...maar vrouwen krijgen er meer Dora wil herder Rex terug, maar justitie gaf hem al weg 12 Mijd de zon! Vrouwen gaan langer kreukvrij door het leven dan mannen, bij wie het verval al rond hun 50ste duidelijk zichtbaar is. Dat blijkt uit rimpel-onderzoek van het Erasmus MC. Plooien, groeven, karakterlijntjes, rimpels: hoe je ze ook noemt, het worden er steeds meer. Niemand houdt een perzikhuidje, maar het zijn de mannen die het eerst last krijgen, concludeert Merel Hamer, dermatoloog in opleiding bij het Erasmus MC. Zij analyseerde 3.800 foto's van ouderen tussen de 51 en 98 jaar die deelnamen aan een langlopend bevolkingsonderzoek in Rotterdam. „Ja, tussen de 51 en 75 jaar krijgen zij eerder én meer rimpels dan vrouwen. Hun gezicht is voor 4,5 procent bedekt met rimpels, dat van een vrouw voor 3,6 procent. Maar eenmaal de 75 gepasseerd, maken vrouwen een inhaalslag. Zij eindigen op hogere leeftijd met meer groeven in het gezicht." „De volgorde weten we niet. Op vallend is wel dat mannen en vrouwen rimpels op andere plek ken hebben. Mannen hadden meer diepe rimpels in hun voor hoofd, vrouwen meer kreukjes op de bovenlip. Dat laatste heeft waarschijnlijk te maken met de gezichtsbeharing van mannen op TIPS de bovenlip; die maakt de huid steviger." „Ook dat weten we nog niet. Hoe wel we in dit onderzoek geen rela tie hebben gevonden, kan het zijn dat vrouwelijke geslachtshormo nen bescherming bieden tegen het ontwikkelen van rimpels." „Uit eerder onderzoek weten we dat rimpels voor 55 procent gene tisch zijn bepaald. Dus als je ou ders veel rimpels hebben, zit het er dik in dat jij die ook krijgt. Maar ook leefstijl kan rimpels vererge ren. Zonlicht en roken zijn de grootste risicofactoren: zij bescha digen de huid, waardoor die aan stevigheid verliest. Als je stopt met roken verdwijnen de al aanwezige rimpels niet, maar worden ze in elk geval niet erger. Ook weten we: hoe meer alcohol een vrouw drinkt, hoe meer rimpels." „Jazeker. We hebben ontdekt dat mensen met een heel witte huid het minst snel rimpels ontwikke len. Dat lijkt in eerste instantie on verwacht. Maar we denken dat zij zo snel verbranden dat ze de zon mijden, of goed smeren met zon nebrandcrème zodat minder rim pels ontstaan. Deze groep ontwik kelt wel eerder pigmentvlekken, ook een teken van veroudering." „De wetenschap kan bijdragen aan het ontwikkelen van nieuwe cos metische producten. Overigens is dit onderzoek niet alleen cosme tisch interessant, maar draagt het ook bij aan een breder onderzoek naar veroudering: veroudering van de huid kan ook iets zeggen over veroudering van de mens." „Ik smeer elke ochtend mijn ge zicht in met zonnebrandcrème, factor 30, ook in de winter. Dat voorkomt zonschade en dus rim pels." De rechter oordeelde in februari dat justitie de hond moet terug geven, maar die heeft hem al weggegeven en zegt tegen Dora niet te weten waar het beestje is. Dora eist haar huisdier nu terug van de Nederlandse staat. Gisteren diende in de recht bank in Den Haag een kort ge ding over de vermissing. De ge tergde Dora zei verslagen te zijn, boos en verdrietig. „Ik heb lang gehuild en slapeloze nachten ge had uit zorgen over Rex. Hij voelt als mijn kind." De herder brak in september los in de Dordtse woonwijk Stadspolders en beet een fietser en twee kinderen. Het dier werd meegenomen door de politie, en Dora moest zich verantwoorden voor de kantonrechter. Die oor deelde dat het letsel meeviel. Dora moest een voorwaardelijke boete betalen van 500 euro. En Rex moest van de rechter terug gegeven worden aan de vrouw. Onder voorwaarden dat wel. Ze moest een speciale riem kopen en deurdrangen in huis plaatsen zo dat Rex niet meer kon uitbreken. „U dacht: 'ik krijg de hond te rug en toen kwam de onaange name verrassing"', vatte de kort gedingrechter de kwestie samen. Volgens advocaat Diantha van Eijsden is er een patstelling. „Mijn cliënt heeft recht op een schadevergoeding, maar ze wil geen schadevergoeding. Ze wil haar hond terug." De raadsvrouw zwengelde aan dat het geval niet op zich staat. „De Nationale Ombudsman noemt het onacceptabel dat bur gers zo veel moeite moeten doen om in beslag genomen spullen terug te krijgen. Justitie raakt ze kwijt of ze zijn stuk. En we heb ben het hier niet over een auto: hier zit emotionele waarde aan." Vaag De rechtbank noemde het betoog van justitie dat de hond onvind baar is 'vaag'. „Mevrouw heeft recht op duidelijkheid", zei de rechter. „Is hij bij derden, dan is de weg afgesloten. Zo niet, dan moet de hond terug." Advocaat F. Lekkerkerker van de Nederlandse staat hield stug vol dat Rex vervreemd was, maar het bewijs daarvan was volgens de rechter niet overtuigend. Hij schorste de zaak, waarna raads vrouw Lekkerkerker een tele foontje met justitie pleegde om te vragen waar Rex nou eigenlijk is. „De machtiging tot vervreem ding is écht uitgevoerd", bezwoor ze daarna op de hervatte zitting. „De hond is in januari aan een particuliere stichting overgedra gen." Welke stichting blijft ge heim en ook zei Lekkerkerker dat een laatste afscheidsmoment voor Dora er niet in zit. „Dat is niet in het belang van de hond." Advocaat Van Eijsden eist nog meer duidelijkheid over de hond. Ze noemt het 'schandalig' dat justitie het vonnis van de kan tonrechter heeft genegeerd. „Pas nu op het allerlaatste moment gaat deze raadsvrouw checken waar de hond écht is." De kortgedingrechter noemt het 'verwonderlijk' dat justitie het dier al zo snel aan een ander heeft gegeven. „De behandeling door de kantonrechter was niet een kwestie van jaren en toch is al een machtiging verstrekt. Ik heb me verwonderd dat dit al zo snel is uitgevoerd," zei hij. Uitspraak 13 april. donderdag 6 april 2017 FOTO'S SHUTTERSTOCK Mannen hebben eerder rimpels... Hanneke van Houwelingen Rotterdam Slecht nieuws voor mannen? Wat doemt eerder op: kraaien- pootjes of de fronsrimpel? Er is geen middeltje dat ons definitief verlost van rimpels, zegt Merel Hamer, dermato loog in opleiding. Botox en fil lers zijn de bekendste hulp middelen. Anti-rimpelcrèmes zijn volgens Hamer niet bewe zen effectief. Er is maar één crème die helpt, maar 'niet tegen diepe groeven': vita mine A zuurcrème, alleen op doktersrecept verkrijgbaar. Hamers belangrijkste advies: „Mijd de zon. Uv-stralen bren gen schade toe aan de huid." Waarom mannen eerder? Wat zijn de boosdoeners? Zagen jullie ook ouderen met een gaaf huidje? Unilever financierde een deel van de studie, wat kan het be drijf met de uitkomst? U heeft een perzikhuidje, wat is uw geheim? De Dordtse Dora Rodic wil haar 2-jarige Mechelse herder Rex terug die justitie in beslag nam na een bijtincident. Maar waar is de hond? Ingrid de Groot Den Haag De in beslag genomen herder Rex is zoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12