WAT IK VROEGER WILDE WORDEN 1 6: 8 A wr p 11 Monica Martens (65) uit Aardenburg heeft al heel wat historische schilderijen gerestaureerd. Maar als meisje had ze liever accordeon gespeeld, als jongedame wilde ze schilder worden. Eerst accordeonspeler, later kunstschilder. Mijn vader speelde accor deon en ik vond het prachtig. Tekenen kon mijn vader ook fan tastisch. Toveren met klanken en kleuren, waardoor je een andere wereld in gaat. Ik was de tweede van zeven kinderen. Muziekles was te duur. Mijn ouders durfden geen precedent te scheppen, hoewel de jongsten later wel culturele oplei dingen mochten volgen. Ik ben op latere leeftijd notenleer gaan doen, maar accordeon spelen moet je van jongs af aan doen. Het was me letterlijk, de accordeon deed gewoon pijn aan mijn nek, en figuurlijk te zwaar. En ik heb jaren lessen aan de kunstacademie van Eeklo gevolgd. Een beetje, maar ik ben heel blij dat ik de opleiding tot restau rator van schilderijen op latere leeftijd heb gedaan. Als ik bijvoorbeeld Ronny Verbiest hoor, is het of ik mijn vader hoor spelen. Schilderen doe ik nog wel eens. Ik restaureer door brand, ou derdom, vocht of beschadi gingen aangetaste schilderijen. Ik ben dus dichtbij mijn roeping ge bleven. Zeer. De verbazing en blijdschap van een klant dat er niets meer is te zien van een gat of winkelhaak. En de verrassing dat een schilderij bijvoorbeeld kleurrijker en feller is dan hij heeft kunnen vermoeden. Het accordeon spelen wel, het schilderen niet. Dat doe ik al tijdens cursussen en ga ik de ko mende jaren vaker doen. Hoewel ik 65 ben, blijf ik wel even aan het werk, omdat ik mijn atelier in huis wil kunnen blijven bekostigen. 4ï5»f- donderdag 6 april 2017 PC Toveren met klank en kleur René Hoonhorst Wat had u willen worden? 2 Waarom wilde u dat? 3 Waarom is het niet gelukt? 4 Wat hebt u allemaal ge daan om die droom toch te verwezenlijken? 5 Vindt u het jammer dat de droombaan niet doorging? Denkt u nog wel eens aan uw droombaan? 7Wat doet u nu voor werk? Bent u blij met uw werk? 9 Waaruit haalt u de meeste voldoening? Hebt u uw droom hele maal opgegeven? N Monica Martens bij een portret van haar ouders. „Het gezicht van mijn moeder is niet af, maar het is toch helemaal mijn moeder. Dat is het mooie van schilderen." foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38