Voor alti d 1 anr 'Middelburg voert de oorlogsvlag' Ontpoldering Hedwige kostte al ruim vijf miljoen Engel Just strikken Bart van der Weide 2 ERNST JAN ROZENDAAL hemk.&it is seen Column DESTELLING Vandaag: Ik merk in Zeeland niks van homohaat Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OVERVALLERS STEEDS Drie gewonden bij ongeluk op Zeelandbrug Arrestaties in zaak gedwongen prostitutie Ruim tien miljoen overnachtingen STEENBERGEN Wegpiraat opgepakt „De rode vlag met de gouden burcht die nu overal in de stad wappert is namelijk niet de stadsvlag, maar de geuzen- of bloed vlag die in oorlogs tijd gebruikt werd door schepen van de Admiraliteit en ka pers die Middelburg als thuishaven had den en zee en oce aan afstruinden op zoek naar vijanden om buit van te ver overen", zegt Johan Francke, informatie specialist bij de ZB stellig. De vergissing is best begrijpelijk. De gouden burcht op een rode ondergrond zit wel in het wapen van Middelburg, waar een adelaar dat rode schild vasthoudt. Bovendien wordt voor Vlissingen ook altijd een rode vlag met een witte fles gebruikt. Ook dat is vol gens Francke eigenlijk een geuzen- ofbloedvlag. De echte stadsvlag van Middel burg bestaat uit drie horizontale ba nen: geel-wit-rood. Daarom zijn de luiken op het stadhuis in die kleuren geschilderd, legt Francke uit. De rode vlaggen wapperen nu in de winkelstraten, afgewisseld met de paarse vlaggen met het logo van Middelburg 8oo. Frank Bijleveld van Stichting Middel burg 8oo is niet be kend met de beteke nis van de rode vlag. „Wij weten niet be ter dan dat de rode vlag met de gouden burcht de stadsvlag is." Dat lijkt toch ook te kloppen, leert na vraag bij de ge meente Middelburg. Woordvoerster Trude Northolt: „Op 22 april 1974 is de rode vlag met de gou den burcht officieel als gemeentevlag vastgesteld. Op 30 april 1975, Koninginnedag, wap perde die voor het eerst vanaf open bare gebouwen." grondruil en grondaankoop, pro jectleiding, juridisch advies, taxa tiewerkzaamheden en voorlich ting. Houthoff Buruma heeft de stuk ken opgevraagd met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur. Het advocatenkantoor staat eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwige- polder bij, die de onteigening van zijn grond aanvecht. Op verzoek van burgercommissielid Gert-Jan Minderhoud (Partij voor Zeeland) zijn de rekeningen ook naar de Sta ten gestuurd. De provincie sluist geld door uit het natuurpakket Westerschelde. Dat is door het Rijk en Vlaanderen gevuld met 155 miljoen euro. Nog voor de dijk is doorgestoken is er al ruim vijf miljoen euro uitge geven aan de ontpoldering van de Hedwigepolder. Dat blijkt uit reke ningen die het advocatenkantoor Houthoff Buruma in de Middel burgse Abdij heeft opgevraagd. Een flink deel van het bedrag - 2,5 miljoen euro - is betaald aan water bedrijf Evides, onder meer voor het verleggen van leidingen. Voor de rest is het een optelling van klei nere bedragen. In totaal gaat het om 121 facturen. Er is onder meer geld uitgegeven aan natuur- en milieuonderzoek, „De samenwerking met Paul was voor Engel een droom die uitkwam. Dat wilde ik ook wel met één van mijn favoriete zangers", vertelt de Middelburgse Joost Adriaansens (Just). En dus stuurde hij Bart van der Weide een e-mail. „Zijn enige voorwaarde om mee te doen was dat het een mooi nummer zou worden. Toen Engel en ik dit lied schreven, dachten we meteen aan hem. Het is een inhoudelijk, serieus nummer met een combinatie van rap en zang. Ik ben er supertrots op!" De nog titelloze track wordt niet uitgebracht als single, maar komt op het album te staan dat ook op Spo- tify, iTunes en deels op YouTube zal verschijnen. Souvenirs wordt op 12 mei gepresenteerd in Paradiso Am sterdam. Tijdens hun toer doen En gel Just ook Zeeland aan: 19 mei in café de Koning, Middelburg. De benen en de armen zijn geamputeerd van het uitgeteerde rompje Vlissingen en Middelburg willen nauwer samenwer ken op het gebied van cul tuur. 'Cultuur?', hoor ik u vragen. 'Vlissingen heeft toch zo'n beetje alle cultuur wegbezuinigd?' Dat klopt. In vier jaar tijd is een bezui niging doorgevoerd van 65 pro cent. De benen en de armen zijn geamputeerd en het uitgeteerde rompje moet nu door Middelburg in een rolstoel worden voortge duwd, daar komt het ongeveer op neer. Een greep uit de voorstellen: Kijken of de programmering van de Vlissingse Sint-Jacobskerk in handen kan worden gelegd van de Middelburgse schouwburg en concertzaal. Podium De Piek sluiten en de laatste stuivers die Vlissingen aan popmuziek uitgeeft in De Spot in Middelburg steken 'om de poppro grammering voor de stedelijke re gio naar een hoger niveau te tillen'. De functie van de wegbezui- nigde bibliotheken in Vlissingen overdoen aan ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Dat 'ver sterkt deze organisatie'. Het staat er echt. Net als: 'Het Zeeuws Ar chiefkan haar functie versterken door samenwerking met het Ge meentearchief Vlissingen' dat - voeg ik toe - door bezuinigingen aan de bedelstaf is geraakt. De kunstuitleen in Vlissingen is beëindigd, maar gelukkig staat in Middelburg het CBK Zeeland 'dat provinciaal kunstuitleen verzorgt'. Het tentoonstellingsaanbod in het stedelijk gebied wordt geconcen treerd in de Vleeshal in Middel burg. Eén plus één is drie, luidt het sa- menwerkingscliché, maar hier is het sommetje één plus één is één komma één. Dit is de Vlissingse muis die samen met de Middel burgse olifant over een Walcherse brug loopt en zegt: 'Wat stampen we samen hard, hè.' Ik snap nu wel wie in de vroege ochtend van 1 april alle plaats naamborden van Middelburg met 'Vlissingen' heeft bestickerd, en andersom. Dat was Sem Stroosnij- der, de SP-wethouder van cultuur in Vlissingen. Hij bedoelde het al leen niet als grapje. Net zo min als het voorstel 'Stedelijk cultureel profiel'. Overmorgen vergadert de Vlissingse gemeenteraad erover. Serieus! dinsdag 4 april 2017 Gisteren: Ik vier vakantie het liefst in eigen land 756 stemmen IK ZEI HET JE TOCH WATERPISTOOL.' ZIERIKZEE Bij een ongeluk op de Zeelandbrug zijn gister middag even na half zes drie gewonden gevallen. Twee auto's botsten frontaal op elkaar. De ge wonden zijn volwasse nen. Ook twee kinderen zijn ter controle naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeval gebeurde op het beweegbare deel. op het midden van de Zeeland brug. De weg is tot half negen gisteravond in beide richtingen afgeslo ten geweest. GOES Drie Goesenaren (19, 21 en 24 jaar) zijn gisteren aangehouden op verden king van betrokkenheid bij gedwongen prostitutie van minder- en meerder jarige meisjes. Ook zijn in verband hiermee twee woningen doorzocht. De arrestaties maken deel uit van een onderzoek naar mensenhandel. De drie verdachten zijn in verzekering gesteld. De politie sluit meer aanhou dingen niet uit. Het on derzoek wordt gevoerd door de teams mensen handel en zeden met on dersteuning van de digi tale recherche en het zo genoemde Flexteam. VLISSINGEN Het aantal toeristische overnachtingen heeft in Zeeland vorig jaar de grens van tien miljoen overschreden. Het aantal nachten dat buitenlandse toeristen hier doorbrach ten groeide met 3 pro cent. Het aantal over nachtingen van Neder landse gasten in Zeeland is na een daling in 2015 weer gestegen, met 1 procent. Volgens voorlo pige cijfers van het CBS is het totaal aantal toeris tische overnachtingen gestegen van 9,9 in 2015 naar 10,1 miljoen in 2016. De politie heeft zondag middag een wegpiraat uit Kortgene opgepakt op de A4 bij Steenber gen. De man (37) be dreigde op het politiebu reau diverse agenten. Met zijn Mini Cooper haalde de man een sur veillancewagen van de politie en diverse auto's rechts in. Ook reed hij 49 km per uur te hard. Middelburg viert feest: 800 jaar stadsrechten. Met het bijbeho rende vlagvertoon is volgens Johan Francke historisch echter iets mis. De rode vlag met de gele toren erop is niet de stadsvlag maar de oorlogsvlag uit de tijd van kapers. Maurits Sep Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg Na Paul de Munnik, heeft hip hopduo Engel Just nu ook Bart van der Weide (Racoon) gestrikt voor het nieuwe album Souvenirs. Dat maakten de rappers na de opnames afgelopen zaterdag we reldkundig via Facebook. Elodie Kint Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2