Papieren tijger bijt ook i Oud-Middelburger overleden in Exloo v Ingrediënt 16 ZE SPEELGOEDBEURS BURGH BINNENVAART ONTGASSEN Het door de provincie ingestelde verbod op het varend ontgassen is een lachertje, zegt binnenvaartschipper Hens van Buren. „Dat krijg je als amateurpolitici zich met de grotemensenwereld gaan bemoeien." Commentaar Het verbod op het varend ontgassen is een hamerstuk bij de komende vergadering van Provinciale Staten. Alle partijen stemmen in met het voorstel, waarvoor GroenLinks al jaren ijvert. De sector is zelf ook voorstander van een verbod, maar toch staan de binnenvaartschippers bepaald niet te juichen. Zij wachten liever op een internationaal verbod, waarover in Straatsburg wordt onderhandeld. De provinciale verordening is gericht tegen de binnenvaartschip pers, niet tegen de ware vervuiler: de petrochemische industrie. Daardoor dreigen kleine ondernemers op kosten te worden gejaagd. Wie bij zijn opdrachtgever een rekening indient voor het ontgas sen, kan naar een volgende opdracht fluiten. Er zijn immers genoeg schippers die zich van een verbod niks aan trekken. De kans dat ze gepakt worden is nihil. Bovendien is de vraag of het verbod geldt voor de rijkswateren. Juist daar varen de chemicaliëntankers. De goedbedoelende schipper die wel ontgast betaalt een gepe perde rekening, omdat er nog vrijwel geen installaties zijn waarmee benzeenhoudende stoffen aan de wal kunnen worden verwerkt. Dat betekent dus omvaren en lang wachten bij die ene installatie. En tijd is geld. Het provinciale verbod is niet meer dan een papieren tijger. Is het daarmee ook onzin? Nee. Het is hoog tijd dat er paal en perk wordt gesteld aan schadelijke stoffen die de lucht in worden geblazen. De verboden die steeds meer provincies instellen zijn een signaal. Ze dragen bij aan de bewustwording, binnen en buiten de sector. En ze verhogen de druk op de onderhandelaars in Straatsburg, die wer ken aan verdragen over de uitstoot van veel meer dan alleen ben zeenhoudende dampen. Dat op steeds meer plekken plannen ont staan voor ontgassingsinstallaties, geeft aan dat het tij al keert. Er zijn genoeg schippers die zich van een verbod niks aantrekken BURGH Shirtjes, puzzels, spelletjes en knuffels. Wie iets zocht voor kind of kleinkind was zaterdag op de eerste kinderkleding en speel goedbeurs van de stichting De vrienden van Burgh aan het juiste adres. Direct na de opening was het al druk met koopjesjagers in de Burghse kerk. Mick Voogt heeft een gereedschapssetje gekregen. „Met een zaag en een knijptang", vertelt hij trots. Hij vindt het heer lijk om zijn opa te helpen in de tuin en nu heeft hij ten minste weer een zaag. „Want die was kwijt." De stichting heeft als doel de mo numentale kerk van het dorp in stand te houden. De stichting houdt gedurende het jaar culturele activiteiten, foto marieke mandemaker ALMANAK Zaterdag is boodschappendag voor die Vlissingse. Van het thuisfront had ze het verzoek meegekregen om weer eens Quesadillas te maken. In de su permarkt toog ze dus maar direct naar de wereldgerechten. Het bleek even zoeken, want de ver schillende wereldgerechten had- den nieuwe verpakkingen. Dat betekent vaak een iets andere sa menstelling van de ingrediën ten. Ze nam dus even de tijd om het pak te lezen. 'Quesadillas, ge vulde tortilla's met kaas, groeten en kip', las ze op de doos. Dat worden vast hele luchtige tortilla's, met de groeten terug. 19-jarige Axelaar met mes opgepakt Zeehond met plastic om lijf Jonge inbrekers gymzaal opgepakt MIDDELBURG Man tankt benzine zonder te betalen Op dit moment onbetaalbaar, on uitvoerbaar en oncontroleerbaar. „Als je alleen voor deze benzeen- houdende dampen naar een ontgas- singsinstallatie moet, lig je al snel zeventien of achttien uur stil. Dat is een kostenpost van ongeveer 8.000 euro die zelden door opdrachtgevers zal worden betaald." Zelf hoeft hij vrijwel nooit ben- zeendampen te ontgassen, maar voor collega's die dat regelmatig doen is dat niet op te brengen. „Als de binnenvaartschippers het zelf moeten betalen, gaan ze naar de klote. Zo simpel is het. Daarom gaat zo'n halfbakken regeling fraude in de hand werken." De kans dat verladers het gaan be talen, acht hij voorlopig nihil. „Als we iedere reis zouden moeten ont gassen, worden de transportkosten misschien wel verdubbeld. Daar zit niemand op te wachten. Opdracht gevers hebben geen boodschap aan het milieu, zolang ze zelf niet de wet overtreden. Die willen handel drij ven. Die zitten daar om geld te ver dienen. Ze liggen heus niet wakker van wat er vrijkomt. Wij, de tank- vaartondernemers, zullen ons moe- Als de binnenvaartschippers het zelf moeten betalen, gaan ze naar de klote Wie de stuurhut van schipper Hens van Buren betreedt, wordt vriende lijk gevraagd zijn schoenen uit te trekken. Hij wil zijn schip graag pro per houden. Van binnen en van bui ten. De 110 meter lange chemicaliën- tanker Hanna ligt er spie en span bij aan de lange loopsteiger in de Van Cittershaven in Vlissingen-Oost. „Ik probeer zo groen en duurzaam mo gelijk te werken en fatsoenlijk met het milieu om te gaan zover als het mogelijk is in mijn winkeltje." Al twintig jaar lang registreert Van Buren tot in detail wat hij in- en uitlaadt. En dus ook wat hij de lucht in blaast. „In principe ben ik als on dernemer tegen ontgassen. Mijn vrouw en ik varen al bijna veertig jaar met een tanker. We ontgassen al vijfentwintig, dertig jaar. Ik ga niet tegenspreken dat het slecht kan zijn voor het milieu en de bemanning. Maar we moeten wel betaalbare en controleerbare oplossingen hebben. Die zijn er nu nog niet." Deze maand besluiten Provinciale Staten een verbod in te stellen op het ontgassen van benzeenhoudende stoffen op de Zeeuwse wateren. Symboolpolitiek, vindt Van Buren. ten onderwerpen aan de eisen van de klanten, anders kunnen we ver volgopdrachten vergeten." EXLOO Het stoffelijk overschot dat donderdag is gevonden bij de brand in een boerderij in het Drentse Ex loo is van Matthieu Smakman. Dat heeft de politie zaterdag bevestigd. Smakman woonde jarenlang in Middelburg. De burgemeester van Exloo gaf vrijdag aan dat er vier brandhaarden waren. De politie sluit brandstich ting niet uit bij de panden, waaron der twee rijksmonumenten. Naar verluidt leefde Smakman in onmin met de buurt. In 2001 kocht hij in Zeeland de vliegmaatschappij Transal Aviation en doopte die om tot Smakman Air ways. Ook was hij grootaandeelhou der van vliegveld Midden Zeeland. Enkele jaren later werd Smak- mans gezin gevolgd in het tv-pro- gramma Ik Vertrek. Hij verkocht zijn pand in Middelburg begon een bed breakfast in Normandië. maandag 3 april 2017 ii Tip? redactie@pzc.nl AXEL Een 19-jarige Axelaar is vrijdag rond 23.00 uur opgepakt op de Roos- eveltlaan. Hij reed met een bijrijder zonder helm op een brommer. Toen de politie de man aanhield, bleek de 19-jarige geen rijbewijs te hebben en rook hij sterk naar wiet. Bij het fouilleren vonden de agenten een vleesmes bij de Axelaar. Hij is aan gehouden en naar het politiebureau in Terneu- zen gebracht. VLISSINGEN Hulpverleners van Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) zijn bij Vlissingen op zoek naar een jonge zeehond met een plastic strapband om zijn lijf ge wikkeld. De zeehond van anderhalfjaar oud werd vrijdag gespot bij strand opgang Zwanenburgse- weg. De zeehond is er volgens EHBZ slecht aan toe. Het dier is nog in de groei, waardoor de plas tic band steeds dieper in zijn huid zal snijden. OOST-SOUBURG Drie pubers zijn vrijdag avond opgepakt voor een inbraak in de gymzaal aan de Jan de Priester straat. Een getuige zag de inbrekers en belde de politie. Agenten hielden een 16-jarige Oost-Sou- burger aan. Zijn metge zel, een 17-jarige Oost- Souburger, rende weg, maar hij kon later worden opgepakt. De derde jon gen is thuis aangehou den. Het drietal is naar Torentijd gebracht. Een 22-jarige Rotter dammer is vrijdagmid dag opgepakt voor ben zinediefstal bij een tank station aan de Laan der Verenigde Naties. Hij be kende dat hij op 20 fe bruari en 6 maart ook bij een tankstation op de A58 bezine had gesto len. De man is naar cel lencomplex Torentijd in Middelburg gebracht. 'Wacht op de regels uit Europa' Ernst Jan Rozendaal - Hens van Buren, schipper Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40