EUWS 11 DE ULTIEME PERFORMANCE SUV Een Nederlandse jachtvlieger die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-lndië op miraculeuze weet te ontsnappen aan de Japanners, wordt postuum geëerd. Een replica van de bommenwerper van Fred Pelder draagt zijn bijnaam: Pulk. Het toestel staat in Australië en wordt morgen onthuld. Het verhaal van Pelder leest als een spannend jongensboek. Met muntjes die dienen als schroevendraaier moet Pelder het zien te redden als hij in maart 1942 een kapotte Lockheed probeert te reparen. De Japanners zijn dan al geland in het noorden van Java. Het is een kwestie van dagen voordat Pelder zich zal moeten over geven. Maar krijgsgevangene wor den, is het laatste wat hij wil. En dus gaat de jachtvlieger met nog vier anderen op zoek naar een vlieg tuig dat nog de lucht in is te krijgen. Geen gemakkelijke opgave; op de luchthaven in Zuid-Java waar hij naartoe vlucht, zijn de meeste vlieg- uur. Pelder en zijn makkers hijsen daarvoor extra brandstofvaten van 40 liter aan boord, een riskante oplos sing. Toch wagen ze het er op, die 9de maart om 08.00 uur. Iedereen is doodmoe van de reparaties die ze in de afgelopen 24 uur hebben moeten doen, maar er is geen tijd meer te verliezen. Vol gas zigzaggen ze langs de vliegtuigwrakken. Recht op een hek af. Een gat in de startbaan geeft ze net op tijd het laatste zetje. Ze ko men los van de grond en vliegen hun vrijheid tegemoet. Zeven uur en tien minuten weten ze aan één stuk in de lucht te blijven. Een afstand die nie mand met zo'n toestel voor mogelijk houdt. Met slechts tien minuten brandstof in de tank landen ze in Su matra voor een eerste tankstop. Bij de tweede tankstop worden ze opgemerkt door een Japans verken ningsvliegtuig. Negen bommenwer pers zetten de aanval in. Pelder ziet ze aankomen, geeft vol gas en is pre cies op tijd airborne. Omdat zijn toe stel sneller vliegt dan de vijand, weet hij opnieuw te ontsnappen. Zonder kaarten en goed werkend kompas vliegen ze de oceaan over. Het eerste land waar ze op stuiten blijkt Sri Lanka. Pelder weet zijn toestel aan de grond te zetten en is nu pas echt vei lig- Zoon Fred Pelder meldt trots van uit Australië dat hij een replica van de bommenwerper van zijn vader naar hem heeft vernoemd. Met deze B-25 Mitchell trok Fred senior na zijn ontsnapping vanuit Australië ten strijde tegen de Japanners. Het is een eerbetoon aan Pulk, maar ook aan de mannen van het 18de Squadron NEI, het enige Nederlands-Indische bom menwerpers squadron dat in de Paci fic vocht. Fred: „Met deze replica krij gen mijn vader en alle bemannings leden de eer die hen toekomt." Ontsnappingsroute tuigen al opgeblazen om te voorko men dat ze in handen van de Japan ners vallen. Toch vindt Pelder tot zijn grote vreugde één toestel waar de motor nog van werkt. Alleen het staartstuk moet worden vervangen. En ze hebben een list nodig om het vliegtuig veel langer te kunnen laten vliegen dan het maximum van 4,5 vrijdag 7 april 2017 Postume eer voor Puiks heldenvlucht Raymond Boere Rotterdam Pameungpeuk INDIA Ratamalana Ai LhoNga Colombo T*~-»Medan J/ INDONESIË Een stoere Fred Pelder, alias Pulk op zijn motor. Het type vliegtuig waarmee Pelder wist te ontsnappen aan de Japanners 1 De Jaguar F-PACE bewijst dat ook SUV's opwindend kunnen zijn. Zijn onweerstaanbare design is geïnspireerd door de F-TYPE. Zijn prestaties ook. En de Britse luxe is zoals u van een Jaguar verwacht De F-PACE verwent met een rijke uitrusting die alles biedt voor sportief, comfortabel én efficiënt rijplezier. En met een tijdelijk voordeel tot 4.500 op auto's uit voorraad verwent hij ook in financieel opzicht. Dit is de ultieme performance SUV. jaguar.nl Min./max. gecombineerd verbruik: 4,8-8,9 1/100 km, resp. 20,8-11,2 km/1, C02-uitstoot resp. 126-209 g/km. Consumentenprijs vanaf 57.100 incl. BTW, BPM, registratiekosten, recyclingbijdrage en kosten rijklaar maken. Leaseprijs vanaf 829 p.m. excl. BTW (bron: Jaguar Fleet Business Leasing, full operational lease, 60 mnd., 20.000 km/jr.). Wijzigingen voorbehouden. 'Alleen geldig voor 17MY auto's op voorraad en zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11