rol Louis van Gaal duurt nog wel even voort vamn 25 over de opofferingen voor hun grote doel: onder 2.10 lopen op de Coolsingel leven. Goed werk. Moet er niet aan denken op kantoor te zitten." Butter: „Ik train twee keer per dag, behalve op woensdag en zon dag. Loop 180 a 220 kilometer in de week. Ik trek vaak naar Kenia. Vind het mooi te zien hoe hoog de lat wordt gelegd, 's Ochtends om half 6 is het pikkedonker, vertrek je met zeventig Kenianen voor een duurloop. Drie kilometer verder heb je nog zo'n groep. En dat gaat de hele Rift Valley zo door. En dan nog die trainingscentra in Kepta- gat, Nairobi... Dan ervaar je hoe groot de sport is. Welk werk doen zoveel mensen met zoveel bezie ling? Daar zit ik middenin. Sobere omstandigheden neem ik voor lief. De koude douche, poepen in een gat, de kamer van een paar vierkante meter. Niet dat ik ervan geniet, maar het geeft mij het ge voel dat ik met bondgenoten ben." Choukoud: „Voor mij is Ma rokko het beste. Modern land, drie uur vliegen en ik heb er familie." Nageeye: „Ik ben heel simpel, heb geen luxe nodig. Ik zat in een kamp met olympisch kampioen Eliud Kipchoge. Soms zijn de Afri kanen beter dan ik, omdat ze op hoogte zijn opgegroeid. Maar als we naar Europa gaan dan kan ik echt strijd bieden." Nageeye: „Mo Farah, olympisch kampioen op de 5 en 10 km, is mijn vriend. Laatst spraken we over het feit dat alle Somalische toppers op hoogte zijn opgegroeid. Ik woonde in Oldebroek." Choukoud: „Ik ben opgegroeid in de bergen, op 2000 a 2500 meter hoogte. Als jochie wandelde ik met mijn zusje door de heuvels tien kilometer naar school, en in de middag tien terug. Als ik terug kwam, gooide ik mijn tas in de hoek en ging ik voetballen. Ik denk dat de basis daar is gelegd." PASPOORT Michel Butter (31) Abdi Nageeye (28) H 2.10.24, Khalid Choukoud (31) 2.10.52, Butter: „Als ik in Iten rondkijk, dan train ik meer dan vrijwel alle Keni anen. En harder. Ik heb nog nooit een Keniaan na de laatste tempo's languit op de grond zien liggen. Die denken: Tomorrow is another day. Misschien is dat ook wel goed. Ze trainen zich niet kapot." Choukoud: „Europeanen moe ten harder werken. Dat is het ver schil. Kenianen hebben superaan- leg. Zijn gemaakt om te lopen." Nageeye: „Ja, ik heb dingen ge zien. Ga geen namen noemen, maar die drinken in hun voorbe reiding gewoon flessen whisky. Lopen ze later 2.08. Bizar." Butter en Choukoud misten de Spelen. Er was veel om te doen. In alle andere Europese landen wa ren ze met hun tijden wel afge vaardigd. En ze worden al niet of nauwelijks financieel gesteund door de Atletiekunie en NOC*NSF. „Er zal vast nog wel een keer een bizar talent opstaan. Maar als we het hebben over waar dering en erkenning maak ik mij wel zorgen voor de toekomst", zegt Butter. „Wij gaan op een ex treme manier met onze sport om. Misschien dwaal ik te ver af, maar tegenwoordig is de behoefte in de samenleving om gezien te wor den, jezelf te profileren en succes te boeken groot. Die waardering is veel makkelijker uit andere dingen te halen dan de marathon. Ik ben op mijn zestiende begonnen en op mijn 26ste liep ik 2.09.58. Dat heeft tien jaar gekost. Dan moet je dus geen snel succes nastreven en bij tegenslagen opgeven." Nageeye: „Ook voor de jeugd is 't een slecht signaal. Die vinden Michel goed, maar horen dan dat hij niet wordt ondersteund. Die denken: ja, ammehoela! Als je niet kunt overleven met fulltime trai nen en wedstrijden lopen, wordt het lastig." Choukoud: „Wij hoorden thuis op de Spelen. Het gaat niet eens om de limiet van 2.11, die lopen wij altijd op een goede dag. Maar in andere landen mogen ze minuten langzamer lopen. Vreemd. Maar uiteindelijk loop ik voor mezelf. Dit is wat ik doe, wie ik ben." Nageeye: „Het wordt een mooie strijd in Rotterdam. Elke dag heb ik de voorbije maanden wel even aan deze marathon gedacht. Ik wil mij internationaal meten, maar die competitie tussen ons drieën in Nederland is wel spannend." Butter: „Het wordt zaak geen gekke dingen te doen, kop erbij houden en voelen dat alle lood zware training je krachtig hebben gemaakt. Steeds weer door die muur van pijn gaan. En dan hoop ik, net als Abdi en Khalid, dé man op de Coolsingel te zijn." Robben was er direct na de inter land tegen Italië al duidelijk over: een harde, strakke hand. Een bondscoach die een autoriteit is en een inspirator. Een ervaren iemand, goed in de omgang met jonge spe lers. De spoeling is dun bij zo'n pro fiel. Bovendien klinken vaak ook nog eens totaal verschillende gelui den door. Neem Henk Ten Cate. Er zijn mensen in het voetbal die hem aanbevelen als de keiharde vakman, tactisch sterk. Het andere geluid is: niet nemen, want onbetrouwbaar. Speelt spelletjes in de omgang. Nee. Hij wil definitief niet. Ook niet voor korte tijd. Waar hij wel oren naar heeft is die bestuurlijke func tie, maar voorlopig verkeren ge sprekken daarover in een status quo. Het probleem voor de KNVB: het is moeilijk Van Gaal een con creet plan voor te leggen. Met wie krijgt hij op bestuurlijk vlak te ma ken? En voor hoe lang? Sowieso kan hij formeel niet eens worden be noemd, want het beoogde nieuwe bestuursmodel voor de KNVB ligt nog tot eind dit jaar op de tekenta fel. Aan die onduidelijkheid hebben de eredivisieclubs veel schuld en een aantal betreurt dat inmiddels ook. Door hun onderlinge kift zit de KNVB al heel het seizoen met een gedecimeerde directie, met een onthoofde RvC. Ja. Van Breukelen, Van Gaal, Rob ben, de technisch directeuren van de topclubs; allemaal hebben ze het meegekregen. Sommigen vermoe- KNVB zet eerst in op de korte termijn: een coach die het WK nog probeert te halen den nog steeds een 1 aprilgrap. An deren denken dat Sampaoli zichzelf bewust aan het promoten is, omdat de boel bij Sevilla op zijn kop staat nu technisch directeur Monchi vo rige week vertrok. Hij was de architect van de teams die Sevilla vanaf 2014 aan drie Eu ropa-Leaguezeges op een rij hiel pen. De interesse van Sampaoli wordt gecheckt, zoals de KNVB ook naar andere buitenlanders kijkt. In principe wordt ingezet op een bondscoach voor de korte termijn van de WK-kwalificatie. Iemand die alles op alles zet om nog in Rus land te geraken. De andere keuze zou zijn: nu al iemand vragen om te gaan bouwen aan een team voor het EK over driejaar. donderdag 6 april 2017 GO de sport best extreem' Denk jij daarom wel eens: was ik maar op hoogte opgegroeid...? Is er jaloezie jegens de Kenianen, die met zoveel jullie sport domi neren? Persoonlijk record op de marathon: 2.09.58, Amsterdam 2012 Nationale titels op alle disciplines: 11 Persoonlijk record op de marathon: Amsterdam 2016 Nationale titels op alle disciplines: 8 Persoonlijk record op de marathon: Rotterdam 2014 Nationale titels op alle disciplines: 16 Van Gaal, met vrouw Truus, op de tribune in de Arena bij de in terland tegen Italië, foto pim ras En, wat heeft Oranje nodig? Van Gaal geldt als de droomkan- didaat. Wil hij nou echt niet? Sinds kort valt ook de naam van Jorge Sampaoli, coach van Sevilla, in relatie tot Oranje. Van links naar rechts: Khalid Choukoud, Michel Butter en Abdi Nageeye. „Wat wel mooi is, is dat we alle drie ons eigen plan hebben getrokken in het leven en het trainen, en er nu zo'n klein verschil tussen ons zit." FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25