II 4 REFERENDUM TURKIJE Geen nieuwe plek Denkin parlement Faysal (40) vindt dit een mooie dag om tégen de nieuwe Turkse grond wet te stemmen. Want die geeft Er dogan meer speelruimte en macht. De functie van premier verdwijnt zodat Erdogan tegelijkertijd staats hoofd, regeringsleider en partijlei der zijn. „Turkije moet niet als een familiebedrijf worden bestuurd", zegt Faysal bij het stembureau in de Amsterdamse RAI. Hij heeft heel wat verhitte dis cussies met familieleden gevoerd. Ze hebben allemaal de beste inten ties en hetzelfde doel: een econo misch welvarend en vredig Turkije. Met zijn dochtertje op zijn arm loopt Faysal richting het station. Plicht voldaan. Druk is het niet in het stemlo kaal. De grote toeloop wordt pas in het weekend verwacht. Na de de tectiepoortjes loopt het soepel door. Mannen in pak met das rege len de zaken. Een van hen tikt een vrouw op de vingers omdat zij foto's maakt van familieleden die het stembiljet in de bus gooien. Een ander zet de kartonnen schotten recht waarachter gestemd moet worden. „Zorg ervoor dat niemand kan meekijken", zegt hij tegen de mensen achter een tafel. Turken praten niet graag over wat ze gaan stemmen. „We praten al leen thuis over geloof en politiek. Zo word je opgevoed", zegt Didem Erol (36). „Ik stem nee omdat ik te gen meer macht voor Erdogan ben. Ik wil niet dat Turkije een dictatuur wordt. Wij zijn gelovig, maar wil len dat kerk en staat gescheiden blijven." Opstootje Op de eerste stemdag komt het in Den Haag tot een opstootje, 's Mid dags ontstaat een kleine vechtpartij tussen twee mannen. Waarom, blijft onduidelijk. De meeste kiezers in het GIA Trade Exhibition Centre geven de Turkse president het mandaat zijn macht uit te breiden. „Ik vind het goed als hij meer vrijheid krijgt", zegt Mustafa Kaya. „Je zag het bij de militaire coup; de macht kan ook in verkeerde handen val len. Dat mag niet gebeuren. Wij houden van Turkije." De nee-stemmers zijn terughou dend in hun commentaar. De uit Den Haag afkomstige Murat Günes behoort tot de uitzonderingen. „Ik wil dat er iets verandert maar geen dictatuur", zegt hij. „Ja is niet goed voor onze toekomst." Of het nu ja of nee is, het is mijn overtuiging dat Turkije een democratie zal blijven Aan de andere kant van het land, in Deventer, bouwt Tanju Sahin zijn marktkraampjes op. Dürüm, börek en kebab te koop, pal naast het stembureau in het sportcen trum De Scheg. Tussen 'nee' en 'ja' heerst veel wan trouwen. Wordt hier een overheid gesmeed, met Erdogan als dictator? Consul-generaal Zafer Ates, de be langrijkste man van het Turks Con sulaat van Deventer, schudt van nee. „Of het nou ja of nee wordt, Turkije zal een democratie blijven, daar ben ik van overtuigd." De raadpleging veroorzaakte in België confrontaties tussen voor- en tegenstanders van Erdogan. Zes personen raakten gewond, drie mensen werden zelfs neergestoken. Daarom is het toezicht hier in De venter streng, ook op verzoek van de Tweede Kamer. Agenten houden de wacht, er staan vijf busjes. Bij elke ingang inspecteren beveiligers jassen en tassen. Beladen Het referendum was al beladen voor het werd gehouden. Een Turkse minister mocht Rotterdam geen campagne voeren en werd door de politie afgevoerd. De beel den van de geëscaleerde situatie gingen de hele wereld over. Consul-generaal Ates zegt echter dat nee-stemmers niet bang hoe ven te zijn voor represailles. „Het stemmen gaat geheel betrouwbaar en anoniem. Niemand hoeft te we ten wat je gekozen hebt." De Turken in Deventer weten toch wel van elkaar wat ze stem men, denkt broodjesverkoper Sa hin. „Dit weekeinde spelen bij voetbalvereniging Turkse Kracht ja- stemmers en mensen van wie ze weten dat die nee hebben ge stemd... Geen centje pijn. Echt niet." Abonnement tv uit de mode weer open Slachthuis donderdag 6 april 2017 GO HOUTEN Nederlanders zeggen steeds vaker hun tv-abonnement op of be sluiten geen tv meer te nemen. Er valt daarom de komende jaren weinig om zetgroei te verwachten in de televisiemarkt. Dat voor spellen de onderzoekers van Telecompaper. Het aantal televisieaansluitin gen is in 2016 voor het tweede jaar op rij gedaald, met 0,8 procent naar 7,4 miljoen. Door de groeiende populariteit van videodien sten als Netflix houdt de dalende trend komende jaren waarschijnlijk aan. „Tot en met 2021 verwach ten wij dat het aantal abon nees met gemiddeld 1,1 procent per jaar daalt", aldus analist Albrecht. Turken in ons land naar de stembus Turkse Nederlanders kunnen tot en met zondag stemmen over een nieuwe Turkse grondwet. In Den Haag, Amsterdam en De venter besluiten de kiezers of president Erdogan meer macht moet krijgen. André Valkeman Josien Wolthuizen Den Haag —Mustafa Kaya Twee mannen gaan op de vuist bij het stemlokaal in Den Haag. foto bart maat/anp DEN HAAG De drie Kamer leden van Denk krijgen geen nieuwe plekken in de Tweede Kamer. Kuzu, Öztürk en Azarkan hadden protest aangetekend tegen de indeling omdat ze ach terin zitten. Bovendien zit ten ze niet bij een gangpad, waardoor ze minder snel bij de interruptiemicrofoon zijn. Het presidium van de Kamer besloot gisteren de indeling te handhaven. Een schandalig besluit, vindt Kuzu. Volgens hem is het besluit 'exemplarisch' voor hoe grote partijen omgaan met nieuwe kleine partijen. TIELT Het omstreden var kensslachthuis in het Belgi sche Tielt, dat werd geslo ten nadat een undercover filmpje wrede dierenmis handelingen aantoonde, gaat vandaag weer open. Het bedrijf moet wel aan een lange reeks voorwaar den voldoen en garanderen dat het afgelopen is met de dierenmishandeling. „Al leen als de uitbaters al deze voorwaarden respec teren, kunnen de activitei ten hervat worden", aldus de Belgische minister van Weyts (Dierenwelzijn). Top man Thomas De Roover van de Debra Group, waar de slachterij onder valt, stelt dat dit mogelijk is. Hij is opgelucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4