Klassieker maakt status waar en zet competitie 2 en Kluivert nemen Ajax bij de hand en IL DE KLASSIEKER AJAX-FEYENOORD PC Column HUGO BORST Daar trap ik dus niet in. Nooit. Op 1 april ben ik alert. Dagen daarvoor al trou wens. Toen de naam Ron Jans links en rechts viel in relatie tot het bijna failliete Nederlands elf tal dacht ik dus: t april. Het bleek serieus. Jans capabel achten Oranje te coachen. Ron Jans zelf was best gevleid maar, en dat siert hem, hij voelde zich ook opgelaten. Jans: 'Als er 28 afzeggen, tja, dan...' Toen zaterdag de Chileen Jorge Sampaoli zei heel graag het Nederlands elftal te willen coachen geloofde eerst bijna nie mand dat. Het was die dag 1 april. Men had beter moeten weten. De man die Jorge Sampaoli had ge vraagd of hij interesse had in het Nederlands elftal is Leo Verheul en die schreef niet alleen de hila rische autobiografische roman De kunst van het mislukken, Leo interviewde ooit onder anderen César Luis Menotti, Romario en Diego Maradona. Of deze be roemdheden die interviews van harte aan hem gaven betwijfel ik, want Leo kan iemand stalken. Maar hij deed het toch maar. Enfin, het klopt dus. Sampaoli, de coach van Sevilla dat heer lijk voetbal speelt en gedeeld derde staat in de Primera Divi sion, wil Oranje graag doen. Dat is natuurlijk geweldig nieuws, want deze man won in 2015 met Chili de Copa América met ei genwijs, aanvallend voetbal dat werd uitgevoerd door heel erg fitte spelers. Bij de KNVB hebben ze Sampa- oli's telefoonnummer nu ook, zelfs Louis van Gaal (nog geen KNVB maar misschien gaat hij wat betekenen voor de zwal kende voetbalbond) bezit het. En nu? De KNVB is zo gedesorgani seerd dat niemand de telefoon pakt om deze buitenkans te ver zilveren. 'Jij zou toch bellen?' 'Nee, ik dacht dat jij dat zou doen.' Wat zeker zal gebeuren: in de media zeggen conservatieven en raspopulisten over het Neder lands elftal: EIGEN VOLK EERST. Die walgen van een inte ressante opinie die op het jour nalistieke platform De Corres pondent te lezen was: 'Het Ne derlandse voetbal kan het Neder landse voetbal niet redden.' Die engdenkenden hebben liever Ron Jans dan Jorge Sampaoli. Tja, dan houdt alles op. Engdenkenden hebben liever Jans dan Sampaoli De bravoure is terug bij Ajax. Vooral de manier waaróp het gisteren Feyenoord versloeg (2-1) was indrukwekkend. Ajax speelde op alle fronten met de koploper. Alleen de karige uitslag leidde tot teleurstelling. et zijn kin net een paar centimeter om hoog en de blik zo als altijd open en I vrolijk, staat Klui vert junior na de wedstrijd in de buik van de Amsterdam Arena. Nee, scoren doet hij niet in zijn eer ste Klassieker zoals zijn vader dat ooit wel deed. Spanning had junior niet gevoeld. En wat hij dacht toen Rick Karsdorp direct ruzie met hem zocht? „Kom maar. Wij zijn Ajax." Precies dat gevoel hangt in de Arena als Lasse Schone na minder dan een minuut spelen, schitterend scoort uit een vrije trap. Ajax jaagt, speelt, beweegt zoals trainer Peter Bosz het in zijn ideaalbeeld wil hebben. De uiteindelijke magere 2- 1 doet uiteindelijk geen recht aan het spelbeeld. Terwijl het doelsaldo toch echt nog een factor kan wor den de komende weken. Dat ver wijt kun je Ajax, en vooral spits Bertrand Traoré, maken. Het is dat Amin Younes een pijn lijke knie had. Anders had Justin Kluivert op de bank gezeten. Maar precies hij, dat 17-jarige onbevan gen bravouremannetje, is het sym bool van Ajax-Feyenoord. De ver persoonlijking van het lef dat Ajax toont in een wedstrijd die geldt als de laatste kans. En zo speelt Ajax ook. Alsof niet Feyenoord, maar de spelers van Ajax bovenaan de eredi visie staan. Ajax vergeet Feyenoord te ver morzelen. Dan was de middag per fect geweest voor de Amsterdam mers. Al overheerst die gedachte uiteindelijk niet. Dat is dus het overtuigende spel. „Het was af en toe wel genieten in het veld", zegt Hakim Ziyech. Kluivert is dan wel uitgeroepen tot man van de wed strijd, maar de beste is Ziyech. Het spel natuurlijk naar zich toetrek kend, strooiend met fraaie passes en bikkelend tot de laatste minuut. Ziyech fleurt ook zichtbaar op met Kluivert en David Neres op de flanken. Spelers die leven van zijn steekballen. Andere koek dan You nes die de bal altijd maar in de voe ten wil. Ook Ziyech straalt branie uit. „Nee, ik ben niet verrast door het niveauverschil. Ik heb heel het seizoen al gezegd dat wij een betere selectie hebben." Onbedoeld stipt Ziyech daarmee óók het pijnpunt aan. Want waarom staat Ajax dan zes wed- strijden voor het einde niet boven aan? Ook na de fraaie uitvoering van gisteren is de achterstand nog drie punten. Plus dat aanzienlijk mindere doelsaldo (-10) dus. Zeker als je Ajax gisteren ziet spelen, wordt het zielloze puntverlies uit bij FC Groningen en Excelsior al leen maar raadselachtiger. En extra pijnlijk bovendien. Ziy- Ajax-Feyenoord was 85 minuten oud, toen Dirk Kuyt als een soort linksback in de achtervolging moest, hollend achter Bertrand Traoré aan. De Klassieker telde gisteren wel meer typerende mo menten, maar dit beeld vertelde wel zo'n beetje het verhaal van heel de middag. Kuyt oogde traag, stram, machte loos. Traoré liep haast achteloos bij hem weg, als een fitte sprinter te gen een vermoeide duurloper, precies zoals heel Feyenoord ach ter Ajax aan leek te rennen, heel de wedstrijd lang. De hamvraag voor de komende weken is helder: hoe gaat koploper Feyenoord om met deze vernede rende draai om de oren? Want wat vooraf al 'De Wedstrijd van het Jaar' werd genoemd, zette het slot van de competitie ook daadwerke lijk onder hoogspanning, zes wed strijden voor het einde. „Het kan nog heel leuk worden", zei Ajax-trainer Peter Bosz na af loop, subtiel nog wat druk ver plaatsend van Amsterdam naar Rotterdam. Feyenoord heeft dit seizoen vaker laten zien goed om te kunnen gaan met tegenslag, zoals Ajax vrijwel nooit twee goede wedstrij den achter elkaar speelde. De voorsprong is bovendien nog altijd drie punten, plus een beter Rotter dams doelsaldo, omdat Ajax naliet het krachtsverschil in doelpunten uit te drukken. Maar de impact van de Klassieker wierp onmiskenbaar een schaduw vooruit. Feyenoord verloor niet al leen de punten, het kreeg ook mentaal een dreun, terwijl het op pijnlijke wijze ondervond hoe smal de eigen selectie is. Waar Ajax zijn blessures moeite loos opving, moest Feyenoord na tien minuten verder met de stati sche pinchhitter Michiel Kramer in de spits. Bij elke wisseling werd maandag 3 april 2017 Serieus Je schoenveter! Sommige kenners en volgers zijn zo wanhopig dat ze Ron Mannetjes met lef staan op Daniël Dwarswaard Amsterdam Ajax deelde niet alleen een men tale dreun uit, het legde feilloos de zwakke plekken van Feyen oord bloot: 2-1. De Klassieker maakte zijn status als 'Wedstrijd van het Jaar' waar; een meesle pend competitieslot lonkt. Sjoerd Mossou Amsterdam Duel tussen Jens Toornstra (links) en Hakim Ziyech. De Ajacieden wonnen vrijwel alle duels, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27