i'^^)PU:LlSME a V mi A 1 10 y-jf DEEL1 De Slowaken hebben genoeg van corruptie DEEL2 De Zwitsers zijn bang om zichzelf te verliezen j De Grieken zijn er nog niet klaar W^^l voor DEEL 4 De Portuge zen doen niet aan populisme DEEL 5 Wanneer ben je een populist? De helft van Nederland vierde feest, de andere helft huilde toen de populistische lente uitbleef. In grote delen van Europa regeert populisme al, en dan moeten de verkiezingen in Frankrijk nog komen. Een rondgang langs de broedplaatsen. Deel 3: Griekenland Hij denkt er met afschuw aan terug, de oude professor. Ya- nis Varoufakis! Bah! Met z'n leren jas, en z'n Yamaha. Als je het over populisten hebt, nou, dat was er eentje par excellence. Want populisten, zegt emeritus hoogle raar Theodore Couloumbis (82), zien de werkelijkheid in simpele beelden. „Bij hen gaat het tussen absoluut goed en ab soluut fout, tussen 'wij' en 'zij', engelen en duivels, tussen de deugd van tradities en de bedreiging van globarisering." Die 'simpele beelden' brachten Syriza, de partij van Varoufakis en Alexis Tsipras (de huidige premier), in 2015 aan de macht, tot twee keer toe zelfs. Het was de tijd van de bankencrisis; van het oude Griekenland dat failliet dreigde te gaan; en van het rijke Europa dat de arme Grieken zonder mededogen tot de allerlaatste druppel wilde uitpersen. Tsipras en Varoufakis riepen zo hard als ze konden dat Griekenland terug moest naar de drachme: weg met die verdomde euro, weg met de Europese dwangbuis! We moeten weer trots worden op Griekenland! We willen onze vrijheid terug! „Dit", zegt Couloumbis, en hij doet geen moeite zijn ver ontwaardiging te verbergen, „is wat de populisten in Griekenland heb ben gedaan en nog steeds doen. Om in moeilijke tijden stemmen te trekken, komen ze met kreten en beloftes die ze niet kunnen waarmaken. Normaal ge sproken zie je dit gedrag alleen in derde wereldlanden, waar de democratische instituties niet ontwikkeld zijn. Het zegt nogal wat over Griekenland dat het po pulisme hier zo heeft kunnen bloeien." Wat zegt het dan precies? Is Grieken land een derdewereldland? Toch niet? „Eh, nou, nee. Of ja, misschien eigen lijk wel, in sommige opzichten. En dat is niet leuk om te zeggen. Ik ben lang in het buitenland geweest, in Engeland en in Amerika, en dat heeft me een ander perspectief gegeven. Ons volk is niet ge traind in het luisteren naar argumenten. Populisme is niet iets nieuws voor ons, we zijn er vatbaar voor. „Het is ook niet iets van rechts of links, het is uitgestrooid over het hele politieke spectrum. We worden veel te makkelijk verleid door mensen die ver lossing prediken, of ons meenemen naar oude tijden, toen Griekenland nog groot en machtig was. Die heroïek van het Griekse en Byzantijnse Rijk spreekt ons blijkbaar nog enorm aan. Maar het zijn 'feel good'-boodschappen, meer niet. Echt. Het is leeg." Kijk maar hoe het nu gaat, zegt Cou loumbis, als om zijn punt kracht bij te zetten. Kijk bijvoorbeeld naar wat er gebeurd is met de populari teit van de regering-Tsipras. Nergens an ders in Europa hebben linkse populisten het voor het zeggen, maar in de peilin gen halen ze nu de 20 procent niet eens. „Ze hebben gefaald. Ze hebben hun fantasievliegtuig aan de grond moeten zetten. Alles waar ze zich zo tegen ge keerd hebben, de bezuinigingen en de structurele hervormingen, alles hebben ze moeten uitvoeren. Hij moest ratio neel worden, anders zou hij het niet overleven. Realiteit is echt iets anders dan retoriek." Fascisten Maar wacht, dat is nog niet alles! Kijk ook eens naar de coalitie die Syriza heeft moeten aangaan om aan de macht te komen. Tsipras regeert met Panos Kammenos, de voorman van de Onafhankelijke Grieken, een kleine extreemrechtse partij met net genoeg zetels (tien) om de linksen aan een meerderheid te helpen. Wat Cou loumbis betreft zijn het fascisten, nazi's, 'al mag ik dat misschien niet zeggen'. „De Onafhankelijke Grieken zijn super patriotten, al is dat een veel te beleefd woord. Ze hameren alleen maar op etniciteit, op Grieks-zijn, op échte Grieken. Kammenos is een verkoper van nationalisme. Het is een totaal onnatuurlijk verbond van links en rechts, een typisch voorbeeld van Grieks pragmatisme. Syriza heeft de mond vol van communisme en marxisme, maar het is alleen maar blablabla. Het enige dat ze willen, is de macht." Sommigen constateren dat het be wind van Tsipras het wij-gevoel van de Grieken niet veel goed heeft gedaan. De Nederlandse hoogleraar Cas Mudde bijvoorbeeld, een internatio nale autoriteit op het gebied van popu lisme, is bezorgd over de vijandige reto riek van de regering. 'Die schildert te genstanders af als leden van de vijfde co lonne, die alleen maar doen wat Brussel of Berlijn wil', schrijft hij in het blad Fo reign Affairs. Ook Couloumbis is somber, al vindt hij troost in het treurige recente verle den van Griekenland. Dat klinkt raar, maar er is geen enkele Griek die terug verlangt naar de militaire dictatuur die vijftig jaar geleden het land in een nek klem had. Dat waren de jaren van het kolonelsregime, de Nationale Ramp, die eindigde in 1974. Al zijn er nu partijen als de Onafhankelijke Grieken of de neo nazi's van Gouden Dageraad met hun hakenkruis-achtige partijlogo, dat nóóit meer, het is niet wat de mensen willen. „Het land is er niet klaar voor. Ik zie bij veel Grieken nog altijd een gezond wan trouwen tegen alle partijen, niet alleen tegen de politici die zich presenteren als de ridder op het witte paard. Het is heel simpel: niemand zal accepteren dat Griekenland op slot gaat. Wij zijn afhan kelijk van het toerisme. Als de toeristen niet meer komen, omdat ze zich onpret tig voelen, of omdat ze bang zijn voor geweld, dan stort alles in elkaar. Dit is een open land. We willen geen muren. Dat kunnen we ons niet veroorloven." W donderdag 6 april 2017 J Griekenland Loze kreten en lege beloftes Mark van Assen Theodore Couloumbis doceert Interna tionale Betrekkingen aan de universiteit van Athene en is verbonden aan het Hel leense Instituut voor Euro pese en Buiten landse Poli- tiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10