II II EXCLUSIEF op AutoTrack De Piek is het offer als Vlissingen en Middelburg cultuur samenvoegen Opruimestafette van Juttersgeluk schoont de Zeeuwse stranden EN 19 Zelfs een Blauwe Vlagstrand dat vaak machinaal gezeefd wordt, is vergeven van plastic. Dopjes, korreltjes: jutters hebben scherpe ogen nodig. met het initiatief Juttersgeluk; een strandopruimactie voor mensen met licht verstandelijke beperking of psychische problemen. Een ge zonde activiteit waar milieu en maatschappij baat bij hebben, is het idee. Met hulp van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de or ganisatie van gemeenten van de Noord-West Europese kust KIMO beslaat de estafette dit jaar de hele kust. De actie begon vrijdag in Sluis en eindigt op 28 april in Delftzijl. Voor veel jutters is de afvalexpe- ditie nieuw. Rayenne Zuurveld en Pieter Kloosterman uit Goes zijn van de afvaardiging van zorgboer derij De Akkerwinde in Nisse. Ray enne: „Ik heb het nog nooit gedaan. Maar het leek me wel leuk." Voor Laura Lastdrager uit Koudekerke is zwerfafval rapen bekend terrein. „Ik doe het af en toe, flesjes en blik jes. Maar meestal ruimt mijn vader die op." „Ik dacht, ik kom wel bekenden tegen van Het Gors, maar ik zie nie mand", kijkt Ruben de Haan uit Middelburg rond. Hij is een na tuurmens, zegt hij zelf „Ik heb een bootje en ik gooi een emmer sop nooit in het water. Andere mensen wel, maar het is slecht voor de vis sen. Ik gooi het altijd op het gras." „We hebben hier een strand huisje", wijst Joeri Vermeulen. „Bij de stenen vind je veel!", weet de Vlissinger. Of hij vaker plastic jut? „Ik vang liever krabben!" Zijn bege leidster Nande Lokkervrijwillig ster van Vrijetijd Gors Walcheren, lacht. De meeste deelnemers zater dag hebben een begeleider naast zich, familie of een vrijwilliger. Ruben Boers uit Baarland achter volgt een flard plastic met de grij per en een ernstige blik. „Hoe kun je afVal voorkomen? Door meer prullenbakken neer te zetten. Ook in de winter. Je moet de mentaliteit veranderen van mensen. Niet zo maar alles laten vallen." Ik vang liever krabben! De emmers komen za terdagmiddag op het Vlissingse Nollestrand niet vol ondanks noest rapen door ruim twin tig opgewekte jutters. De plastic piezeltjes ontglippen de grijpers en handschoenen. De emmers vullen zich wel met losse doppen, drink- rietjes, buisjes van wensballonnen die licht geven, scherfjes kunststof, blauw draad van visserstouw en vooral massa's korreltjes in alle kleuren. „Plastic pellets", zegt Su zanne Klaassen met een frons. De korreltjes worden onder meer ge bruikt bij 3D-printing. „Die waaien in zee bij het overladen. De kust ligt er vol mee. Meestal langs de vloedlijn. Hier ligt alles tussen het Juist die fragmenten zijn gevaarlijk, vissen en vogels happen ze op zand. De machines nemen de gro tere stukken rommel mee, maar de fragmenten blijven liggen. Juist die zijn gevaarlijk, vissen en vogels happen ze op." Puntje voor wet houder Josephine Elliott, vindt ze zelf, terwijl ze ijverig meejut op blote voeten. „Daar moeten we wat op zien te vinden. Het spul is zo klein, je ziet het haast niet." Elliott loopt mee met een bijzon dere strandjuttersploeg. Twee jaar geleden begon Suzanne Klaassen DE GESCHIEDENIS VAN JE VOLGENDE AUTO IN EEN GRATIS CARFAX-RAPPORT T.W.V. 17,95 CheckCheck® AutoTrack De raad in Middelburg ging vorige maand al akkoord. Vlissingen be spreekt het voorstel donderdag. In het voorstel willen de gemeenten hun cultuurvoorzieningen ver sterken door samenwerking. Sub sidie is voortaan voor projecten en activiteiten, niet voor instandhou ding en komt uit een gezamenlijk Cultuurfonds. Daar moet Vlissin gen een deel van het Aanjaagfonds Cultuur in stoppen. Uit het Cul tuurfonds wordt ook een 'cultuur makelaar' betaald, die aanbod van instellingen en verenigingen moet afstemmen en die helpt met het vergaren van eigen geld. Middelburg en Vlissingen ver schillen sterk in subsidiebeleid. Vlissingen geeft net geen 31.000 euro subsidie aan 19 clubs en dat is op per 2019 Middelburg geeft jaarlijks ruim 82.000 euro aan negen gezelschap pen. Vlissingen geeft net geen 31.000 euro subsidie aan negentien clubs en dat is op per 2019. Vlissingen en Middelburg zijn in de culturele samenwerking verre van gelijkwaardig door de grote bezuinigingsslag die Vlissingen maakt. De Zeeuwse Bibliotheek gaat per juli het bibliotheekwerk in Vlissingen doen, maar er staat meer op stapel. Er wordt onder zocht of de gemeentelijke collec ties van Vlissingen en Middelburg onder één beheer kunnen. Er wordt gekeken naar een beheers organisatie voor de buitenbeelden. Zeeuws Museum en Maritiem MuZEEum kunnen op zijn minst gezamenlijke toegangsbewijzen instellen. De programmering van de Jacobskerk kan door Schouw burg en Concertzaal gedaan wor den en CineCity en het Filmhuis kunnen films afstemmen. De festivals blijven ongemoeid. Een literair festival is nog een wens. maandag 3 april 2017 WA Korreltjes jutten vergt scherp oog - Joeri Vermeulen, Vlissingen Met grijpers over het strand, fotos DIRK- JAN GJELTEMA Claudia Sondervan Vlissingen -Suzanne Klaassen, Juttersgeluk Het einde van poppodium De Piek is in zicht. In 2019 stopt de gemeentesubsidie helemaal. Als de gemeenteraad van Vlis singen instemt om met Middel burg samen cultureel beleid te voeren, wordt De Spot in Mid delburg het poppodium van de twee steden. Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19