Rij-instructeurs willen dat hun eigen examen wordt geschrapt 3 ONDERZOEK WERKDRUK 'Ik geniet juist't meest van drukste momenten' 'Ik heb mijn kinderen kunnen zien opgroeien' Koks hebben relatief het meeste last van werkdruk. Ook artsen, leraren en managers hebben het zwaar. Dat blijkt uit een CBS-studie. Taxichauffeurs hebben het veel makkelijker. In het rapport 'Beroep en werkdruk in Nederland' zet het CBS voor het eerst op een rij welke beroepsgroep er het meeste last van heeft. Dat ge beurt aan de hand van drie criteria: in een heel rap tempo werken, heel veel tegelijk moeten doen, en extra hard moeten werken. Boven aan de lijst, waarvoor uit enquêtes onder 42.000 werkne mers werd geput, prijken 'beruchte' stressvolle beroepen als dokter, lei dinggevende in de zakelijke en ad ministratieve dienstverlening, en leerkracht in het basisonderwijs. Maar ook juristen en koks ervaren een hoge werkdruk: de laatste groep zelfs het meest. Tanja Traag (CBS): „Over de werkdruk in het onderwijs wordt al veel geschreven, over die van koks veel minder. Dat is dus voor ons ook verrassend." De oorzaken van werkdruk zijn volgens haar in elke beroepsgroep zeer verschillend. „Bij medici gaat het bijvoorbeeld meer om de emo tionele belasting: te maken hebben met leven en dood. Juristen geven daarentegen juist aan dat ze het soms zwaar vinden om lange dagen alleen maar achter een beeld scherm te zitten. En bij koks geldt dat ze op piekmomenten heel snel moeten kunnen handelen." Professionals die het minste werkdruk ervaren: beveiligers, chauffeurs, hoveniers en tuinders, kassamedewerkers, onderwijsas sistenten en leidsters in de kinder opvang. Traag: „Dat heeft in som mige van deze beroepen vooral te maken met het feit dat mensen meer hun eigen tijd kunnen inde len. Zoals taxichauffeurs." Volgens Traag valt er in sommige beroepen weinig aan de werkdruk te doen. „De emotionele druk die artsen soms ervaren, kun je niet wegnemen. Die hoort bij de baan." Maar: werkgevers moeten wel be seffen dat 'een gevoel van vrijheid' belangrijk is voor het verminderen van stress. „Als er één ding uit stu dies naar voren komt, is dat mensen minder druk ervaren naarmate ze meer grip hebben op hun werkdag; af en toe kunnen flexwerken bij voorbeeld." Ook scheelt het of er onrust op de werkvloer is. „Hoe ze kerder mensen zich over hun posi tie voelen, hoe minder druk." De rijschoolhouders zijn op inter net een petitie gestart tegen het in hun ogen 'betuttelende' examen. „Velen van ons hebben jaren gele den al eens examen gedaan. Nu moe ten ze dat weer doen, maar als ze zak ken, kunnen ze zomaar ineens werk loos raken", zegt een van de initiatief nemers van rijscholen in verzet, Bert de Weerd. Het steekt de rijschoolhouders dat zij een van de weinige beroepsgroepen zijn waarin zulke zware straffen staan op het niet halen van een examen. Ook is er onvrede over de kwaliteit van de examinators, die volgens de in structeurs erg verschilt. De strengere regels zijn in 2009 in het leven geroepen om de kwaliteit Als ze zakken, kunnen ze zomaar ineens werkloos raken van de rijlessen naar een hoger niveau te tillen. De boze rijschoolhouders zeggen inmiddels 2000 steunbetui gingen te hebben die ze binnenkort aanbieden aan de Tweede Kamer. Vervelend De Bovag, waarbij zo'n 700 rijscholen zijn aangesloten, is juist geen voor stander van het afschaffen van het examen voor instructeurs. „Als je eens in de vijfjaar niet kunt laten zien dat je het vak beheerst, dan hoor je in deze branche niet thuis", zegt Bovag- woordvoerder Paul de Waal. Directeur Jim Schouten van het exa meninstituut IBKI, dat de instructeurs beoordeelt, weet dat een aantal in structeurs het vervelend vindt dat ze elke vijfjaar hun deskundigheid moe ten aantonen. Maar volgens hem is er met die examens zelf niets mis. Hier uit blijkt juist dat de meeste instruc teurs prima in staat zijn om een goed opgebouwde les te geven. In 2016 waren er slechts 37 van de ongeveer 2500 beoordeelde instruc teurs die na drie pogingen ondermaats presteerden en geen les meer mochten geven. maandag 3 april 2017 Kok dreigt van de kook te raken Eefje Oomen Den Haag Top 5 beroepen hoogste werkdruk Koks Artsen Juristen Managers zakelijke/admin. dienstver! Manag< OH ^erkrachten basisonderwijs Top 5 beroepen laagste werkdruk Bevei I igingspersoneel Chauffeur auto taxi bestelwagen Hoveniers, tuinders en kwekers Kassamedewerkers Leidsters kinderopv. onderwijsassist. ©I ©030417 TU. Bron: Nationale enquête arbeidsomstandigheden BAS VAN AMERONGEN (25), kok bij eetcafé Facet in Rotterdam. „Niet raar, hoor, dat mijn beroep boven aan staat als het om werkdruk gaat. Het is ook heftig. Ik maak lange dagen. Ik begin om negen uur 's ochtends bij de groothandel om alle verse spullen uit te zoeken en ben vaak pas na tienen 's avonds klaar als de laatste tafel aan het dessert zit. En ik werk natuurlijk altijd in het weekend. Daarbij: het is flink knallen als om 'spitstijd' bij de lunch en het diner de hele zaak vol zit. Ik zeg altijd: het moet je ding zijn. En mijn ding is het. Ik kwam er bij mijn snuffel stage achter dat ik het wel kon. Kalm blij ven, terwijl je onder hoogspanning staat. Ik geniet juist het meest van de drukste momenten. En, van het biertje aan de bar als alle gasten tevreden naar huis ver trokken zijn. Maar: ik zie mezelf dit niet mijn hele leven doen. Dat is fysiek al te zwaar: zo'n twaalf uur lang op je poten staan en doorbuffelen. Ik hoop later op een eigen zaak en dan neem ik op mijn beurt een goede kok aan." LAMBAER OP 'T ROOT (49), beveili ger en eigenaar van het beveiligings bedrijf Red Security in Roermond. „Ik zit al zo'n 31 jaar in het vak en zie me het makkelijk volhouden tot mijn pensi oen. Er is veel dat dit vak leuk maakt; dat je altijd op andere plekken aan het werk bent, dat je - met al die onregelmatig heidstoeslagen - goed verdient, en dat je vrij bent op momenten dat anderen moe ten werken. Omdat ik veel in avond- en nachtdiensten heb gestaan, heb ik mijn twee kinderen en twee pleegkinderen bijvoorbeeld kunnen zien opgroeien. Ik zorgde dat ik uit bed was als zij uit school kwamen. „Natuurlijk zijn er voor beveiligers ook momenten van spanning. Bij bijvoorbeeld de dak- en thuislozenopvang, waarin ik ook werk, kan iemand opeens driftig worden. Een raam stukmaken, een ander aanvallen. Maar ik raak daardoor niet van de kook; heb dat nooit gehad. Ik zeg: 'kom, even een wandelingetje maken, even een sigaretje roken'; dan is iemand zó weer rustig." Bas van Amerongen. fotomarcodeswart Lambaer Op 't Root. fotoannemiekmommers Honderden rij-instructeurs zijn klaar met de manier waarop ze zelf worden gecontroleerd. Ze willen af van het verplichte exa men waarin eens per vijfjaar wordt beoordeeld of ze nog wel goed les kunnen geven. Raymond Boere Rotterdam —Bert de Weerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3