Novadic-Kentron: speed spuiten is wél gevaarlijk 22 ZE Kejawas drugsverslaafd, kickte af en helpt nu anderen. Ze telt haar zegeningen, zegt ze. „Wie wil er sterven aan een overdosis?" Ze is pas 22 en heeft een leven vol traumatische ervaringen achter de rug. Ze vluchtte voor de innerlijke pijn door zichzelf te vernietigen. Drugs ga ven haar dat 'heerlijke gevoel' waarnaar ze zocht. Nu is ze clean en helpt ze anderen om van de drugs af te blijven. „Ik weet, je kunt niet de hele wereld helpen. Maar je kunt wel een bijdrage leveren en dat is wat ik doe. Wat is er mooier dan dat", zegt Keja van Houwelingen uit Et ten-Leur. Keja is 'ervaringswerker op vrij willige basis' en actief voor Nova- dic-Kentron. Ze is te zien in een voorlichtingsfilm van de versla vingszorginstelling voor mensen die ghb en speed gebruiken en die de amfetamine direct in hun ade ren spuiten. Dat geeft de ultieme kick, weet Keja, maar ze is zich ook zeer bewust van de gevaren, waar voor ze anderen wil behoeden. „Wie wil er hiv? Hepatitis? Of sterven aan een overdosis?" Op haar negende verwondde ze BREDA Het aantal gebruikers van ghb en speed dat amfeta mine injecteert, neemt toe. Dat constateert een trendpanel in Breda. Novadic-Kentron, versla vingszorginstelling, heeft een voorlichtingsfilm gemaakt om de speedspuiters te waarschu wen voor de risico's. De groep mensen over wie het gaat, be staat met name uit drugsgebrui kers die naast speed ghb gebrui ken. Door het gebruik van ghb verdwijnt de angst voor het spuiten en de speed zorgt er voor dat ze wakker blijven. De gebruikers - een schatting is dat het er nu honderd zijn - denken ten onrechte dat de risico's meevallen. Ook weten ze niet wat ze moeten doen om die te beperken. „Ze moeten in elk ge- zichzelf al om aan het leven te ont snappen. Op haar twaalfde nam ze haar eerste lijntjes speed. Een keer of wat per maand. Dat ging over op 'bommetjes'. Twee gram speed in een jasje van vloeitjes, of wc-pa- pier. Of rechtstreeks ingeslikt, al val hun spuitmateriaal niet de len, omdat ze dan het risico lo pen hiv of hepatitis te krijgen" zegt drugsexpert Charles Dorp mans van Novadic-Kentron. „Daarnaast bestaat het risico op overdoses of slechte kwaliteit speed", zegt hij. „Onze zorg richt zich op deze groep. Deze mensen kom je niet op feestjes tegen, het is een aparte doel groep. We hopen dat deze trend zich niet normaliseert." In deze regio bestaat een panel, dat drugstrends in beeld brengt en aanpakt. Dorpmans: „Men sen kunnen altijd en overal drugs kopen. Trends ontstaan tegenwoordig overal, niet alleen in de grote stad. Door hier be wust mee bezig zijn, kun je veel problemen voorkomen." was dat smerig. „Ik wilde afval len", geeft Keja als reden voor haar drugsgebruik van destijds. Ze ging met verkeerde vrienden om en kwam in kraakpanden, waar drugsgebruik aan de orde van de dag was. Thuis was er 'gezeik'. En dat kwam zeker ook door haar drugsgebruik, al hadden haar ou ders niet in de gaten dat dat de oorzaak was. Denkt Keja. Op school ging het niet goed, maar dat ging het daarvoor ook al niet. Ze heeft gaten in haar herinne ring, vertelt de Etten-Leurse op deze stralende lentedag, gezeten op het balkon van haar huurwo ning. De hond aan haar voeten. De zon lijkt ook in haar en in haar ogen te stralen. Haar getatoeëerde armen houdt ze met de binnenzijde gedraaid naar het licht. Links een afscheids groet in het Spaans, voor haar overleden vader, rechts een grote bloem. Die moet verbergen dat ze de aders in de hele onderarm aan gort prikte. Want op haar zestiende raakte Keja door haar toenmalige vriend verslaafd aan ghb. Die dealde, dus het spul was altijd in huis. „Ik pro beerde het een keer en het was he lemaal geweldig", beschrijft ze het effect. Speed alleen gaf niet meer het gelukkige gevoel waarnaar ze zocht. „En als je eenmaal die combi hebt geproefd, dan wil je niks anders meer", zegt Keja, die daar onmiddellijk aan toevoegt: „Nou moet ik het natuurlijk niet gaan verheerlijken, want het is troep." Zwaar verslaafd inmiddels kwam ze van de wereld van de straatgebruikers in een dealerpand in haar woonplaats terecht. Daar zag ze anderen de speed recht streeks in hun aderen spuiten. Ze zag de sensatie die dat bij anderen teweeg bracht en dat wilde Keja Ik brak de hele tent af als ik geen shot kon zetten. Mijn huis was eenjunkenhol ook. Nog meer, nog dieper, nog verder van de wereld. „Ik brak de hele tent af als ik geen shot kon zetten", zegt ze over die tijd. „Mijn eigen woning was een junkenhol." Ze had speed nodig om naar school of sowieso om naar buiten te gaan. „Ik dacht dat ik er goed uitzag toen", zegt ze, terugkijkend op die tijd. Zoals ze ook weet dat haar moeder (haar vader was in middels overleden) zich vreselijke zorgen maakte, maar lijdzaam moest toezien: „Ik was een mani pulatief klotejong. Als mijn moe der wilde dat ik een drugstest deed, zei ik: 'Als je zo doorgaat, zie je je enige dochter nooit meer'." Het waren haar toenmalige, nieuwe, vriend en preventiemede werker Alex van Dongen van No vadic-Kentron, die de ommekeer brachten. Alex bezocht het drugs pand en wist - met moeite - door te dringen tot de nog geen twin tigjarige Keja. Van de eerste weken in de ont wenningskliniek in Tilburg herin nert ze zich niets. Maar ze is clean. Nog wel onder behandeling voor haar psychische problemen en de reclassering houdt nog even toe zicht op haar, maar drugs gebruikt ze niet meer. „Zeg nooit nooit, heb ik geleerd, maar het gaat goed nu. Ik heb weer een vriend, die clean is, ik heb een huisje, een hond, een poes, het contact met mijn moeder is geluk kig hersteld. Maar nog altijd, als ik sta te douchen en ik zie een ader lopen, dan denk ik: oh, dat is een goede ader. Ik kan er mee omgaan, gelukkig. Ik tel mijn zegeningen. Als junk tel je niet mee. En nu? Mensen zien me weer staan, ik krijg respect. En ik kan iets voor anderen betekenen." maandag 3 april 2017 'Als junk tel je niet mee. Nu zien de mensen me weer staan' De tatoeage op haar rechterarm verbergt dat Keja vroeger haar onderarm aan gort prikte, fotogerard van offeren/pix4profs Hélène Schenk Etten-Leur - Keja van Houwelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54