Het is hier een feestje Locatie zorgt voor klanten op schreeuwers te wachten' M Van verkoop aan huis naar winkel in de stad 3 et is een opvallende modezaak: Wit Zo. Niet dat er enkel en alleen spierwitte kleding in de rekken hangt. „Maar de basis is wit, dat is de uit straling", zegt Astrid Prent. Met haar com pagnon Meike Hagenaars verhuisde ze de zaak afgelopen zomer van de Vlasmarkt naar de Langeviele. Specialisatie, opvallen tussen de rest van het aanbod, werkt, is de ervaring van Prent. „Het is een feestje. De Langeviele is hip and happening, daarom hebben we bewust voor deze winkelstraat gekozen en niet voor de Lange Delft, al kon den we ook daar naartoe." Toen het duo twee jaar geleden aan de Vlasmarkt begon, koos het in eerste instan tie voor de Vlasmarkt. „We wilden het ri sico laag houden door niet te veel huur te hoeven betalen. Het eerste jaar liep goed en dat gaf ons de ambitie om groter te wor den." De verwachtingen die Prent en Hage naars van de Langeviele hadden toen ze in juni verhuisden, zijn uitgekomen. „Abso luut." Aan het begin van de Langeviele zit Echo Audio, een speciaalzaak in ge luidsapparatuur. Jaco Minnaard werkt er al sinds 2000 en heeft de winkel straat zien veranderen. De omslag kwam misschien wel met de komst van twee grote publiektrekkers: Oil Vinegar en Dille Kamille. Oer-Middelburgse bedrijven als de sportzaak Jongepier verdwenen om plaats te maken voor nieuwkomers. Echo Audio bleef Service, kennis en een goed as sortiment, allemaal opgebouwd door vele jaren ervaring, is volgens Minnaard de re den dat Echo Audio de internetstorm weet te doorstaan. De Langeviele is een prima plaats voor de zaak. De onderneming zit 'in de loop'. Ook mensen die niet speciaal de deur uit zijn gegaan om een nieuwe versterker of luid sprekers te kopen, stappen binnen. „Ze ont dekken je winkel en dat levert handel op. Mensen uit het hele land, België en Duits land horen tot onze klantenkring." In het land van de winkelsteden is éénoog koning. Met een minieme groei van 0,1 procent staat Mid delburg hoog in de landelijke lijst van een select aantal winkelste den. Elders ging het aantal win kels sinds 2007 met procenten omlaag, meldde het Centraal Bu- Alleen de stenen vloer is nog hetzelfde maar verder her innert niets in interieur zaak BMK aan het feit dat hier ja renlang een kaaswinkel was. Het pand is typerend voor de verande ring die de Langeviele de laatste jaren doormaakt. Winkeliers die sinds jaar en dag in deze straat ge vestigd waren, zoals Smith Kaas, hebben plaatsgemaakt voor een nieuwe generatie ondernemers. In maart 2016 opende Bruno en Monique Kochanowski BMK. Met koffiebar. „We hadden in Sint Lau rens een winkel aan huis die twee ënhalve dag per week open was. uit onze club kunnen noemen. Dan is het snel klaar." Van Dijk vraagt ook altijd of'er nog lijken in de kast liggen'. „Zo had ik eens een goed gesprek met iemand en vroeg aan het eind of er nog bijzonderheden waren. Nou, zei hij, ik heb drie jaar vastgezeten. Oh, waarvoor dan, vroeg ik. Voor doodslag. Ik heb netjes de koffie be taald en we hebben afscheid geno men." Van Dijk zegt dat hij 'moge lijkheden heeft om mensen te screenen'. „Die mogelijkheden ge bruik ik." Verder laat hij zich daar niet over uit. Eenmaal in het klasje, krijgen kandidaten les in het reilen en zei len van de lokale politiek. „Ze leren hoe de gemeentelijke en provinci ale politiek werkt", vertelt Van Dijk. reau voor de Statistiek. In Zeeland onderzocht het CBS overigens al leen Middelburg en Terneuzen. Wie regelmatig door Middelburg loopt zal niet helemaal verrast zijn door het bericht. Neem de Langeviele: een winkelstraat die de laatste jaren sterk vernieuwd is. Hip en traditioneel, duur en discount zijn er naast elkaar te vinden. ,55 Toen verkochten we meer bro- cante, nu bijna alleen nieuwe spullen. We wilden naar de stad, naar een groter pand om uit te kunnen breiden en meer klanten te trekken. Het moest Middelburg worden. De Lange Delft viel af, dat is niet te betalen. We hebben naar verschillende panden gekeken en uiteindelijk voor de Langeviele ge kozen." Van de keuze heeft Moni que geen spijt gehad, „Het is bo ven verwachting gegaan. Toeristen zijn voor ons belangrijk. Er zijn hier heel wat mensen met een tweede huis waarvoor ze spullen zoeken." „Ze leren hoe ze zich moeten op stellen, moeten debatteren en hoe ze moties en amendementen moe ten indienen. Ook krijgen ze trai ning hoe om te gaan met media." Overigens draaien de PVV-Sta- tenleden met het klasje mee. „Ik wil We kunnen voor de gemeenten waar we mee willen doen nog mensen gebruiken niet hebben dat nieuwe raadsleden in de ene gemeente de collega's in een andere gemeente of in de Sta ten niet kennen. Dus iedereen doet aan het klasje mee." Elke drie weken komt 'het klasje' bij elkaar. „Ik let er op wie er altijd komt of wie regelmatig verstek laat gaan. Dat zegt iets over iemands ge drevenheid." Wie in het klasje zit, heeft geen garantie op een zetel. „We maken echt een selectie. Het kan natuurlijk ook voorkomen dat een kandidaat zelf afhaakt." Tegen de zomer besluit de PVV definitief in welke van de dertien Zeeuwse gemeenten ze meedoet. Het voornemen is in elk geval om deel te nemen in Sluis, Terneuzen, Hulst, Vlissingen en Tholen. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in maart vergaarde de PW in die vijf gemeenten 16.973 stemmen. Naar verhouding de meeste steun kreeg de partij in Hulst (18,0 pro cent), gevolgd door Terneuzen (17,4 procent), Sluis (16,9 procent), Vlis singen (15,6 procent) en Tholen (15,5 procent). Als bij de raadsver kiezingen in maart 2018 het aantal PW-stemmers vergelijkbaar is, zou dat in totaal 19 Zeeuwse PVV- raadsleden opleveren: 5 in Terneu zen, 4 in zowel Hulst als Vlissingen en 3 in zowel Tholen als Sluis. Ui teraard is het stemgedrag met lo kale partijen erbij anders. De PW haalde bij de Tweede Ka merverkiezingen op 32 van de 244 Zeeuwse stembureaus de meeste stemmen. De partij was de grootste in onder meer Sluiskil, Hansweert, Hoofdplaat, Clinge, Heikant, Eede en diverse wijken van Vlissingen, Oost-Souburg en Terneuzen. donderdag 6 april 2017 is nu hip en happening' Astrid Prent: „Bewust voor de Langeviele gekozen." Jaco Minnaard: „We zitten lekker in de loop." Theo Giele Middelburg t 'jt' -Peter van Dijk, PVV Zeeland Peter van Dijk. „Ik heb met alle kandidaten eerst een gesprek." Monique Kochanowski: „Het gaat boven verwachting."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57