KORT ■4 Dennis Rijnuis hcicilt cle wetenschap dichtbij Mensen herkennen een nepglimlach in 60 tot 70 procent van cle gevallen. Insecteneters Oude zwam Einstein Dieren doen niet aan 1 aprilgrappen. Maar ze lijken elkaar soms wel te foppen. Hebben apen, honden, dolfijnen en ratten gevoel voor humor? Stel: een medewer ker van een dieren tuin gaat achter een muurtje zitten voor het verblijf van de chimpansees. Hij zet een leeuwenmasker op en steekt zijn hoofd boven de muur uit, zodat de dieren de kop van een roofdier zien. Dan staat hij op en haalt het masker van zijn gezicht. Zouden apen zo'n grap kunnen waarderen? Apendeskundige Jan van Hooff denkt van wel. De eme ritus hoogleraar gedragsleer van de Universiteit van Utrecht zag jaren geleden in het Arnhemse Burgers' Zoo hoe een collega-onderzoeker de dieren op deze manier voor de gek hield. Toen de weten schapper zijn leeuwenver momming afdeed, reageerden enkele apen verrassend opge togen. „Ze sperden hun mond wijd open en trokken hun mondhoeken omhoog. Dat is de apenvariant van een lach." Dieren die in lachen uitbar sten; het klinkt als iets dat al leen in tekenfilms gebeurt. Maar wetenschappers hebben aanwijzingen dat zoogdieren als ratten, honden, dolfijnen en zeker apen op hun eigen manier lachen. Soms lijken ze elkaar gniffelend voor de gek te houden. De lach van apen lijkt het meest op die van mensen. Jan van Hooff bestudeerde jaren lang gezichtsuitdrukkingen en het gedrag van chimpan sees, bonobo's en gorilla's. Vooral als de dieren met el kaar stoeien, openen ze hun mond wijd en krullen hun mondhoeken iets op. Ze sto ten dan ook geluiden uit die lijken op de menselijke lach. „Zachte korte kuchjes, ze ade men heel snel en ondiep in en uit", zegt Van Hooff. „Als je goed luistert, hoor je heel zachtjes: 'ha-ha-ha-ha'." De apenlach is een soort spelsignaal. Ze laten ermee weten dat ze willen ravotten en lol maken. „Ze zeggen als het ware tegen de ander: wat JONGE RATTEN GIECHELEN ALS ZE WORDEN GEKIETELD ik nu bij jou doe, is niet echt. Vervolgens haken ze elkaar pootje, achtervolgen elkaar, of bijten elkaar zachtjes. Kortom: ze nemen elkaar let terlijk beet." Abstracte grap Mensen doen volgens Van Hooff niet veel anders als ze elkaar voor de gek houden. Al geeft hij toe dat onze humor veel ingewikkelder is. „Wij hebben veel meer verbeel dingskracht, we kunnen ab stracte grappen verzinnen met taal, die apen nooit zullen begrijpen." Maar de basis van onze humor is volgens de primato- loog hetzelfde. „Je doet iets - je zegt bijvoorbeeld tegen iemand 'je veter zit los' - en als de ander bukt, lach je, waar mee je net als een spelende aap aangeeft: het is niet serieus." Dat zou volgens Van Hooff kunnen verklaren waarom de apen de grap met het leeu wenmasker leken te snappen. „Je zag ze bijna denken: hé, het is niet echt een leeuw, jij bent het maar, haha." De gewoonte om te grap- weten S7 Alle spinnen op aarde eten per jaar gezamen lijk ongeveer 400 tot 800 miljoen ton insec ten. Daarmee verorbe ren ze evenveel vlees als de mensheid in een jaar. Dat hebben Zwit serse onderzoekers berekend. Ze hopen dat spinnen door de studie een beter imago krijgen. De dieren eten namelijk veel insecten die voor mensen een plaag vormen, zoals sprinkhanen en kevers. Wetenschappers heb ben in Myanmar het oudste fossiel van een paddenstoel gevonden. Het gaat om een 99 miljoen jaar oude zwam met een steeltje en een hoed. Het fossiel werd aangetroffen in barn steen. De bekend ste weten schapper ter wereld was ook onzeker. Albert Einstein bedacht in 1915 de theorie van de zwaartekracht. Na kritiek van collega's paste hij de theorie aan. Ten onrechte, want later bleek dat hij toch gelijk had. Het is een van de anekdotes in de nieuwe biografie Einsteins grootste fout van David Bodanis. (Ambo Anthos, €25) Hoe neem je een aap in de maling? Foto GETTY IMAGES Apenstreek Het is geregeld lachen, gieren en brullen in het dierenrijk. 341 zaterdag 1 april 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 90