mmmm 8 Ook in Duitsland kijken ze met verbazing naar de geestdrift van de Turken voor het referendum van president Erdogan. Hoe kunnen mensen die al zo lang hier wonen, zo enthousiast zijn voor 'een dictator'? Nou, dat kan best, blijkt in het Ruhrgebied. illlil REPORTAGE ISTANBUL' IN DUISBURG A vet of hayir, dat is de vraag. Ja of nee. Maar niet hier, niet in Marxloh. Vraag het een Turk en hij zegt vol mondig 'ja'. Vraag hem of hij vóór of tegen president Erdogan is, en hij I zegt 'voor'. Vraag hem of de presi- I dent meer of minder macht moet krijgen, en hij zegt 'meer'. Vraag hem wat voor een man de president is, en er volgt eerst een lofzang op Turkije, dan op 'deze man die onze vader is' en ver volgens op het hervonden zelfbewustzijn van de Turken. Maar vraag hem tot slot of hij vindt dat de Turken geïntegreerd zijn in Duitsland, en dan zegt hij, zonder na te denken, 'ja, natuurlijk'. En dat is op zijn minst een beetje raar. Want hier in het noorden van Duisburg, aan de oevers van de Rijn, waar de schoorstenen en de hoogovens van de staalfabriek ThyssenKrupp nog steeds het straat beeld domineren, lijkt Duitsland heel ver weg. In Marxloh wonen 30.000 mensen, van wie 20.000 Turken. De Duisburgers zeggen het zelf: „Dit is Istanbul." selerstrasse, onder de fly-over van de A59, de snel weg van Duisburg naar Essen. Het is weekmarkt. Tussen de kraampjes scharrelen vrouwen met hoofddoeken en lange jassen, oude mannetjes en kleine kinderen; voornamelijk Turken, maar ook wat Bulgaren, Roemenen, Serviërs en Oekraïners. Dit is inderdaad Istanbul, of in elk geval iets in de buurt. Er is van alles en nog wat te koop voor één, twee, drie of vier euro: kleding, schoenen, keuken gerei, elektronica. Hier winkelen de mensen die ei genlijk geen geld hebben. En het klinkt misschien niet aardig, maar de meeste kindjes zien er uit alsof ze gekleed zijn voor in totaal zes euro. Op de August Bebel Platz en in de Weselerstrasse zeifis er geen ontkomen meer aan. Turkse muziek, Turks eten, Turkse juweliers, Turkse gesprekken, Turkse hoofddoeken, opgeschoten Turkse jongens, Turkse kappers, döner, dürum, cay, kahve, posters voor Turklive 2017 in Bochum, een rockfestival met Turkse toppers als Murat Boz, Koray Avci en Sancak. En natuurlijk de tientallen en tientallen bruids winkels, want Marxloh is het walhalla voor het jonge Turkse geluk. Uit heel Duitsland en omge ving komen ze naar deze 'Hochzeitsmeile'. Er hangen hier geen posters met 'Evet', of por tretten van de geliefde president, maar op straat en in de winkels en theehuizen zijn de antwoorden op de vragen duidelijk: hier wonen de fans van Erdo gan. Tegelijkertijd voelen de Turken zich op en top Duits. „Wij wonen hier", zegt Bülent (24), die baarden trimt in een kapsalon. „Wij werken hier, wij zijn hier geboren, spreken de taal, onze kinde ren gaan hier naar school. Hoezo zijn wij niet geïn tegreerd?" Deze woorden, in verschillende varian ten, klinken overal. Zelfs, en nu wordt het interes sant, uit de monden van Duitsers. In een perkje aan de Weselerstrasse zitten Uwe Petri (60) en zijn ma ten. Het is pas elf uur 's ochtends, maar het biertje smaakt er niet minder om. Petri is hier geboren en getogen. Ook hij zegt het: „Het is net Istanbul." En WM B SS SS HH rxzzmgagss - ->• SAGLAli iRADg ms SAGLAfi ANKA%\ maandag 3 april 2017 NL F0T0DPA Mark van Assen Het begint deze dinsdag al aan de kop van de We- txgn •vv, Bewoners van dit pand in Marxloh laten er geen twijfel over bestaan naar wie hun voorkeur uit gaat. FOTOEPA In Marxloh is alles Turks, maar dat is ok Een van de vele bruidswinkels in de Weselerstrasse De DITIB Merkez moskee in Marxloh, een van de grootste moskeeën in Duitsland, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8