o5 Genieten in Gent Projectgroep Gerede Twijfel werpt nieuw licht op de zaak van Monique B. 3 Was het moord of 'slechts' diefstal? Monique B zit al acht jaar vast voor het doden van de 78-jarige Maria Schermer in Den Haag. Maar de projectgroep Gerede Twijfel zegt dat het ook kan zijn dat Monique B. alleen iets gestolen heeft. Schiedammer Parkmoord Alles wees in haar richting acht jaar geleden: Monique B. kwam als thuishulp wel eens bij Maria Scher mer over de vloer. Monique had op de dag van de moord Maria's bood schappendienst afgebeld, er waren dna-sporen en Monique had in een afgeluisterd gesprek tegen haar man gezegd dat ze 'op zoek was naar een bankpasje'. Daar wist justitie wel raad mee: een bewust geplande, zeer bloedige moord (51 messteken) op een weer loze oude vrouw. Monique B. kreeg de uitzonderlijk hoge straf van le venslang. Dat werd in hoger beroep teruggebracht tot zestien jaar cel. Hoe dan ook: zij had het gedaan. Dat Monique later met een ander verhaal kwam over de moord op 6 maart 2009 in dat appartement in het Haagse Laakkwartier, werd am per gehoord. „Pas nu wordt er naar ons geluisterd", zegt haar man, An- gelino van der Geld, acht jaar later. Want nu is er ineens dat boek van projectgroep Gerede Twijfel, het project van de Vrije Universiteit Amsterdam dat vaker grote rechter lijke dwalingen aan het licht brengt. Hun conclusie is, samengevat: ge zien het bewijs dat er was, had jus titie Monique B. net zo goed voor diefstal kunnen veroordelen. „En dat is nog geen moord", zegt Anne- lies Vredeveldt van Gerede Twijfel. „Er is geen verschil tussen het be wijs voor het moordscenario en het diefstalscenario." Buurman Volgens Monique en haar man An- gelino van der Geld zit het namelijk zo: een maand voor de moord werd Monique overvallen. Daar deed ze aangifte van. Eén dag voor de moord zou een buurman van Maria Schermer tegen Monique gezegd hebben: 'Je moet de boodschappen dienst van mevrouw Schermer af bellen'. Monique weigerde, maar de buurman suggereerde vervolgens dat hij wel wist wie Monique een maand daarvoor had overvallen. De bedreigde Monique belde een dag later toch Maria's boodschappen dienst af. Dezelfde dag werd de vrouw vermoord. Het was ook die buurman die na de moord in de richting van Moni que wees. Monique was ondertus sen doodsbang voor de buurman en de echte moordenaars. Uit angst dat die haar gezin iets zouden aan doen, verzon zij tegen haar man een verhaal om de verdenking 'dan maar' op zichzelf te laden. „Dus zei ze dat van dat bankpasje", zegt An- gelino. „Een paniekreactie, ze was bang voor de echte moordenaars. Maar ze was ook bang dat ik anders de strot van die buurman zou dichtknijpen." Er is geen verschil tussen het bewijs voor het moordscenario en het diefstalscenario Hoe onwaarschijnlijk Moniques scenario ook klinkt, de projectgroep Gerede Twijfel concludeert dat het op z'n minst onderzocht had moe ten worden. „Er zat namelijk ook dna van twee mannen op Maria Schermers lichaam", zegt Vrede veldt. „Terwijl mevrouw Schermer nauwelijks contact had met men sen. Het kan hooguit van de glazen wasser en de boodschappenman zijn geweest. Dat was makkelijk uit te zoeken. En interessant. Want als het dna niet van die twee mannen was, kan het van de moordenaars zijn. Maar dat dna is nooit onder zocht! Altijd is Monique als dader gezien. Terwijl haar dna net zo goed in het huis van Maria Schermer kan zijn beland, omdat ze een dag voor de moord op bezoek was." Het Openbaar Ministerie in Den Haag wil niet inhoudelijk op de zaak ingaan. „Het staat mevrouw B. vrij om via de Hoge Raad te probe ren de zaak te heropenen." Volgens Angelino zoekt de familie daarvoor nu een advocaat. Die kan vanaf 12 mei beginnen met het boek De Thuishulp in het Laakkwartier van Gerede Twijfel. Dan ligt het in de winkel. GEREDE TWIJFEL fc5ai Kras.nl/autovakantie/belgie of bel 0900-9697 70 cpg <s> donderdag 6 april 2017 Kille moordenaar of toch een simpele dief? Victor Schildkamp Den Haag Monique B. zit al acht jaar vast voor de moord op Maria Scher mer. Annelies Vredeveldt De projectgroep Ge rede Twijfel van de Vrije Universiteit Am sterdam duikt op verzoek van een ver oordeelde of van ad vocaten meerdere keren per jaar oude zaken in. Een van hun grootste 'suc cessen' is de Schie dammer Parkmoord. In 2000 werd de 10-jarige Nienke Kleiss gedood. Cees B. werd veroordeeld, maar Gerede Twijfel ontdekte dat hij het niet gedaan kon hebben. In 2004 be kende Wik H. de moord. Ook bekend werd Gerede Twijfel van de zaak van de Zes van Breda, die in 1993 de 56-jarige Tim Mui Cheung zouden hebben ver moord. Na onder zoek van project groep Gerede Twijfel werd de zaak in 2012 heropend, maar in dit geval werd de straf ge handhaafd. Ontdek hip en historisch Gent met haar imposante p—- monumenten en unieke tentoonstellingen. - Verken de stad tijdens een mooie boottocht over de Leie, geniet van een speciaalbiertje op een gezellig terras en breng vooral een bezoek aan de I M live-restauratie van het Lam Gods! |j Sandton Grand Hotel Reylof**** Luxe 4-sterrenhotel gevestigd in een 18e eeuws herenhuis midden in het centrum Incl. ontbijt, wifi en toegang tot het wellnesscentrum Zie: Kras.nl/52560 De 78-jarige Schermer werd op 6 maart 2009 gevonden in haar appartement. Ze werd met 51 messteken om het leven gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3