Thetford Etten-Leurse Thetford lanceert spoelmachine voor kampeertoilet 14 ZE Altijd beladen op de camping: wie maakt De Bak schoon? Thetford, de grootste in chemische toiletten, heeft de oplossing: een automaat neemt het smerige klusje over. M Dit moet hét jaar van de Thetford-machine worden. Wereldwijd. Voor minder gaan ze in Etten-Leur niet. Hun grote boodschap is nu als pri meur te bewonderen op campings als De Flaasbloem in Chaam en Bosbad Hoeven. Voor anderhalve euro ontlast de frisblauwe kast de kampeerder met een grondige he kel aan dit karweitje. Tuinslang Velen kennen het gevoel. Je loopt honderden meters met zo'n klot send reservoir op de bagagedrager of in de bolderkar tussen vakantie vierende buren die vooral graag buiten eten en moet vervolgens omzichtig proberen een litertje of twintig te legen in een soort was bak. Met een tuinslang tracht je de boel schoon te spoelen. En dat doorgaans in een even broeierig als stinkend hok waar een leger aan campinggasten is voorgegaan en overduidelijk zijn sporen heeft achtergelaten. Marketing-coordinator Mar ja Broeders verzorgt een demonstra tie met de Thetford-machine waarvan er vooralsnog zestig wor den geplaatst in Nederland ('echt kampeerdersland'), Duitsland ('houdt van schoon') en Spanje ('lange en warme seizoenen'). De bak van toptype C200 - ui terlijk een kruising tussen een reistrolley en een stofzuiger - gaat op heuphoogte achter een alumi- Poep en pies blijven immer beladen. Daar praatje niet over nium luik. De schenktuit, maar dat klinkt in dit verband niet zo smakelijk, schuift over de spoeler. Je betaalt met een oplaadbare Thetfordkaart of je pint contact loos en het luik schuift omhoog. Uit het zicht kantelt de machine de afvaltank om te legen en ver volgens wordt die tank twee keer met water gespoeld. Wie er een euro extra voor over heeft, krijgt er meteen een dosis Aqua Kern Blue in: voor een fris luchtje. Het mo derne reinigingsritueel vergt bijna drie minuten. Behoefte „Met meer dan veertig jaar erva ring in chemische toiletten weten wij wel dat deze machine in een behoefte voorziet", zegt Broeders. Poep en pies blijft volgens haar immer beladen. „Daar praat je niet over, dat blijft een smerig karwei tje. Maar met deze machine is dat voorbij." Een betere naam dan 'machine' Het zuinige deel van ons publiek, dat liever niet betaalt, moeten we overtuigen vonden ze bij Thetford - dat we reldwijd 95 procent van deze markt in handen heeft - niet. „Want je moet zo'n naam in alle talen kunnen gebruiken, het klinkt al snel ordinair of er worden grappen over gemaakt. Daarom hebben we het bewust bij ma chine gehouden." Op beurzen en tentoonstellin gen blijkt het apparaat een succes. Of dat op de camping in de prak tijk ook gaat lukken, moet dit jaar blijken. Het apparaat kost de recreatiebe- drijven niks; het financiële risico is voor Thetford. zegt Broeders: „Wij moeten het hebben van wat ou dere, doorgaans kritische consu menten. Een deel van ons publiek kan heel zuinig zijn, is geneigd toch nog zelf met de bak aan de slag te gaan. Die moeten we gaan overtuigen." donderdag 6 april 2017 Op camping Bosbad Hoeven staat al een Thetford-machine die geheel automatisch de afvaltank van een chemisch toilet kantelt, leegt, twee keer spoelt en en fris luchtje geeft, marcelotterspeer/pix4profs John Bas Etten-Leur Frisblauwe kast ontlast kampeerder - Marja Broeders, Thetford - Marja Broeders, Thetford Etten-Leurs bedrijf Thetford is wereldwijd marktleider met mobiele toiletten. Negen op de tien chemi sche toiletten die je tegen komt op een camping, zijn van het merk Thetford. In 1971 opgericht in Etten- Leur en gevestigd aan de Nij- verheidsweg. Het lanceerde als eerste een kampeertoilet, een Amerikaanse vinding. Internationaal telt het bedrijf 1.600 medewerkers, van wie 441 in Etten-Leur. Een kwart van hen woont er ook. Het ontwerpt en produceert onder meer toiletten, verzor- gings- en onderhoudsproduc ten, koelkasten, koopappara- tuur en serviceluiken. Voor Europa was de omzet in 2016 ongeveer 130 miljoen euro. Dat is een groei van 12 procent ten opzichte van 2015. Wereldwijd is Thetford met 95 procent marktleider. Con current op afstand is Dometic; Thetford is nu onderdeel van de Dysson-Kissner-Moran Corporation. Het internatio nale hoofdkantoor staat in Ann Arbor (VS).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68