Bewoners op zoek naar extra parkeerplaatsen Molenwater ERIK VAN MUISWINKEL 7 Replica origineel document nu te zien in Stadhuys Arnemuiden donderdag 6 april 2017 Middelburg heeft ze al 800 jaar, maar Arnemuiden had ze ook: stadsrechten. Gekregen van Willem van Oranje en sinds gisteren te zien in het Stadhuys. Maurits Sep Arnemuiden Tegen vier uur in de woens dagmiddag stapt een heraut te paard, gevolgd voor een helper te voet, door Arnemuiden. Voor het bordes van het Stadhuys houdt zij halt en overhandigt een koker aan Leen Schouls, voorzitter van Museum Arnemuiden. De stadsrechten zijn terug waar ze ho ren. Nou, om eerlijk te zijn: het is een replica. De echte liggen diep in de krochten van het Zeeuws Archief! Ze zijn te bijzonder om weg te ha len uit dat veilige depot, meters on der de grond en de zeespiegel, ver telt archivaris Peter Blom. Want van Arnemuiden bestaat het origi nele document nog; van Middel burg niet, daarvan zijn alleen ver wijzingen bekend. Revolutionair waren ze bovendien, de stadsrech ten van Arnemuiden. Willem van Oranje schonk ze in 1574 als dank voor de steun van het dorp aan zijn strijd tegen de Spaanse overheer sing. Maar een stadhouder mocht helemaal geen stadsrechten verle nen; dat rechtwas voorbehouden aan de regerend vorst en dat was toen de Spaanse koning, zegt pro fessor Peter Henderikx. „Maar ken nelijk kon het toch." En het bewijs bestaat, in het Stadhuys zelf nota bene, want daar hangt een schilde rij waarop Willem van Oranje is af gebeeld mét de oorkonde van de stadsrechten voor Arnemuiden. Dat Arnemuiden ze kreeg, was een forse klap voor Middelburg. Die stad had lange tijd het bestuur lijk gezag over Arnemuiden en legde het dorp beperkingen op. Het lag aan de rede van Walcheren, aan open water, en mocht vooral geen concurrent worden voor de stad, Arnemuiden kreeg stadsrechten als dank voor de steun tegen de Spaanse overheersing legt Henderikx uit. „Dus geen han del, alleen visserij, zoutnering en een beetje scheepsbouw." Het bestuurlijk gezag is terug in handen van Middelburg en wet houder Chris Simons was aanwe zig bij de terugkeer van de stads rechten in Arnemuiden. De twee steden hebben al lang vrede geslo ten - al zijn ze het in het vissers stadje niet altijd eens met de be sluiten die in Middelburg worden genomen. Dat lijkt historisch be paald. Want dat Arnemuiden zich achter Willem van Oranje schaarde, terwijl Middelburg de Spaanse koning bleef steunen, had ook een praktische reden. Leen Schouls: „Middelburg had dus alle zeggenschap over het dorp. Arne muiden zag in Willem van Oranje een kans om zijn zaakjes weer zelf te gaan regelen. En daar houden we wel van, hier in Arnemuiden." Een heraut van Willem van Oranje overhandigt de oorkonde met de stadsrechten aan voor zitter Leen Schouls van Museum Arnemuiden. foto's lex de meester Leen Schouls toont de replica van de stadsrechten. Op het schilderij achter hem staat Wil lem van Oranje afgebeeld, met links onder de oorkonde van de stadsrechten voor Arnemuiden. De gemeente Middelburg roept bewoners rondom het Molenwa ter op met met ideeën te komen voor extra parkeerplaatsen. Er is nu te weinig parkeerruimte voor bezoekers van de schouwburg. Emile Calon Middelburg Er moeten in totaal vijftig extra par keerplaatsen rondom de schouw burg en het Molenwater worden gevonden. Nu zijn er binnen een straal van T50 meter van de schouw burg zeventig. De extra parkeer plaatsen mogen niet ten koste gaan van het huidige groen, staat in een brief die de gemeente aan 800 huishoudens verstuurde. Zij wo nen in een straal van driehonderd meter rondom het Molenwater. In de brief roept de gemeente op met ideeën te komen voor het Mo lenwater. Het verzamelen en uit werken daarvan zou in eerste in stantie worden gedaan door de Ver eniging Stadspark Molenwater. Het dagelijks bestuur van de gemeente besloot echter dat de gemeente het project gaat leiden. Dat heeft te ma ken met tijdsdruk en de ingewik keldheid van het proces. De bewoners wordt ook gevraagd met plannen te komen voor water berging in het Molenwater. Daar moet 2000 kubieke meter water in de toekomst kunnen worden opge vangen om overlast in een gebied rondom het stadspark te voorko men. Als voorbeelden worden ge noemd: een ondergrondse berging, een kleine diepe vijver, een grote ondiepe vijver of een soort schaats baan. Beleidsambtenaar Sjaak de Visser hoopt dat er ook ideeën komen van mensen die niet in de directe om geving van het stadspark wonen. Alle ideeën worden besproken door een bewonerswerkgroep waarin maximaal tien inwoners en een landschapsarchitect zitting krijgen. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl ALEXANDRIUM HAPPY HOURS* WA 'We hebben onze stadsrechten terug' n r7iïöt*vj r;>lö HET "A ,U\ttE>ECW/ L C J BA. W 0 0 n m a 11 SS Voonvünkels onder één dat! IEDERE VRIJDAGAVOND 17.00-21.00 GRATIS 4 D PARKEREN MM17-21 uur AVONDMENU I md. drankje €B|EXCLUSIEVE AANBIEDINGEN GEZELLIGE MUZIEK FILMS VOOR DE KINDEREN woonmallalexandrium.nl Rotterdam A20 afslag 16 k uitsluitend voor bezoekers van de Woonmall

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34