series 15 <1 Ga naar pzc.nl/uitverkoop Consument weigert een dubbeltje extra voor z'n melken vlees te betalen an de achterzijde van mijn huis strek ken zich de weilan den uit: modern, egaal boerenland vol eiwitten in de vorm van raai- gras. De bodem is verzadigd met stikstof en fosfaten, afkomstig van de mest die gul over het land wordt uitgereden. Die vernieti gen het bodemleven zodat er voor de kievit geen voedsel meer te vinden valt. Zowel boven als onder de grond valt er niets te beleven, ik heb er dit jaar nog geen vogel zien nestelen. Aan de voorzijde kijk ik ook uit over de velden, maar dat is na tuurgebied: een laagveencomplex waar ooit de turf werd gewonnen die de stad van warmte voorzag. Daar zouden zich de weidevogels moeten ophouden die aan de achterzijde verdreven zijn, de kievit, de tureluur, de scholekster en de grutto. Het land wordt ka rig bemest, er staat kruidenrijk gras - maar ook hier is het beang stigend stil. Zo nu en dan een grutto, soms een tureluur, terwijl het in dit seizoen een oorverdo vend gekrakeel zou moeten zijn van weidevogels die eikaars terri torium betwisten. Een buurman zegt dat er veldleeuweriken zijn, maar ik heb ze nog niet gehoord. jaar minder bodemleven, minder grote insecten, minder weidevo gels. Sinds een jaar of wat kijk ik naar het Nederlandse platteland met gevoelens van spijt en ver lies, indachtig de wijsheid van Prediker: 'Wie kennis vermeer dert, vermeerdert smart'. Voor dit gevoel bestaat nu een woord: landschapspijn. Dat is ook de titel van een uitstekend boek dat Jantien de Boer schreef over de geleidelijke degradatie van ons platteland, dat vorige week ver scheen. De Boer, verslaggever van de Leeuwarder Courant, het grote doodgaan van het platteland ge detailleerd beschrijft, maar de verantwoordelijkheid daarvoor niet eenzijdig bij de boeren legt. Die zijn, hoewel ze 70 procent van het Nederlandse areaal behe ren, slechts ten dele verantwoor delijk voor het onstuimige proces van landschapsdegradatie. De Boer maakt inzichtelijk welke be langen allemaal een rol spelen - productie voor de wereldmarkt, gedwongen schaalvergroting, de lobby van de agrochemische in dustrie, de invloed van banken en zuivelindustrie, de consument die weigert een paar dubbeltjes extra voor z'n melk en vlees te betalen en ten slotte de overheid die een verbijsterend gebrek aan visie vertoont over de sector die het aanzien van driekwart van ons land bepaalt. is verbluffend', zegt een oud directeur van het Wereld Natuur Fonds. En een woordvoerder van Vogelbescherming Nederland: 'Er mist een gevoel van urgentie. Politici hebben de mond vol van natuurinclusieve landbouw, maar ze leveren niet. Er wordt geen beleid op gemaakt.' Maar niet alleen onder natuurbescher mers, ook bij iemand als aard appelboerin Tineke de Vries leeft die opvatting: 'De politiek wil aan het stuur zitten, maar stuurt helemaal niet. We willen een mi nister die zegt: "Daar gaan we heen".' De aanstaand minister van In frastructuur en Milieu op zoek naar een visie, kan het beste met Landschapspijn beginnen. Rond de 11 graden was het gisteren. Zondag, op de dag van de mara thon, verdubbelt het aantal graden. En precies daar, in dat grote verschil in korte tijd, zit het gevaar voor de lopers, waarschuwt sportarts Eugéne Janssen. „De temperatuursovergang is te groot. Ons lijf kent een soort tem- peratuurklok en het kost tijd om die aan te passen. Het lichaam staat nog in de winterstand", zegt Jans sen. „Als je zondag gaat rennen in zomerse temperaturen, wordt je lijf snel warmer en die warmte kan het nog niet goed verwerken. Je blaast jezelf daardoor snel op." Die supersnelle tijd die menigeen hoopt te lopen, kunnen de lopers op hun buik schrijven. Janssen: „Linksom of rechtsom. Als je eigen wijs bent en toch snel denkt te kun nen lopen, kom je na een poosje niet meer vooruit. En als je lang zaam start, haal je die snelle tijd ook niet. Daardoor kunnen we bij voor baat stellen dat maar héél weinig lo pers een persoonlijk record vestigen en meer deelnemers uitvallen." Wat je eraan kunt doen? Weinig, zegt Janssen. „Het spreekt voor zich dat je niet met een lange broek en shirt met mouwen moet gaan ren nen. Verder moet je natuurlijk vol doende drinken, in kleine beetjes. Neem daar de tijd voor, er zijn vol doende drinkposten." Tip De enige echte tip die de sportarts heeft: probeer langzaam te starten. „De meeste lopers kunnen dat niet. Die staan opgewonden aan de start en lopen als vanzelf te snel uit en thousiasme." Janssen begeleidde profwielren ners. Ook tegen hen zei hij: leg je erbij neer dat de race moeilijker is als je de ene dag rijdt met 15 graden en de dag erna met 20 graden. „We hebben weieens geëxperimenteerd met sauna's vooraf, om te wennen aan de warmte. Maar je krijgt die temperatuurklok niet zo snel aan gepast. Sporters die meedoen aan toernooien in warme landen ver trekken vaak minstens tien dagen eerder om te wennen. Ook dragen zij vlak van tevoren koelvesten, om de huid zo koud mogelijk te maken. Zo stellen zij de opwarming uit." Marathonlopers hebben volgens hem zondag niets aan coolpacks. „Van een T-shirt dat net uit de vrie zer komt, heb je misschien wel even profijt. Maar let op: je huid mag dan worden gekoeld, je spieren moeten wél warm zijn." Maar eigenlijk moet je gewoon genieten, benadrukt de sportarts. „Van de wedstrijd, de omgeving, het publiek en de zon. Die snelle tijd loop je maar een andere keer." Breaking Bad, Game of Thrones, House of Cards en nog veel meer Kies nu uit ruim 20 top series voor de scherpste prijzen. Er zijn zowel losse seizoenen als hele series verkrijgbaar. 0V vrijdag 7 april 2017 PC A Stil en doods is het land - elk Ik las het met instemming omdat 'De onwetendheid in Den Haag Volgens de weersvoorspelling stijgt het kwik zondag tot wel 20 graden. Een verraderlijke temperatuur voor lopers van de marathon van Rotterdam. „Start langzaam", luidt het advies. Jitske-Sophie Venema Rotterdam A Veel drinken tijdens de marathon is belangrijk, foto bart hoogveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15