66 'Voed je kinderen op met een relaxte houding' 9 CHECK DIT! Vera Sorber (44) was als kind al in de dansstudio van haar moeder te vinden. Nu geeft ze er zelf les. Ze stoomde ruim vierhonderd leerlingen klaar voor de voorstelling 'DeQing-dynastie'. Goes-Azië „Het zindert, je voelt in onze ballet studio dat er iets gaande is. Onze voorstelling De Qing-dynastie wordt ontzettend spannend. Voor de eerste keer doen er ook peutertjes mee. Zij beelden hete pepertjes uit. Ruim vierhonderd leerlingen van onze bal letschool doen mee aan de show. Daaronder bevinden zich ook dan sers van zestig. Zij kunnen meer emotie in het verhaal brengen. In het kader van het Goes-Aziëjaar bedach ten we op basis van de Qing-dynastie uit de Chinese historie het verhaal over de drie Sooong zusjes. Deze zus jes nemen het publiek met een pas sende vaart mee door allerlei Aziati sche landen. De dansen die worden opgevoerd zijn bewegingen die een verhaal vertellen. Dat is ook wat wij onze leerlingen op het hart drukken: hun bewegingen vormen vooral sa men het totaalplaatje van de voor stelling." Balletstudio „Ik woon in Kloetinge, maar de bal letstudio is mijn thuis. Hier ben ik meestal te vinden. Tweeëndertig jaar geleden is mijn moeder, Lia Fonteijn, Balletstudio Free in Goes begonnen. Als baby lag ik in een wieg onder de piano terwijl zij balletlessen gaf. Voor mij heeft er nooit twijfel bestaan over wat ik wilde worden: een echte klas sieke ballerina." Lesgeven „Ik heb lessen gevolgd in onder meer Antwerpen en Rotterdam. Op een gegeven moment stopte een van de dansdocenten in de balletstudio met zijn werk. Mijn moeder vroeg toen wat mijn plannen waren: wilde ik zelfstandig danser worden of liever gaan lesgeven? Toen besloot ik te kie zen voor het doceren. Als je zelf danst, ben je het instrument van ie mand anders. Als je lesgeeft, kun je met je eigen creativiteit aan de slag. Tegenwoordig run ik samen met mijn moeder en broer de balletschool en geef ik les op het mbo-dans in Goes." Ik woon in Kloetinge, maar ben meestal te vinden in de studio. Dat is mijn thuis Moeders „Wij zitten misschien in een kleine stad, maar ook Zeeland is een echte dansprovincie. Er wordt hier ontzet tend veel gedanst. Onze school telt ruim zeshonderd leerlingen. Moeders die met hun kind langs onze studio lopen, komen regelmatig informeren. Omdat we in Goes zit ten, valt voor hen dansles voor de kinderen bijvoorbeeld makkelijker te combineren met boodschappen doen. Dansers „Of ik op straat kan zien welke Zeeu wen er dansles volgen? Dansers zijn zich over het algemeen wel heel be wust van hun houding. Soms zie ik prachtige jonge vrouwen over straat lopen die hun schouders laten han gen. Bij dansers zal je dit niet snel zien. Zij hebben aangeleerd een rechte, nette houding aan te nemen. Vaak met een gestrekte nek. Als zij tijdens het dansen hun been de lucht inwerpen, weten zij ook precies waar dat been zit. Ze voelen de strekking. Ze zijn zich enorm bewust van hun lichaam." Bruisend „Ik woon natuurlijk in Zeeland, maar hier zijn voelt ook echt als thuis. Ik hou van de gemoedelijkheid in onze provincie. Het is hier misschien rus tig, maar tegelijkertijd ook bruisend. In Goes wordt altijd wel iets georga niseerd." Evolutie „De danswereld is continu in ont wikkeling. Televisieprogramma's als So you think you can dance en Dance, dance dance hebben daar onder an dere invloed op. De basis van Ballet studio Free is en blijft het klassieke ballet. Maar we geven ook les in stro mingen die daaruit zijn voortgeko men, bijvoorbeeld jazzballet en mo derne dans." „De laatste tijd merken we dat vooral het mixen van stijlen populair is. Dat stimuleert ook onze eigen creativi teit: als je draken en vuur wilt uit beelden ligt klassiek ballet niet voor de hand. Dat dit wel kan en een prachtig spektakel oplevert, is te zien in onze Qing-dynastie show." donderdag 6 april 2017 PZ 'Zeeland is een echte dansprovincie' Janneke Koster Vera Sorber: „Als je zelf danst, ben je het instrument van iemand anders. Als je lesgeeft, kun je met je eigen creativiteit aan de slag. FOTO MARCELLE DAVIDSE —Vera Sorber De leerlingen van Balletstudio Free voeren de show De Qing-dynastie op in de Mythe in Goes: Vrijdag 7 april 19.30 uur. Zaterdag 8 april 14.00 en 19.30 uur. Zondag 9 april 14.00 uur Voorstelling: Lastige kinderen? Heb jij even geluk Wie: Omdenken Genre: familietheater Leeftijd: vanaf 12 jaar Waar: Nieuwe Kerk Zierikzee Wanneer: donderdag 6 april 20.15 uur Volwassenen maken het zich zelf vaak erg moeilijk door alles goed te willen doen in de op voeding, vindt Berthold Gunster. Hij is een van de grondleggers van het 'omdenken', een manier van denken in termen van kansen en niet van problemen. De voorstelling Lastige kin deren? Heb jij even geluk stimuleert deze denkwijze. In deze Omdenkshow, gebaseerd op het ge lijknamige boek van Gunster, komen theater, lezing en cabaret samen. Tijdens het op treden deelt de auteur het podium met acteur Dion Vincken. Gunster: „Vaak creëren wij als volwassenen ons eigen ongeluk. Daarmee stop pen scheelt al een slok op een borrel. Kinderen grootbrengen geeft vaak stress en zorgen, maar als je een goede, relaxte houding weet te vinden, kan het ook heel veel genoegen en wederzijds plezier geven. Kinderen zijn im- kind mee naar de voor stelling. Soms leidt dat volgens de theaterma kers tot veranderingen in het dagelijks leven. Een andere manier van vragen stellen bijvoor beeld. Over het verschil tus sen het boek en de voorstelling, zegt Gun ster: „Er zit een aantal spectaculaire dingen in de voorstelling die niet in het boek zitten. Maar die ga ik niet ver klappen, die moet de kijker zelf maar bele ven." Dion Vincken en Berthold Gunster in de show Lastige kinde ren? Heb jij even geluk. FOTO ERIC FECKEN mers ons grootste, meest dierbare bezit. Hoe fijn is het als we daar gewoon van kun nen genieten? Dat het mogelijk is en hoe je dat kunt bereiken, daar over gaat de theater show." Hoewel de show zich niet specifiek op jonge ren richt, nemen som mige ouders wel hun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48