Groningers: schade gaswinning is schending van mensenrechten 12 Problemen trekken de aandacht, maar 'president is aan de winnende hand' Met de degradatie van Steve Bannon komt aan het licht hoe groot de chaos is in het Witte Huis. Maar temidden van het tumult is president Trump ook succesvol. Het beeld is hardnekkig. President Trump bakt er weinig van, in zijn eerste maanden. Zijn zorgwet kwam er niet, zijn inreisverbod is geblokkeerd, zijn bewijsvrije tweets brengen dagelijks rumoer, de FBI heeft zijn mensen in het vi zier en honderden sleutelposten in de regering zijn nog leeg. Nu hij zijn trouwste adviseur Steve Bannon uit het belangrijkste veiligheidsoverleg heeft gezet, komt ook nog naar buiten hoe fel de machtsstrijd is tussen populisten als Bannon en meer gematigde krachten in de regering, onder wie schoonzoon Jared Kushner en vei ligheidsadviseur H.R. McMaster, die op de degradatie van Bannon aandrong. Maar enigszins onttrokken aan het zicht boekt Trump wel degelijk successen. Hij is in zekere zin zelfs aan de winnende hand, stelt poli tiek historicus Julian Zelizer van de universiteit van Princeton. „Er zijn grote problemen, maar in die chaos heeft hij wel heel veel Republi keinse doelen bereikt." Trump boekte vooral vooruit gang op het vlak van deregulering, een langgekoesterde wens van con servatieven. Hij schrapte klimaatre- gels die bedrijven maar lastig vin den, net als voorschriften voor be scherming van de waterkwaliteit. Hij trok een streep door privacyre gels voor internetproviders, en zette de eerste stappen richting het afschaffen van regels die banken en financiële instellingen in bedwang houden sinds de crisis van 2008. Hij legde ook vast dat voor elke nieuwe regel twee oude geschrapt moeten worden. Bemoeienis Steve Bannon sprak eerder van het 'afbreken van de bureaucratische staat' - daar is Trump voortvarend mee bezig. Sommige Republikei nen zijn wel ontevreden over Trumps onmacht om meer sub stantiële wetgeving in te voeren. Maar eigenlijk is dat voor hen hele maal niet verkeerd, stelt Zelizer. Conservatieven, een machtige vleugel in de Republikeinse partij, vinden dat de overheid in Was hington zich te veel mengt in het leven en werk van Amerikanen. Een overheid die verlamd is door gebrek aan personeel, twittercon- flicten en de grootschalige bezuini gingen die aanstaande zijn, biedt precies wat zij willen: minder be moeienis. „Sinds de inauguratie heeft de kracht en de onaantastbaarheid van de federale overheid flinke klappen gekregen", constateert Zelizer. De verzwakking van het machtscen trum in Washington is een van de redenen dat Republikeinen achter hun worstelende president blijven staan, denkt hij. De chaotische toe standen en Trumps online uitbar stingen komen daarbij eigenlijk wel van pas: die tasten het vertrouwen in het oplossend vermogen van de overheid verder aan. De economie draait ondertussen lekker - al is dat zo vroeg in Trumps presidentschap vooral een erfenis van Barack Obama - en vandaag wordt naar verwachting een con servatieve rechter voor het leven In de chaos heeft hij wel heel veel Republikeinse doelen bereikt benoemd in het hooggerechtshof. Trumps keuze, Neil Gorsuch, is de droomrechter van rechts Amerika. Republikeinen moeten naar drasti sche, omstreden middelen grijpen en de regels van de Senaat verande ren om verzet van de Democraten te doorbreken, maar Gorsuch kan hoogstwaarschijnlijk zijn stempel op het land drukken. Trump mag zo de conservatieve tak van zijn partij blij maken, op lange termijn kan zijn deregule ringswoede ook tegen hem werken. Hij won de verkiezingen met de be lofte de gewone man te bescher men, maar heeft met het afdanken van regels vooralsnog vooral het le ven van bankiers en ceo's makkelij ker gemaakt. Uiteindelijk, belooft hij, moet dat tot meer banen leiden. Nederland heeft met de proble men door de gaswinning interna tionale belangstelling gewekt. Daarom was Derwin Schorren, vice-voorzitter van de GBB, gis teren uitgenodigd met VN-am- bassadeurs in Zwitserland te pra- ten. Hij heeft goede hoop dat de boodschap is overgekomen. „We hebben ambassadeurs ge sproken en in de wandelgangen gelobbyd. Iedereen die we spra ken was verwonderd over wat er in Groningen gebeurt." De VN- ambassadeurs geven 10 mei ad vies over een resolutie van de Mensenrechtenraad voor Neder land. Volgens Schorren wordt de toe komst van Groningen door de Nederlandse overheid te grabbel gegooid. „Het gaat over veilig wo nen en leven. Levens worden ka potgemaakt; hypotheken kunnen niet meer betaald worden en mensen zijn bang. Mensen moe ten hun huis uit. Dat zorgt voor enorm psychisch leed." Eens in de vier jaar komt de VN met een nieuwe mensenrechten- resolutie voor ons land. De GBB wil dat de gasproblematiek wordt opgenomen in de resolutie en hoopt dat Nederland andere keu zes gaat maken: de gaskraan moet verder - en uiteindelijk helemaal - dicht. „Het is te gek voor woor den dat wij als Groningers naar Genève moeten afreizen om ons verhaal te doen." Kans Marysha Molthoff van het Col lege voor de Rechten van de Mens denkt dat de GBB zeker een kans heeft om de gaswinning te laten erkennen als schending van de mensenrechten. „De VN neemt dit soort geluiden altijd serieus. De kans is aanwezig dat de VN vragen stelt aan Nederland en dat het resulteert in een aan beveling. Maar als het niet wordt geagendeerd, wil dat niet zeggen dat er geen sprake is van het schenden van mensenrechten." Wanneer er aanbevelingen worden gedaan moet Nederland daarop reageren. „De vragen zijn vrij algemeen, bijvoorbeeld: wat doet Nederland om de mensen rechten te waarborgen? Maar vrij blijvend is het zeker niet. Instan ties, waaronder het College, con troleren of er een reactie komt." Eerdere voorbeelden zijn het aannemen van het VN-verdrag voor mensen met een beper king en de oproep een actieplan tegen discriminatie te maken. De Tweede Kamer besloot vorig jaar dat alle gebouwen, winkels en het openbaar vervoer toegankelijk moeten zijn voor mensen met een beperking. vrijdag 7 april 2017 PC Trump heeft ook echt wel succes A President Trump beloofde minder regels en is druk bezig die belofte te laten uitkomen, fotoap Karlijn van Houwelingen Washington —Julian Zelizer, politiek historicus De Groninger Bodem Beweging (GBB), die opkomt voor de be langen van mensen die schade ondervinden van de aardbevin gen, wil de gaswinning laten er kennen als schending van de mensenrechten. De Groningers lobbyden daar gisteren in Ge- nève voor bij de VN-Mensen- rechtencommissie. Judie Jaspers Groningen Sommige huizen zijn er slecht aan toe. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12