Huishouden van Jan Steen onderweg naar Spanje Impact van oorlogsgeweld 7 In opstand tegen de bank ft Ti voldoen. Op 22-jarige leeftijd was hij getrouwd met zijn collega Patricia Haines, die inmiddels overleden is. Het paar kreeg een dochtertje, Domi nique. Maar het huwelijk hield niet lang stand. Hardhorend „We zijn veel te vroeg getrouwd", blikt Caine terug. „Ik kon de verant woordelijkheid niet aan. Ook het feit dat ik als acteur niet echt aan de bak kwam speelde mee. Ik moest op een gegeven moment weer bij mijn ou ders gaan wonen. Zij hadden het niet breed. Toen mijn vader, die in de vis- hallen werkte, overleed liet hij geen cent achter. Toen heb ik het besluit genomen om serieus iets van mijn leven te maken." Daar is Caine,wiens Cockney-ac cent af en toe nog opduikt als hij over zijn verleden praat, wonderwel in ge slaagd. Ook in zijn privéleven heeft hij het geluk gevonden. Al meer dan veertig jaar is hij samen met dezelfde vrouw, Shakira, die hij ontdekte in een koffiereclame. Wel moet Caine, die inmiddels ook een beetje hardho rend is, tegenwoordig genoegen ne men met kwetsbare rollen. Hij had in Going in Style de hoop dat hij nog een liefdesscène mocht spelen. Maar die mogelijkheid ging aan zijn neus voorbij. Het is generatiegenoot Alan Arkin die als enige een amoureus avon tuurtje mag beleven met de hitsige verkoopster op leeftijd, Annie (ge speeld door Ann-Margret, 76). „Ik was toch wel jaloers op Alan. Waarom hij wel en ik niet? De regis seur had geen passend antwoord toen ik daar over begon. Misschien had hij in de gaten dat ik aan het dol len was. Mijn dagen als Don Juan zijn voorbij. Althans op het filmdoek, mag ik hopen." GOING IN STYLE Monk In dit spreekwoordelijke huishou den van Jan Steen strijdt ieder gezinslid tegen eigen demonen. Vaderlief heeft zich met een kunstzinnig, maar merkwaardig stokkenproject teruggetrokken in de kast, de vurige Spaanse moeder heeft het bijltje er qua gezinsle ven bij neergegooid, puberzus Joni slaat zich woest door het le ven en brugpieper Monk vreest de meest gruwelijke ziektes onder de leden te hebben. Wanneer de broer van moederlief doodziek blijkt, vertrekt dit gezin met gebutste familiebanden met een oude auto richting Spanje om afscheid te nemen. Binnen de vier deuren van hun karakteristieke wagen valt niet meer aan elkaar en alle problemen te ontkomen. Er gebeurt waanzinnig veel in dit sympathieke, tragikomische speelfilmdebuut met originele elementen. Tegelijkertijd wordt er amper dieper ingegaan op diverse, eigenlijk nogal complexe kwes- ties. De empathische kijker zal in deze muzikale, Europese road mo vie zelf de nodige conclusies moe ten trekken. Voir du Pays Het is een bizar gezicht. In een vakantieoord op Cyprus verschij nen opeens Franse militairen in gevechtstenue voor een tussen stop. Na een missie vol haken en ogen in Afghanistan krijgen zij de kans om op het eiland stoom af te blazen. Op deze originele manier besteden de gezusters Delphine en Muriel Coulin in hun film aan dacht aan wat oorlog met mensen doet. Veel wordt door de jonge soldaten niet uitgesproken. Vooral niet door de twee jonge vrouwen op wie Voir du Pays zich richt. Beiden krijgen te maken met seksuele intimidatie die uit de hand lijkt te lopen, maar ook hun solidariteit komt onder druk te staan door een niet verwerkte gebeurtenis aan het front. Voir du Pays gaat op een subtiele manier om met de impact van oorlog op jonge mensen die ondanks hun uniform ook heel kwetsbaar zijn. -A.Z. donderdag 6 april 2017 Vlnr: Alan Arkin (Al), Morgan Freeman (Willie) en Michael Caine (Joe) beramen een overval, fotowarnerbros KOMEDIE Regie: Zach Braff. Hoofdrollen: Michael Caine, Morgan Freeman, Alan Arkin en Ann-Margret. Omdat er in Amerika geen 50-plus-partij actief is, moeten de bejaarden die in de knel komen het zelf maar opknappen. Dat doen de vrienden Wil lie, Joe en Al, die het gevaar lopen hun huis, haard en gezondheid te verlie zen als gevolg van de dubieuze praktijken van hun bank. Zij zien maar één oplossing: zelf de bank beroven die hen al jaren in fi nancieel opzicht uit kleedt. Going in Styleeen remake van een ko medie uit 1979, breekt tussen de koddige scènes door een lans voor de Amerikaanse arbei der - de drie vrienden werkten decennia lang in dezelfde staal fabriek - die het niet meer kan bolwerken. Dat maakt Going in Style niet bepaald een politiek beladen film, zoals de Engelse regisseur Ken Loach vermoedelijk had ge maakt. Deze tragiko medie mikt meer op de lach dan op de empathische gevoe lens van de kijker. He laas wordt de film op momenten flauw en soms infantiel. Vooral de manier waarop een dementerende vriend, vertolkt door Christopher Lloyd, wordt neergezet is bijna denigrerend en zeker niet geestig. Zelfs het verzamelde acteertalent - Caine, Freeman en Arkin zijn allemaal Oscarwin naars - kan geen eer behalen aan deze bejaardenopstand. -A.Z. DRAMA Regie: Ties Schenk. Hoofdrollen: Teun Stokkel, Olivia Lonsdale. ▲Teun Stokkel in Monk FOTOCINEART - Marieke Nieuwdorp DRAMA Regie: Delphine en Muriel Coulin. Hoofdrollen: Ariane Labed en Soko.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46