De Jitsers blijven zelfs na 25 jaar lid van de scouting Imker zijn is niet meer een oude mannenhobby EN 19 In de achtertuin van Ad de Koster in Hoofdplaat wordt op niveau gesproken. Zoals over extraflorale nectariën. zv En daarnaast zou de wereld zon der bijen niet kunnen bestaan." Collega-cursiste Diana vult haar aan: „Wij doen het om de wereld te redden. Zo is het toch, Svet- lana?" De groep is eensgezind. Bij- enhouden; imker worden dat doe je voor de bijen, niet voor de ho ning. Dat is maar bijvangst; een meevaller om de hobby betaalbaar te houden. Imkervereniging Oostburg is met 47 leden kerngezond. Een keer per jaar kunnen nieuwe leden de cursus volgen. De vereniging verstrekt een kast en een volk om mee te beginnen. In de achtertuin gaat onder het toeziend oog van de leerlingen een van de kasten open. Heel voor zichtig tilt De Koster een raat eruit en wijst op, eitjes, poppen, jonge bijtjes en raten die propvol honing zitten. De bijen houden zich rus tig. Deels verdoofd door de rook en deels omdat de imkers zich rustig houden. De Koster geeft de voor keur aan rustige bijen, al geven die iets minder honing dan de wat agressievere soorten. „Ah, kijk! Daar zit ze!" De Koster wrijft zachtjes een hoopje bijen uiteen en de koningin van het volk is zichtbaar. De inspectie van de kast is klaar. Alles is in orde. Rudi Van de Veire neemt de tien theorielessen voor zijn rekening. „Mensen beginnen natuurbewus ter te worden en zien in dat we niet zonder bijen kunnen. In China was het een tijd geleden zo erg met de bijenstand dat mensen planten met de hand moesten be vruchten." De Jitsers groep van scouting 't Jagertje in Hulst ontstond 25 jaar geleden: een groep voor scouts met een be perking. Dat werd afgelopen zaterdag uitge breid gevierd met een reünie. Aan het plafond hangen waslijnen met 25 gekleurde shirts, die gedragen werden tij dens de jaarlijkse scoutingkampen. De ge nodigden kijken er met een glimlach naar. Iedereen begroet elkaar enthousiast met knuffels. Het is duidelijk dat het hier om een hechte scoutinggroep gaat, die gewoon een beetje anders is. „De jitsers mogen zo lang lid blijven als ze willen, want zo veel verenigingen zijn er niet voor hen. Sommi gen zijn dan ook al 25 of 20 jaar lid", vertelt leidster Agnes Hiel. Die personen worden vandaag gehuldigd. Er klinkt veel gejuich en een hard applaus wanneer Patrick Voet, die er al vanaf het eerste jaar bij is, op het po- dium wordt gevraagd. Een echte diehard die alle kampen meemaakte. De andere jitsers schieten serpentine de lucht in, terwijl Voet naar het certificaat kijkt dat hij uitgereikt krijgt. „Goeiendag!", roept hij geschrokken uit wanneer hij zijn foto ziet. Ook Alex Die- leman en Fons de Rijke krijgen een speldje en certificaat van Scouting Nederland voor hun twintigjarig lidmaatschap. Dieleman is de man van de disco die swingt als een trein, De Rijke is de meest rustige persoon van de groep. Oud-leider Theo Blommaert uit Hulst kent de mannen goed, want hij herinnert zich de oprichting van de Jitsers nog perfect. „Het was toen niet gebruikelijk dat mensen vanuit De Sterre zónder bege leiding naar hier kwamen. Gelukkig is dat uiteindelijk toch gegroeid", vertelt hij. De huidige groep bestaat uit zo'n twintig leden van minimaal zeventien jaar oud. Het oud ste lid is 61. Blommaert: „Er bestaat geen leukere groep dan deze. De Jitsers zeggen al tijd wat ze denken en zijn erg dankbaar. Spontaan een kus of knuffel krijgen, is hier heel normaal." Na de huldiging wordt ie dereen getest: kennen ze de locatie van scouting 't Jagertje nog wel? Via een posten- spel komen ze daarachter. De reünie sluit af met een disco, frietkar en ijsjes. De Jitsers van de scouting. een serie vragen af. „Hoe lang duurt het voor een dar geboren wordt?" „Twee weken", klinkt het simultaan uit meerdere monden. „En waarvoor dient de dar?" Heel even blijft het stil. „Voor één keer?" klinkt het van achter in de groep. De Koster rekent het antwoord goed. Bijenmannetjes hoeven niet lang na te denken over de grote vraag waartoe zij op aard zijn: het bevruchten van de koningin. Het beeld dat bijenhouden een hobby is voor oudere mannen ordt omvergeworpen. Zeker de helft van de cursisten is vrouw. Svetlana met de lange, blonde haren onder de imkerkap grijnst uitdagend. „Het klopt dat het een imago heeft van oude mannen. Wij doen mee om dat het stoer is. B' r roed en propolis zijn andere termen die de revue passeren. Een Jlichting van elf cursis ten rondt de imkercur sus af. Bijenhouden is hip. Voor de bijenkasten opengaan neemt De Koster de leerlingen nog eens onder vuur. Op ogen schijnlijk strenge toon vuurt maandag 3 april 2017 De imkerij wordt populairder, volgens docent Rudi Van de Veire omdat mensen natuurbewuster worden, fotocamileschelstraete Bijen houd je om de wereld te redden Gertie de Boey Hulst FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Guido van der Heijden Hoofdplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53