I Drie doden en 28 gewonden bij drama met bus vol scholieren Docent van het jaar blijft gewoon doen wat hij doet II 9 'Waakzaamheid is geboden rond Turkijereferendum hier' We hebben hier vrijheid van me ningsuiting. Die geldt dan ook voor hun heb jarenlang in de staalfabriek gewerkt. Samen met mijn Turkse vrienden. We hebben alles ge deeld, goede en slechte dingen. Ik kan niks nega tiefs over ze zeggen." Maar hoe zit het dan met Erdogan en het refe rendum? Als je Duitser bent, kun je dan ook tege lijkertijd Turk zijn? Ja, natuurlijk, zegt Petri. „Ze kunnen toch hun wortels niet verloochenen? Bo vendien hebben we hier vrijheid van meningsui ting. Nou, die geldt dan ook voor hun." In het nabijgelegen Essen klinkt hetzelfde ge luid, maar dan uit de mond van een wetenschap per. Prof. dr. Dirk Halm is plaatsvervangend hoofd van het Centrum voor Turkijestudies en Integra- tieonderzoek. „Het is helemaal niet gek dat de meer dan drie miljoen Duitse Turken zich interes seren voor de politiek in Turkije. Ook al zijn ze al generaties hier, ze hebben nog zoveel banden met daar. Dat komt onder meer doordat veel Turken nog steeds binnen de eigen groep trouwen. Het komt echt vaak voor dat er een bruid uit het oosten van Anatolië naar hier komt om met een Duitse Turk te trouwen. Die spreekt niet alleen totaal geen Duits, maar heeft ook niks met Duitsland. Dat komt wel, maar de verbondenheid met Turkije blijft op die manier bestaan. We kunnen hier niks tegen doen, dit is volkenrechtelijk gegarandeerd. Het mag. Maar het heeft wel gevolgen." Al deze relativering wil overigens niet zeggen dat alles koek en ei is in Marxloh. Er zijn wel degelijk spannin gen. Met de Koerden bijvoorbeeld. „Er- Uwe Petri dogan is een tweede Hitier", zegt Mü- slüm Yilmazer, de voorzitter van de lo kale Koerdische vereniging. „De enige reden dat het hier nog niet tot rellen is gekomen, is dat er te veel Koerden zijn. Zo houden we elkaar op af stand." Spanningen zijn er ook met de Irakezen: „Die Turken bepalen alles hier. Als je niet doet wat ze zeggen, dan heb je geen leven." Of met de Roeme nen: „Ik heb een Turkse huisbaas. Hij vraagt veel te veel huur voor dat kippenhok." Of met de Bulga ren: „Ze zijn gewoon met veel te veel." Het is een bekend patroon. De nieuwkomers kunnen zich moeilijk aanpassen aan de lokale ver houdingen, de plaatselijke bevolking bevecht de eigen verworvenheden. Of zoals de prof dr. het zegt: „Integratie is heel ingewikkeld." SflW.v l De 52 schoolkinderen en zeven volwassen begeleiders waren van uit het zuidwesten van het land op weg naar een skioord. De bus be landde in een greppel in de buurt van Sveg. Die plaats ligt ruim 400 kilometer ten noorden van de Zweedse hoofdstad Stockholm. Wie de slachtoffers zijn is nog niet bekendgemaakt door de auto riteiten, melden Zweedse media. Het is nog onduidelijk hoe het on geluk kon gebeuren, maar vermoe delijk speelde de gladheid een rol. Frederik Almqvist kreeg een te lefoontje van zijn dochter Stina die in de bus zat. „Ze gilde en gilde maar. Ik kan haar nog steeds ho ren." Vrienden van de schoolkin deren zijn bijeen gekomen op de Angskolan middelbare school in Skene om steun bij elkaar te zoe ken. Volgens Goran Landgren, een priester van de nabijgelegen kerk, heeft het ongeluk voor veel onge loof gezorgd binnen de gemeen schap. Ook de Zweedse minister president Stefan Lofven heeft in middels gereageerd „Het hele land is verslagen door dit ongeluk." STEMMING Van Mil was zichtbaar ontroerd door de titel. „Geweldig dat ik het geworden ben", was zijn eerste reactie. „De prijs is een stimulans om voorlopig te blijven doen wat ik doe. En een erkenning voor het leukste vak dat er is." De prijs is een initiatief van het Inter stedelijk Studenten Overleg (ISO), dat de verkiezing voor de derde keer hield. Van Mil was een van de vijf door de studenten genomineerden. Hij moest het opnemen tegen Parviz Samim, do cent Recht aan de Hogeschool Utrecht, Stephanie Siersma van NHL Hoge school, Michiel Koelink van de Amster damse Hogeschool voor de Kunsten en Thijs Brilleman van de Haagse Hoge school. De vijf kanshebbers hoorden een maand geleden dat ze voor deze eretitel in de race waren. Vervolgens moesten ze een sollicitatie gesprek voeren van een half uur. Als afslui ting stond af gelopen za terdag een college op het programma. Marc van Mil glunderend: Ik leer de studenten niet alleen de techniek van hetdna, maar maak ze ook bewust van de maat schappelijke impact die dna heeft. „Dat was het college van mijn leven." Van Mil, geboren in het Limburgse Landgraaf, is docent, onderwijsvernieu wer en onderzoeker aan de opleiding Bi omedische Wetenschappen van de UU. Hij studeerde in Wageningen en pro moveerde in 2013 af bij de UU. Hier is hij sindsdien ook werkzaam. Van Mil zette in 2005 een mobiele dna-lab op, waarmee zijn studenten les geven aan scholieren. Met de bus gaan zijn studenten het hele land door. Een belangrijke reden voor de jury om Van Mil tot docent van het jaar te kro nen, is dat hij op een gedreven manier onderwijs geeft, een inspirerende sa menwerking met zijn studenten aan gaat en maatschappelijke problemen be spreekbaar maakt. Dat laatste vindt hij erg belangrijk, vertelt hij. „Ik leer de stu denten niet alleen de techniek van het dna, maar maak ze ook bewust van de maatschappelijke impact die dna heeft. Je moet als wetenschapper ook het debat aangaan en niet blijven zitten in een ivoren toren. We maken onderdeel uit van de maatschappij." Van Mil krijgt een onderwijsbeurs van 15.000 euro. Dit wil hij ge bruiken om een computer spelletje te ontwikkelen waarin arts en patiënt de dialoog met elkaar aan gaan over dna. De Utrechter is sinds zaterdag tevens een van de eerste leden van de landelijke Docentenkamer. Dit is een ini tiatief van het ISO en het Mi nisterie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap maandag 3 april 2017 A De bus raakte ver moedelijk door de gladheid van de weg en belandde in een greppel, fotoepa Bij een ongeluk met een bus, waarin vooral schoolkinderen zaten, zijn gisteren in Zweden zeker drie doden gevallen. Ook zijn minstens 28 inzittenden ge wond geraakt, van wie zeven ernstig. Jules van der Leeuw Sveg Hanneke Keultjes Den Haag Na de rellen bij de stembus gang voor het Turkijereferen dum in Brussel klinkt de roep uit de Tweede Kamer om extra alert te zijn als er vanaf woens dag ook in ons land gestemd kan worden. In maart zorgde de diplomatieke rel tussen Tur kije en Nederland nog voor een gespannen situatie bij het Rotterdamse consulaat. „We moeten oplettend zijn", stelt VVD-Kamerlid Han ten Broeke. „Maar als je in een vrije democratie woont zoals ons land, weet je dat verkiezin gen ordelijk verlopen. Turkse Nederlanders die het op prijs stellen dat ze in Nederland wonen, doen er goed aan zich zo te gedragen als de kiezers bij de Tweede Kamerverkiezin gen van 15 maart." De Turken spreken zich uit over een grondwetswijziging, waardoor president Erdogan meer macht krijgt. 250.000 Turkse Nederlanders kunnen van 5 tot 9 april stemmen in Rotterdam, Deventer en Am sterdam. Het referendum leidt tot verdeeldheid bij Turkse Ne derlanders. SP-Kamerlid Jasper van Dijk vreest dat het referendum hier ook tot gewelddadigheden kan leiden. „Wat er in Brussel is ge beurd, is niet mis. We moeten er alles aan doen om dat hier te voorkomen. Maar er zijn al mensen die geïntimideerd wor den. Dat moeten we goed in de gaten houden." Volgens Van Dijk gaat het om een klein groepje 'radicalen'. De 38-jarige Marc van Mil is uitgeroe pen tot Docent van het Jaar 2017. De docent van de Universiteit Utrecht kreeg de prijs zaterdagmid dag uit handen van onderwijsminister Jet Bussemaker. Rene Cazander Utrecht —Marc van Mil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9