Haven van Gent blijft groeien Aardappelen poten Zaaibedden voor sjalotten zeelandtheaters.nl 9 De haven van Gent blijft goudom rande groeicijfers scoren. Vorig jaar boekte de beoogde fusiepartner van Zeeland Seaports al een recordgroei van bijna to procent, in het eerste kwartaal van dit jaar is de overslag ïo procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. De haven van Gent spreekt met afstand van het beste kwartaal ooit. De goederenoverslag bedroeg de af gelopen drie maanden 14 miljoen ton, waarvan 8,2 miljoen zeeover slag en de rest binnenvaart. Een stij ging van 1,2 miljoen ton ten op zichte van het eerste kwartaal van 2016. Vooral conventioneel stuk goed zit in de lift. Er worden veel staalslabs (plakken staal) aange voerd. Het Gentse havenbedrijf zag 8 procent meer zeeschepen binnen lopen. Het waren er in totaal 775. Bij de binnenvaart was de groei 4 pro cent: 3.680 binnenvaartschepen de den Gent aan. Wel daalde de goede renoverslag van de binnenvaart iets: 160.000 ton minder dan begin vorig jaar. Er is met name minder ijzererts aangevoerd. Landbouw producten zoals mais en tarwe, ruwe mineralen en bouwproduc ten doen het daarentegen zeer goed, meldt het havenbedrijf. Ook ver voerden binnenvaartschepen meer containers: plus 20 procent. De Gentse haven beleefde een euforisch 2016. De overslag steeg met 9,8 procent. Dat is voor een West-Europese zeehaven tegen woordig uitzonderlijk hoog. De ha ven van Gent scoort daarmee beter dan welke haven ook in Noordwest- Europa, globaal het gebied tussen Le Havre en Hamburg. Sjalotten leveren een leuke prijs op. Ruim 30 hec tare zaait de KMWP dit seizoen in. Aan de Heeren polderweg oogt het zaaibed zo strak als een lan dingsbaan van Schiphol. Dat is het precisiewerk van Ruud Warren die met een moderne volveldfrees langzaam nadert. Met de machine maalt hij de grond fijn en drukt hij het zaaibed aan. Het vocht in de grond moet het hele bed vullen, zo dat de sjalotten voldoende water kunnen opnemen. „Kijk", zegt hij, „als hij op een rul zaaibed stampt. Je ziet een flinke afdruk van mijn laars. Dat mag niet. Je moet erop kunnen staan zonder dat je erin weg zakt." Daar heeft Warren nog wel even werk aan. Een plantdatum durft hij niet te noemen. „Het was te droog. Als de sjalotten zijn gezaaid, mag het van ons gaan regenen." van meststoffen, het poten van de aardappelen en het aanaarden van de ruggen zodat ze stevig wor den. De machine kan het allemaal. Dat scheelt brandstof, werkuren en C02-uitstoot. En dus kan Johan Daniëlse, die al 38 jaar bij 'de pol der' werkt, meters maken. „Mooi werk hoor. Ach, soms is het eenzaam, maar ik heb een telefoon en een radio. Het zijn in deze tijd lange dagen, 's Mor gens om half acht beginnen, 's avonds om tien uur stoppen. Zes dagen in de week. Maar ja, dat hoort er bij. Alleen 's zondags zijn we wel eens van de leg. Het bioritme eej." Daar draaft het paradepaardje van de Wilhelmina- polder. Nou ja draaft, eerder stapvoets, want met een snelheid van hooguit drie kilometer per uur worden de aardappelen gepoot. En niet alleen dat. Dankzij slimme, door de KMWP bedachte, tech niek, slaat het bedrijf vier vliegen in één klap. Waar vroeger medewerkers vier keer het veld op moesten om aardappelen te kunnen poten, worden alle han delingen nu in één keer uitgevoerd: de bewerking van de grond, het maken van ruggen, het toedienen VR 7, ZA 8, ZO 9 april Balletstudio Free donderdag 6 april 2017 Frank Balkenende Gent Heerenpolderweg, Wolphaartsdijk Kattendijkseweg, Wilhelminadorp ZA 8 april musical regio Titanic - Muziektheater Zeeland dm MytM Scheldetheater Terneuzen 0115 695555 Schouwburg Middelburg 0118 659666 Theater de Mythe Goes 0113 213213 VR 14 april toneel muziektheater fp—11 Bart van Loo Geert Hellings fsfej Dl 11 april komedie Gouwe Ouwe WO 12 en DO 13 april cabaret Lenette van Dongen VR 14 april muziek Stef Bos Band

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36