Woningen in Bruinisse alleen voor ouderen Seizoen nachtelijke strandevents begint Historische beroemdheden lieten voetsporen achter in Zierikzee 7 Talloze vorsten en vorstinnen met gezag over Zeeland bezochten Zierikzee door de eeuwen heen en werden ingehuldigd in de machtige havenstad. HAPPY HOURS V De grandeur spettert er vanaf, zodra je de Dikke Toren binnen stapt. Het rood-wit van de kruisridder met zijn imposante zwaard vormt als vanzelf één geheel met de oude muren van het historisch bouw werk. Links en rechts van de Tem pelier: Engelse hofdames, Spaanse adel en Hollandse barok. „Maar we beginnen natuurlijk met het wol- harig mammoetvel", aait Baukje Bijlsma het eerste kostuum in deze tijdlijn. „Zo moet een jager er rond 15.000 voor Christus ongeveer hebben uitgezien. Natuurlijk met bijl en benen mesje om de huid van de buit te schrapen." Keizer Karei V, Prins Willem van Oranje Nassau, Erasmus en nog vele anderen, stuk voor stuk hebben ze hun voetsporen in het eens zo be langrijke Zierikzee achtergelaten. Elf beroemdheden van weleer wor den uitgelicht in de nieuwe sei zoensexpositie in de Dikke To ren. Maar er is meer, wijst Bijlsma op de centrale van drie tijdlijnen die ze heeft uitgezet en waar alles be gint. Een carrousel van negen pane len toont in één oogopslag de rijke geschiedenis van de ooit zo mach tige portus (middeleeuwse haven en handelsstad) beoosten de Schelde. Naast Middelburg (bewes ten de Schelde), was het Zierikzee waar Zeeland lange tijd om draaide. Een schoolplaat van een middel eeuws straatbeeld (getekend door J.H. Isings) in de carrousel bevat een opvallend detail. „Kijk eens naar het vierde huis links", zegt Bijlsma. „Dat is Huis de Haene in Zierikzee. Toch wel bijzonder, want dit straat beeld is een compilatie van huizen en gebouwen uit verschillende ste den in die tijd." Huis de Haene da teert uit de veertiende eeuw. Zo'n zeventienduizend jaar gele den vestigde zich de eerste mens in Zeeland, op de hoger gelegen veen gronden. Rond 849 na Christus zou de eerste bewoning van het latere Zierikzee zijn ontstaan, op een kreekrug (of ee) die uitkwam bij de Gouwe. Archeologische vondsten gaan niet verder terug dan de elfde eeuw. Wel wordt in een oorkonde uit 976 van de Sint-Baafsabdij in Gent melding gemaakt van het be zit van Zeeuwse landerijen met de naam Creka. „Mogelijk wordt daar mee het latere Zierikzee bedoeld", Een jager had een bijl en benen mesje om de huid van de buit te schrapen leerde Bijlsma uit de dikke stapel boeken die ze voor samenstelling van de nieuwe tentoonstelling heeft geraadpleegd. Tussen 1217 en 1220 kreeg Zierikzee stadsrechten. Dat voorrecht moest overigens wel wor den gekocht met hoge belastingen. De stadsrechten werden in 1248 herbevestigd door Graaf Willem II. De graven vormden destijds het hoogste adellijk gezag in Zeeland. Ze trokken met de hele hofhouding van stad naar stad voor bestuurlijke handelingen. Elke nieuwe graaf of gravin werd in de belangrijkste ste den ingehuldigd, om zijn of haar macht over het gebied te bevestigen. Ook Zierikzee was met regelmaat het toneel van deze kleurrijke ver toning. Bijlsma: „Maar dan was er ook meteen weer reden voor een feestje." Vanaf 14 april is de tentoonstelling vrijwel dagelijks te bezichtigen. Woningcorporatie Zeeuwland gaat weer huizen bouwen in Brui nisse. Alleen niet voor jonge ge zinnen, zoals de bedoeling was, maar voor ouderen. Het project Oranjedok is volgend jaar rond deze tijd klaar. De eerste twee fases van het wijkje achter de dijk zijn al af. De derde liet even op zich wachten, omdat Zeeuwland het plan moest omgooien, vertelt directeur Marco van der Wel. „Voor de derde fase hadden we twaalf eengezinswo ningen en vier levensloopbesten- dige woningen gepland. Maar tij dens de eerste twee fases merkten we dat er weinig tot geen belang stelling bestond voor de eenge zinswoningen, terwijl de levens- loopbestendige woningen goed liepen." Daarom komen er nu der tien levensloopbestendige wo ningen. Allemaal binnen de grens van huursubsidie en 'nul op de meter'. „Dat betekent dat de wo ningen zo goed geïsoleerd zijn dat ze, met dank aan zonnepanelen, geen energierekening hebben. Dat draagt ook bij een de betaalbaar heid, want verhoudingsgewijs zijn huurwoningen de laatste ja ren veel te duur geworden." Na twee jaar stilte is het wel weer tijd voor een 'sexy' feestje, vinden Michel van der Hoeven en Lenny Welbers. Zij tuigen zaterdag Lovebeatz #2 op, bij beachclub 't Gorsje aan de Brouwersdam. Het nachtelijk strandseizoen begint. In 2014 werd de eerste editie van Lovebeatz gehouden. Hoewel Welbers, eigenaar van iBeatz en Beatz Events, met feestjes als Sea- dance in de tussentijds niet stil zat smaakte Lovebeatz nog altijd naar meer. Lovebeatz #2 wordt een avond vol deep, vocal en tech house in de nieuwe aanbouw op het terras van de beachclub. Ach tereenvolgens zijn Sure (Shirley van der Biezen), Mitchel Verhoe ven (Michel van der Hoeven), Tony la Porte (Ton van der Biezen), Leonardo del Mar (Lenny Wel bers) en Maroy (Yoram Steen kamp) aan zet. De dj's worden on dersteund door percussionist Mr. Valjé (Sytze Krist). Mee-eten vooraf kan ook. YouMe Sushi uit Ouddorp ver zorgt een buffet, waarvoor combi tickets Eat Dance te koop zijn. Vanaf 18.00 uur met dj Stevie Fox. Vanaf 21.00 uur gaat Lovebeatz los. donderdag 6 april 2017 3D Walk of fame in Dikke Toren Marcel Modde Zierikzee -Baukje Bijlsma A Het kostuum van een kruisrid der tussen 1100-1300. Wendy Wagenmakers Bruinisse Esme Soesman Brouwersdam Zie voor tickets en andere informatie: lovebeatz.nl. A Baukje Bijlsma legt de laatste hand aan een Spaanse jurk uit de periode 1550-1600. foto marieke mandemaker A Detail van de oude stadsplat tegrond. ALEXANDRIUM W 0 0 n m a 11 SS WooAWinkels orvder éér\ dat! IEDERE VRIJDAGAVOND 17.00 - 21.00 1 GRATIS PARKEREN 17-21 uur AVONDMENU T incl. drankje 0 €5,- EXCLUSIEVE AANBIEDINGEN GEZELLIGE MUZIEK FILMS VOOR DE KINDEREN woonmallalexandrium.nl Rotterdam A20 afslag 16 uitsluitend voor bezoekers van de Woonmall

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55