Gestraft om betasten tieners, tweede kans bij voetbalclub 7 Werft Wilders voldoende politici om lokaal te kunnen scoren? De tweet die PW-leider Geert Wilders zaterdag de wijde wereld in stuurde, klonk al bijna triomfan telijk: 'De PVV in 2018 de grootste partij in Rotterdam!' Alsof hij in een tijdmachine was gestapt om de uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen van 21 maart 2018 al even in te zien. Het tekent de ambitie van de par tij, die afgelopen weekend bekend maakte volgend jaar naast Rotter dam ook mee te gaan doen aan de stembusstrijd in Enschede, Almelo, Twenterand (Overijssel) en Urk (Flevoland). Dat terwijl de PVV de gemeente politiek sinds de oprichting in 2005 grotendeels heeft genegeerd. An dere nieuwe partijen zoals de Partij voor de Dieren en 50PIUS proberen zich juist bewust ook meteen in ge meenten te profileren. Ook Denk kondigde al aan mee te gaan doen aan de gemeenteraadsverkiezin gen. De PW deed in 2010 mee in Al- mere en Den Haag, waar de partij meteen respectievelijk eerste en tweede partij werd. Daarna bleef het stil. Uit de eerste vijf gekozen gemeen ten - er komen er nog meer bij - blijkt dat Wilders bewust kiest voor plaatsen waar zijn aanhang al groot is, stelt politicoloog Koen Vossen, die het boek 'Rondom Wil ders' schreef. „De PW zal niet snel meedoen in Utrecht of Nijmegen, waar GroenLinks en D66 de groot ste zijn." Hij denkt eerder aan echte PVV-bolwerken als het Brabantse Rucphen, Volendam, Spijkenisse, Venlo en Roermond. De PW Zee land meldt extra in te zetten in Zeeuws-Vlaanderen, Vlissingen en Tholen, plaatsen waar de partij het goed deed tijdens de verkiezingen. In Rotterdam heeft de PVV in Leefbaar Rotterdam een concur rent: die partij zit al zestien jaar in de raad. Fractievoorzitter Ronald Het landelijk programma was natuurlijk een lachertje Buijt durft de strijd wel aan: „We kennen de stad door en door en zijn hier stevig verankerd." Leefbaar Rotterdam-oprichter en oud-PW- senator Ronald Sorensen reageert laconiek op de aankondiging van Wilders. „Concurrentie kan geen kwaad: het houdt Leefbaar Rotter dam scherp. Ik ben vooral be nieuwd met welk verkiezingspro gramma ze in Rotterdam gaan ko men. Het landelijke programma van de PVV - een A4'tje - was na tuurlijk een lachertje." Volgens Vossen, verbonden aan de Radboud Universiteit Nijmegen, moet Wilders in de gemeenten nog wel met een goede kandidatenlijst komen. „Hij had altijd het pro bleemvan onvoldoende kwalitatief hoogstaand personeel: betrouw bare raadsleden die de partij behoe den voor weer een afsplitsing of zo veelste rel." Wilders riep geïnteres seerden per Twitter al op zich te melden. „Het is een waagstuk", zegt Vossen, „Zeker door hoe de partij is opgebouwd." De PVV heeft immers één lid: Geert Wilders. Volgens Vossen is het tijd dat de PW een wat norma lere partij gaat worden, met een normale organisatie. „Misschien zal hij er ooit een ledenpartij van gaan maken. Maar hij zal in ieder geval moeten uitbouwen als hij een groep van enigszins betrouwbare politici om zich heel wil verzame len." Op de kieslijst voor de Tweede Ka merverkiezingen kende Vossen alle namen. „Het staat wel heel armoe dig als hij bij de volgende verkiezin gen weer aankomt met die oude hap." Zoals de PW bij de kabinetsfor matie in Den Haag buiten spel staat, is het de partij ook in Almere en Den Haag niet gelukt om mee te besturen. Als de partij van Wilders straks in meer gemeenten groot of de grootste wordt, en toch buiten de boot valt bij coalitieonderhande lingen, kan de PVV de klacht 'we komen er nooit tussen' versterken, stelt Vossen. „Hij vertienvoudigt straks zijn slachtofferrol." Bij voetbalvereniging AZC in Zut phen wordt de wedstrijdsecretaris gezien als 'een van de pilaren van de club'. Diezelfde man ging in de ja ren 70,80 en 90 herhaaldelijk in de fout door pupillen te betasten en te misbruiken. Het AZC-bestuur weet ervan, maar stelt dat 'goede afspra ken' zijn gemaakt. Zo mag de man nooit alleen zijn met een pupil. De Zutphenaar zelf zegt zich aan die afspraken te houden. In 1997 werd de man door de tuchtcommissie van de Neder landse Tafeltennisbond veroor deeld voor het betasten van ten minste vier tieners bij een Alme lose club. Geruchten over hem de den toen al vele jaren de ronde. Het Openbaar Ministerie seponeerde de zaak en wil niet zeggen waarom. Het NPO Radio i-programma Ar- gos dook opnieuw in de kwestie en sprak in de uitzending van zaterdag met slachtoffers die in de jaren 80 door de Zutphenaar werden ge traind bij tafeltennisvereniging To- renstad. Volgens hen liep hij bij zo wel de jongens als de meisjes de douche binnen. Ook zat hij aan ze. De nu 47-jarige Inge, inmiddels ver trouwenspersoon bij de tafeltennis bond, vertelde Argos dat ze tussen haar 15de en 17de een seksuele relatie met de man had. „Je denkt als kind dat je verliefd bent. Dat ben je ook. Als ik er nu aan terugdenk, denk ik 'gadverdamme'." Bezorgde ouders willen na de uitzending van zaterdag weten hoe de club erin staat. „Het bestuur is bekend met het verleden van be trokkene en heeft destijds gekozen Als ik er nu aan terugdenk, denk ik: gadverdamme om deze vrijwilliger een tweede kans te geven", stelt het bestuur in een verklaring. „Met betrokkene zijn duidelijke afspraken gemaakt, die worden nageleefd. Onder strenge voorwaarden is hij nu bij de vereniging aan de slag en dit is naar volle tevredenheid." Ook in de ver klaring: „Uiteraard tolereert het be stuur op geen enkele wijze dit soort gedragingen. Mocht er zich binnen onze vereniging een dergelijk inci dent voordoen, dan zal het bestuur direct de meest verstrekkende maatregelen treffen." Voorzitter José Luesink wil ver der niet op de onthullingen reage ren. Zaterdagavond is er een inge laste ledenbijeenkomst geweest. Ouders die op zondagmorgen hun kroost aanmoedigen langs de lijn, praten er onderling over. Naar bui ten toe laten ze niets los. De man zelf zegt dat het 'nergens op slaat dat ze nu nog iets oprakelen van dertig jaar geleden' en dat hij afspraken heeft met het AZC-be stuur. „Niet één op één met pupil len en alle deuren moeten open blijven." Dat hij volgens een ver slagje op de AZC-site een jongetje naar een uitwedstrijd bracht omdat de rest van het team al vertrokken was, is volgens hem een fout ge weest die zich niet zal herhalen. Bij tafeltennisvereniging Hercu les in Terborg was de Zutphenaar onder soortgelijke voorwaarden als bij AZC aan de slag gegaan. Eind vorig jaar moest hij gaan, toen bleek dat hij alleen met een jonge tafel tennisser in de auto had gezeten. maandag 3 april 2017 GO PVV begint 'waagstuk' in aantal gemeenten Geert Wilders vorig jaar op de Markt in Spijkenisse, een van de PVV-bolwerken. fotoanp Jarenlang liet de PVV de ge meenten - op Den Haag en Al- mere na - links liggen. Nu komt de partij van Geert Wilders ook in Rotterdam en een nog onbe kend aantal andere gemeenten op het stembiljet. Hanneke Keultjes Dénis van Vliet Den Haag/Rotterdam —Leefbaar Rotterdam Een man die zich in de jaren 70, 80 en 90 vergreep aan tafelten- nispupillen, blijkt al jarenlang weer vrijwilliger te zijn bij een voetbalclub in Zutphen. Vol gens de club AZC zijn er 'goede afspraken' gemaakt. Ewoud Ten Kleij Zutphen -Oud-pupil Inge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7