GroenLinks: autorijden in EU veel duurder Opvouwbare beglazing voor uw overkapping METALURA Last van wind op uw terras? 13 STRAATSBURG Vliegen en autorijden moeten in heel Eu ropa fors duurder worden. Goedkope stedentrips verdwij nen omdat de luchtvaart een ke- rosinetaks en BTW op vlieg tickets voor de kiezen krijgt, de automobilist - ook die in Neder land - moet gaan rekeningrijden. Voor de portemonnee is dat al lemaal niet leuk, maar het is de enige manier - zegt Bas Eick- hout (GroenLinks) - om de nog steeds groeiende C02-uitstoot van de transportsector terug te dringen. En dat is weer nodig om het klimaatakkoord van Parijs te halen en de opwarming van de aarde tot minder dan twee gra den te beperken, aldus Eickhout in zijn kersverse initiatiefrap port, dat hij schreef op verzoek van het Europees Parlement. Nog dit jaar hoopt hij het Parle ment ook achter de inhoud te krijgen, daarna mag hij er na mens het Parlement over gaan onderhandelen met de lidstaten. „Het moet een duwtje in de rug zijn voor de Commissie, die zelf al werkt aan schoner vervoer en een Europese infrastructuur voor rekeningrijden." De politie moddert al jaren aan met de invoering van een iet-systeem waarin alle documenten van het politiekorps gearchiveerd en be heerd kunnen worden, Documen- tum. Dit systeem werd in 2013 aan geschaft en draait nog altijd niet volledig. De schade loopt in de mil joenen euro's. De aankoop van Documentum is totaal onderschat, blijkt uit stukken die in handen zijn van deze krant. Al in 2014 constateerde de politie top dat 'het softwarepakket meer complex is dan vooraf ingeschat'. Politie-ict'ers snapten niet hoe het digitale archief werkt. Het systeem bleek bovendien erg traag te wer ken op politiecomputers. „We zijn in de praktijk gestuit op zaken waar vooraf geen rekening mee is gehouden", bevestigt een woordvoerder van de korpsleiding. „Het nieuwe systeem biedt veel mogelijkheden. Het vergt kennis en ervaring om die mogelijkheden te ontdekken en te benutten. Dat duurt langer dan gedacht." Vorig jaar werden externe con sultants ingevlogen om het sys teem alsnog op de rails te krijgen. Dat lukte niet op tijd: de politie moest begin dit jaar 2,5 miljoen euro neertellen om de voorloper van Documentum, Corsa, langer in de lucht te houden. Vertraagd Dat bedrag komt bovenop de 12,7 miljoen euro die tot eind vorig jaar was uitgegeven aan het nieuwe sys teem. Het merendeel daarvan ging op aan licentiekosten en onder houd. Daarnaast werden 51.000 manuren in het project gestopt. „De korpsleiding staat nog achter Documentum", laat een woord voerder weten. „Uiterlijk in juni van dit jaar moeten alle eenheden ermee werken." De invoering is on geveer een jaar vertraagd. Op dit moment wordt het systeem in zes van de tien politie-eenheden ge bruikt. De overheid heeft vaak onvoldoende expertise in huis voor een aanbesteding Vernieuwing van het digitale ar chief is al jaren broodnodig. De po litie produceert jaarlijks zo'n 16 miljoen documenten. Die rappor ten, verslagen, brieven en aangiftes worden binnen het politiekorps op allerlei verschillende manieren op geslagen en bewaard. Dat werkt inefficiënt en tijdrovend. „De be veiliging, betrouwbaarheid en vali diteit van documentstromen is niet te waarborgen", waarschuwde de politie in 2012 al in een intern rap port. „De overheid heeft vaak onvol doende expertise in huis om een aanbesteding zo te formuleren dat het aan de daadwerkelijke wensen voldoet", zegt Chris Verhoef, hoog leraar Informatica aan de Vrije Uni versiteit Amsterdam. „Een soft warepakket als Documentum klinkt al snel als 'af, maar je moet het inrichten en aanpassen. Daar door loopt een traject vaak uit de klauwen." De extra kosten voor de invoering van Documentum - onder meer voor inhuur van externe deskundi gen - lopen in de miljoenen euro's. Bij Verhoef wekt dat geen verba zing. „De kosten worden vooraf bijna altijd te laag ingeschat." Ukent dat wel... alles staat klaar om lekker te gaan genieten op uw terras. Prompt begint het te waaien of te regenen. Metalura biedt uitkomst. Onze opvouwbare beglazing past onder iedere overkapping. In een paar seconden vouwt u de glaswand dicht, zodat u onder alle omstandigheden buiten kunt blijven zitten. Daar heeft u elk seizoen plezier van. Bekijk de vele voordelen Gratis inspiratieboek Showroom genietvanmeer ruimte donderdag 6 april 2017 GO Nieuw ict-debacle kost politie weer miljoenen Opnieuw heeft de overheid zich vertild aan een groot ict-project. De vervanging van het digitale archief van de Nationale Politie kost miljoenen euro's extra, blijkt uit onderzoek door deze krant. Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag —Chris Verhoef Volledig open te vouwen in 5 seconden Veel dunnere rails dan bij schuifwand Eenvoudig in 1 hoekte parkeren Oersterk, gelaagd veiligheidsglas OPEN OF DICHT IN 5 SEC. Vraag 'm aan op www.metalura.nl of bel 0184 70 10 08 Van Hennaertweg 2 2952 CAAIblasserdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13