Detacheringsbedrijf De Schepper failliet Plan voor bouw van dertig zorgappartementen Terneuzen 500 jaar reformatie 7 TENTOONSTELLING GEREFORMEERDEN LIEPEN GEVAAR In het hele land wordt stilgestaan bij de herdenking van '500jaar reformatie' Ook in het streekmuseum in Hulst. Het Land van Hulst staat bekend als een rooms- katholiek bolwerk. Toch is de protestantse reformatie van 500 jaar geleden allesbehalve aan Oost- Zeeuws-Vlaanderen voorbijge gaan. Streekmuseum De Vier Am bachten in Hulst is daarom begon nen met een expositie over die roe rige periode. Voor wie de inhoud van zijn ge schiedenisboek vergeten is: de re formatie begon in 1517 toen de Duit ser Maarten Luther de katholieke kerk wilde hervormen. De geloofs belijdenis moest soberder. Dere formatie bleek de eerste aanzet tot de stichting van het protestantisme. Een geloof dat in de gemeente Hulst 500 jaar later maar een plukje volgers heeft. Toch is er genoeg te vertellen over protestants Hulst. „Je kunt het rooms-katholicisme na melijk niet los zien van het protes tantisme", zegt Edie Bogaert, coör dinator van de expositie. „De op komst van de protestanten ging ge paard met tegenacties van de ka tholieken. Actie, reactie." Dat gebeurde ook in het Land van Hulst. Vanwege de uitvinding van de boekdrukkunst landden ook daar snel Luthers ideeën over het geloof. Burgers die de Duitser volg den, liepen groot gevaar. In 2529 gingen op de Grote Markt van Hulst de eerste Lutherse boeken op de brandstapel. Vier jaar later werd de bekeerlinge Nele Faes 'ter cause van de secte Lutherane ghedolven'. Ofwel: levend begraven. Metgezel Jan de Hollander werd onthoofd. Molenaar Jan de Grave uit Lams- waarde keerde zich zo af van de sa cramenten en gebruiken van de rooms-katholieke kerk, dat hij op de markt op de brandstapel be landde. De protestanten kregen toch de overhand. In 2645 kwam de Willibrorduskerk in gereformeerde handen. Katholieken uit Hulst kon den voor hun diensten naar een geïmproviseerd gebedshuis in De Klinge, wat niet meer dan een schuur was. Bij het verlaten van de stad via de Gentse Poort, moest een stuiver betaald worden, omdat de zondagsrust verstoord werd. Zo'n muntstuk is te zien in het museum. 'Gevonden op eBay voor 8 euro', al dus Bogaert. De tentoonstelling biedt meer inkijken in de reformatie in Hulst en omstreken. Bijvoorbeeld over het besluit van Napoleon in 1807 om de basiliek met een muur in tweeën te delen. Een deel voor de protestanten en een deel voor de katholieken. Die situatie duurde tot 1929, toen de katholieken het pro testantse deel voor 120.000 gulden terugkochten. Hanneke Stam, die de tentoonstelling inrichtte: „Ter wijl de katholieken het nooit aan de protestanten verkocht hadden, moetje nagaan." EXPOSITIE De eigenaar van het bureau heeft zelf het faillissement aangevraagd, meldt curator Bart van de Wijnckel. „Hij heeft dat op tijd gedaan, zodat er relatief weinig schulden zijn." De salarissen van het personeel dat bij De Schepper een vast contract had, zijn over maart nog betaald. De directie zag aankomen dat dit deze maand niet meer zou lukken. Uitke ringsinstantie UWV neemt de loon- betaling over. De curator moet reke ning houden met een opzegtermijn van zes weken. Van de Wijnckel: „Ik hoop dat de bedrijven waar de gede- tacheerden werken, hen willen overnemen." Het ging volgens de curator al sinds 2008-2009 minder goed met het bedrijf. Grote opdrachtgevers haakten af. De Schepper had ooit veertig gedetacheerden in dienst, al dus Van de Wijnckel. Het bedrijf be stond al tachtig jaar. De medewer kers deden vooral handmatig werk, als schoonmaakwerk op scheeps werven en bij chemische bedrijven. Aannemingsbedrijf Van der Poel heeft een bouwplan ingediend bij de gemeente Terneuzen. De nieuwbouw staat los van De Blide. Tragel Zorg is wel in beeld. De Zeeuws-Vlaamse instelling voor verstandelijk gehandicapten is op zoek naar nieuwe, zelfstandige huisvesting voor haar cliënten. Ve len van hen wonen nog in groeps woningen, waar ze een gemeen schappelijke huiskamer delen. Volgens Tragel Zorg willen cliën ten meer privacy. Mogelijkheden Het is nog niet zeker dat Tragel Zorg-cliënten naar de Anna Bijns straat gaan, laat woordvoerster Pe tra Elbertsen weten. „We zijn in gesprek met woningcorporaties over mogelijkheden voor huisves ting. De Anna Bijnsstraat is er daar één van." Aan de Amberboomstraat in Terneuzen is eerder een apparte mentencomplex voor cliënten van Tragel Zorg verrezen. Woningcor poratie Clavis verhuurt dat. Tot en met 10 mei kan nog op het plan van Van der Poel gerea geerd worden bij de gemeente Terneuzen. De grond voor de nieuwbouw is al grotendeels be schikbaar. Een makelaarskantoor en een daarnaast gelegen kantoor pand aan de Axelsestraat moeten nog worden gesloopt. De appartementen van meren deels vijftig vierkante meter ko men in twee bouwblokken, over het algemeen met drie bouwlagen. Op de hoek Axelsestraat-Anna Bijnsstraat zijn als extra accent vier bouwlagen voorzien. donderdag 6 april 2017 Ook Hulst ontkwam niet aan de reformatie Bob Maes Hulst Hanneke Stam, Edie Bogaert en dominee Pieter Overduin oude domineesgewaad. „Ik heb het zelf gedragen, maar het zwaar." T De dominee had een zandloper, die de duur van zijn preek paalde, foto'scamileschelstraete bij het was te be- De expositie '500 jaar Refor matie, katholiek en protestant in Hulst en omstreken' duurt tot 9 juli. Het streekmuseum in de Steenstraat is dagelijks gratis te bezoeken, van 14.00 tot 17.00 uur. De tentoonstel ling bestaat uit twee delen. Uit het Hulster archief zijn diverse documenten gevist, zoals ci taten van Calvijn. Transcrip ties zorgen voor de vertaling. Ook liggen er oude Bijbels, bijvoorbeeld die van de Ker kenraad Honte- en Ossenisse uit 1791. Het domineesgewaad is nog gedragen door de oom zaliger van dominee Pieter Overduin, sinds 2003 predi kant van de Protestantse Ge meente Oosthoek. Het in Koewacht gevestigde de tacheringsbedrijf De Schepper is deze week failliet verklaard. Vijftien gedetacheerde perso neelsleden verliezen hun baan. Harmen van der Werf Koewacht Aan de Anna Bijnsstraat in Ter- neuzen, vlakbij woonzorgcen trum De Blide, komen dertig zorgappartementen en dertig 'gewone' appartementen. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65