Koningin Maxima laat zich in AMC bijpraten over psychiatrie 7 Gemillimeterde PvdA zoekt naar nieuwe toekomst in Kamerbankjes Oppositievoeren en tegelijkertijd regeren valt de PvdA zwaar. Met een leider zonder parlementaire ervaring en slechts vier inzetbare Kamerleden zoekt de partij op de tast naar een nieuwe toekomst. „We moeten dit even doorkomen." Opeens springt Lodewijk Asscher op van zijn stoel. Hij speurt zijn werkka mer af, tot zijn ogen blijven rusten op de schouw, achter een grote bos met bijna uitgebloeide rode rozen. Daarop staat een handgetekend kaartje van een jong meisje. 'Mr. As scher, jammer dat u zoveel zetels hebt verloren maar ik weet zeker dat u vier jaar later gaat winnen. Hoop dat u bij de PvdA blijft', draagt de Pvd A-leider voor. „Hoe lief is dat? Ik vind dat ontroerend." Het geeft de PvdA moed. Maar de onwennigheid straalt nog wel af van de partij die zich rouwend probeert op te richten. „Trots en bescheiden", noemt Asscher het gemoed. Is dat niet tegenstrijdig? „Dat hoort bij wie wij nu zijn", stelt hij. Een team is de negenkoppige fractie nog niet. Asscher is voor het eerst Ka merlid en moet nog veel leren. Daar naast zit hij met drie andere gekozen bewindslieden nog met één been in het demissionaire kabinet. Afgelopen maandag is een heidag gehouden om een band te smeden. Er werd over het strand gewandeld en gedronken op het terras. Goed voor de sfeer. Maar er is ook verdriet. De PvdA moet de komende weken afscheid nemen van het gros van de medewerkers. Zij betalen het gelag voor de afstraffing op 15 maart. „Dit is een moeilijke fase", stelt As scher vast. Tegelijkertijd worstelt de partij met de nieuwe oppositierol. Daar voor heeft Asscher zelfs de oppositie notitie die Jeroen Dijsselbloem in be tere tijden schreef uit het archief la ten opduikelen. Want oppositie voe ren, hoe moet dat ook alweer? „Het is een rare tussenfase", zegt Dijsselbloem gelaten. „Het is wat het is." Echt voluit kan de PvdA nog niet gaan. Dienaren van de kroon mogen niet als parlementariër het woord voe ren. Dijsselbloem en zijn collega-be windslieden mogen alleen stemmen. Dat levert tamelijk bizarre situaties op. Demissionair minister Lilianne Ploumen (Ontwikkelingssamenwer king) sprak zich dinsdag vanuit het kabinetsvak uit tegen extra noodhulp voor hongerend Afrika waar ze even later vanuit de Kamerbankjes zelf voor stemde. „Het is improviseren", stelt ze. Met twee petten op moet ze bovendien woekeren met haar tijd. Vorige week wilde ze als minister bij de actiedag van Giro 555 zijn, maar in de middag waren er ook stemmingen in de Kamer. Het lukte nét. „Dat laat je ook beseffen dat er veel ergere din gen op de wereld zijn dan in een kleine fractie zitten." Het parlementaire handwerk moe ten de PvdA-bewindslieden Asscher, Dijsselbloem, Ploumen en Dijksma voorlopig overlaten aan vier collega's; Trots en bescheiden is het gemoed, dat hoort bij wie wij nu zijn Khadija Arib heeft haar handen vol aan het Kamervoorzitterschap. Van de overgebleven vier hebben alleen ex-fractievoorzitter Attje Kuiken en financieel specialist Henk Nijboer Kamerervaring. De andere twee, Gijs van Dijk en Kirsten van den Hul, worden meteen in het diepe gegooid. Ze is niet aan het verdrinken, zegt Van den Hul. „Wel voel ik me een brugklasser met een te zware tas." Veterane Kuiken erkent dat de frac tie soms debatten moet laten schie ten wegens gebrek aan capaciteit. „Maar we kunnen snel schakelen. Henk en ik lopen al even mee en ken nen veel dossiers." „Het is puzzelen, snoeihard werken", vat Asscher sa men, die drie dagen per week bij de fractie is. „In het kabinet gebeurt nu toch niets." Uitzingen Zolang de formatie voortduurt, zal de PvdA in deze spagaat blijven. Het is een kwestie van uitzingen, al heeft Asscher de deur naar kabinetsdeel name nog niet helemaal dichtge gooid. Dijsselbloem houdt de moed erin. „Straks, als de formatie klaar is, is de fractie in één keer twee keer zo groot en kunnen we echt oppositie voeren. Je kunt veel meer bereiken dan mensen denken. Ik heb als oppo sitie-Kamerlid ook gewoon dingen bereikt. Dat is juist de grote sport." Leedvermaak over de afstraffing blijft de partij bespaard. Mark Rutte, Sybrand Buma en Alexander Pech- told weten allemaal wat verliezen is én slaagden erin de weg naar boven te vinden. Over tips wil Asscher niks kwijt, maar, benadrukt hij, 'het is ze ker niet zo dat zij de PvdA dit verlies gunnen.' Het zit niet 'even' tegen, zegt de PvdA-leider ook, er is meer nodig om de sociaaldemocratie nieuw leven in te blazen. „We zullen dit verlies echt moeten accepteren." Er hoeft maar een geluidje van de televisie beneden de slaapkamer in te sijpelen of Lisa raakt compleet in de stress. Smakgeluiden van haar kinderen aan tafel: paniek. En mis schien het ergste: al maanden slaapt haar man op zolder. Zijn geadem drijft de 33-jarige jonge moeder tot wanhoop. „Ik kan alleen nog maar daar op letten." Gekmakend. Ko ningin Maxima oogt begripvol en bezorgd, want: gelukkig ademt hij nog, toch? Ja, lacht Lisa. Natuurlijk, al zou het fijn zijn als ze weer sa men in één bed konden slapen, zo als je doet als je dol op elkaar bent. Lisa* heeft sinds kort de diagnose misofonie, een nieuwe aandoening, ontdekt in het Amsterdamse AMC. In twee jaar tijd is het patiënten aantal verdubbeld: het ziekenhuis heeft inmiddels 500 mensen in be handeling. De wachttijd is acht maanden, vertelt hoogleraar psy chiatrie Damiaan Denys. Iedere patiënt heeft weer andere geluiden die hij haat. Maar vaak zijn smakken, slurpen en ademen - hoe subtiel ook - de boosdoener. „Al had ik ook een patiënte die een te levisie door de kamer smeet, omdat haar man moest niezen." Kenmer kend voor misofonie is dat mensen meteen bij het horen van het geluid van een ander ongelooflijk boos worden. „Ze willen hun partner vermoorden", aldus Denys. Binnenkort leert Lisa in groeps therapie hoe ze irritante geluiden kan ombuigen in iets positiefs. Ze heeft nog een lange weg te gaan, maar is blij met de diagnose, vertelt ze als de koningin ernaar vraagt. „Nu weet ik dat mijn gedrag door de misofonie komt en niet door mij. Ook voor mijn man is dat fijn. Hij kreeg constant het gevoel iets ver keerd te doen." Voor het Koninklijk Huis is het niet zomaar een werkbezoek. De Oranjes willen meer weten over psychiatrie. Tot nu toe richten de bezoeken zich vaak op de lichame lijke kant van de zorg: hoogste tijd voor de mentale, aldus de Rijks voorlichtingsdienst. *De naam van Lisa is op verzoek gefin geerd. donderdag 6 april 2017 GO Oppositie voeren, uhhh, hoe moet dat ook alweer? Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Lodewijk Asscher M PvdA-leider Lodewijk Asscher moet samen met de restanten van fractie zijn weg nog vinden tussen de bankjes in de Tweede Kamer. FOTO REMKO DE WAAL/ANP De Oranjes willen meer weten over psychiatrie. In het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam vertelde een patiënt koningin Maxima over de nieuwe aandoening misofonie: „Als mijn man ademt, word ik gek." Francine Wildenborg Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7