S/O(0 Commotie na zaak tegen struikelsteen 10 ONTWERPER REGENBOOGVLAG OVERLEDEN De regenboogvlag is al veertig jaar het symbool van de homorechten-beweging. De schepper, Gilbert Baker (65), overleed vrijdag. „We wisten meteen: dit is onze vlag." Het begon allemaal met een telefoontje van Harvey Milk. Het was juni, 1975. Milk, de grote voor vechter van homo rechten in San Francisco, belde Gilbert Baker met de vraag of die niet iets moois kon maken voor een demonstratie. „Ik heb voor morgen een spandoek nodig." Baker vertelde graag over hoe hij die middag aan de slag ging met een paar vrienden, over hoe ze een paar vuilnisbakken volgoten met verschillende kleuren verf en hoe ze oude lappen aan repen scheur den, ze in de verf doopten en ver volgens aan elkaar naaiden. „Ik hield van naaien en ik hield van mode", zei hij in een inter view. Baker was opgegroeid in Kansas en was altijd en overal the gay kid, op school, en later ook in het leger. Hij bewaarde geen goede herinneringen aan die jaren vol pesterijen en mishandeling. Na zijn diensttijd belandde hij in de gay scene van San Francisco. Zijn kunstzinnig talent bood hem een ontsnapping en leverde hem uiteindelijk ook een prominente plek in de homobeweging op. De mensen die er bij waren op die 25ste juni zagen het meteen: „We stonden daar", herinnert zijn oude vriend Cleve Jones zich in de New York Times, „En we begon nen te stralen. Er was geen verkla ring nodig. We wisten het onmid dellijk: dit is onze vlag." Bakers oorspronkelijke ont werp bevatte acht kleuren. Roze symboliseerde seks, rood het le ven, oranje bevrijding, geel de zon, groen de natuur, turqoise stond voor magie, blauw voor vrede en paars voor geestdrift. Later werden het er zes, omdat roze verf te duur was en blauw en turquoise samen 'koninklijk blauw' werden. Philip Tijsma, woordvoerder van het COC, vindt de dood van Gil bert Baker erg verdrietig. „De vlag is een samenbindend symbool ge worden, en dat is zeker de ver dienste en de nalatenschap van Gilbert." In Nederland kwam de vlag ove rigens pas vanaf de jaren negentig in zwang, vertelt Tijsma. Tot dan was hier vooral de roze driehoek het grote gay-symbool. „Ook heel krachtig, want in de Tweede We reldoorlog gebruikten de nazi's hem om homo's herkenbaar te maken. Maar dat ging alleen over vrouwen en mannen. Gilberts vlag is een veel diverser symbool. Ze staat voor lesbiennes, homo's, bi- seksuelen, transgenders, asek- suelen, interseksuelen enzovoort." Zijn acht repen vestigden Bakers naam als ontwerper en hij maakte vlaggen voor onder anderen de presidenten van Frankrijk, Vene zuela en de Filippijnen, en ook voor de koning van Spanje. Voor zichzelf had hij de bijnaam 'Gay Betsy Ross' bedacht. Betsy zou de eerste zijn geweest die de Ameri kaanse vlag in elkaar naaide. En als Baker optrad als drag queen heette hij Busty Ross (Rondborstige Ross). Groot was de verontwaardiging vrijdag toen bij de rechter bleek dat een bewoner van de Con- certgebouwbuurt de struikel steen die voor zijn huis ligt - een gedenksteentje voor een ac countant die in februari 1945 werd vermoord in Bergen-Bel- sen - verwijderd wil zien. „Het is vooral moeilijk te ver kroppen dat er tot op heden niks bekend is over de motieven van de bewoner", zegt Paul de Haan, projectleider van het plaatsen van de struikelstenen in Am sterdam. „Daardoor groeit het onbegrip. Het is zijn goed recht naar de rechter te stappen, maar ik zou zeggen: leg het uit." Opvallend is dat de aanvraag voor het struikelsteentje in de Concertgebouwbuurt al drie jaar geleden is goedgekeurd en de bezwaren van de huidige be woners nu pas, door een zaak bij de voorzieningenrechter, aan het licht komen. De Haan: „En de hui dige bewoners zijn vóór plaatsing geïnformeerd. De bezwaren zijn voor mij ook nieuw." De bezwaarmakers onthouden zich van commentaar. Tijdens een rechtszaak voor de voorzieningen- rechter stelden zij voortdurend te worden geconfronteerd met de de portatie en de moord op een voor malige bewoner van hun woning: dat zou psychisch zwaar zijn en een onredelijke belasting op hun privé- leven. Emotioneel Stadsdeelbestuurder Sebastiaan Capel sprak de bewoners in een eerder stadium wel en gaf aan dat zij zéér emotioneel zijn. „Omdat we begrepen dat de steen bij hen veel losmaakte, hebben we hem verplaatst naar de stoeprand, zo ver mogelijk van de voordeur af. Maar verder kunnen we niet gaan." Het bezwaar tegen de struikelste nen is tot Israël doorgedrongen. Projectleider De Haan dringt aan op nuance. „Er werd de indruk gewekt dat het ging om meerdere bewo ners. Het gaat om één huishouden. Na dit weekend liggen er bijna 450 stenen in Amsterdam en we heb ben 250 aanvragen liggen. De stad heeft het symbolische project van de stenen duidelijk omarmd." maandag 3 april 2017 Acht lappen stof, één symbool Mark van Assen Gilbert Baker met de originele regenboogvlag in acht kleuren, fotoepa *Het goedkoopste artikel is gratis. Het aanbod is uitsluitend geldig op sloggi in enkelverpakkingen. Deze aanbieding is geldig van 30 maart tot en met 17 april 2017. De kritiek is niet mals op Am sterdammers die naar de rechter stappen om een struikelsteen voor hun deur verwijderd te krijgen. Zelfs in Israël is er commotie. „De in druk mag niet gewekt worden dat de stad er niet aan wil." Joep School Amsterdam GRATIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10