8 INTERVIEW KARIN HAZELHOFF ROELFZEMA Erik Hazelhoff Roelfzema, de tien jaar geleden overleden Soldaat van Oranje, zou maandag 100 jaar geworden zijn. Vanwege die bijzondere gelegenheid spreekt zijn weduwe Karin over de liefde van haar leven, de musical over haar man, Donald Trump en de koninklijke familie. Ia ij is er nog, in hun huis op Hawaï. I Daar waar Erik HazelhoffRoelf- I zema bijna tien jaar geleden plotse- ling stierf. Maar dus niet verdween. I „Hij is nog bij me", vertelt de we- I duwe van de Soldaat van Oranje, I Karin. „Als ik iets niet kan vinden doe ik exact wat Erik altijd zei: gebruik je herse nen, lieverd. Binnen een paar minuten weet ik weer waar het ligt." Karin Hazelhoff Roelfzema is 87 jaar en kwieker dan kwiek. Namen, jaartallen, locaties: ze rollen zonder hapering uit haar mond. Haar tweede echtgenoot - oorlogsheld, Enge landvaarder, gevechtspiloot en persoonlijk adju dant van koningin Wilhelmina - zou maandag 100 jaar geworden zijn. Daarom is ze hier met dochter Karna, nazaat uit haar eerste huwelijk. Wacht even: viel daar zojuist het h-woord? Held? Zo wilde de Soldaat van Oranje niet genoemd worden. De jongens die voor hun land zijn gesneuveld, dat zijn de helden. Karin, Ameri kaanse binnenhuis- architecte met een Friese vader, ont moette hem op een cocktailparty in New York, in 1951. Er was direct een grote, maar onmo gelijke aantrekkingskracht. Want ze waren allebei getrouwd. Hij had al een zoon, Karna moest nog geboren worden. Pas vijftien jaar later werden ze een stel. „Van al onze ontmoetingen in die tussen liggende jaren weet ik precies wat hij droeg." Haar gerimpelde vingers schuiven haar visite kaartje - ze is voorzitter van de Stichting Erik Ha- zelhofFRoelfzema - over het tafelblad en wijzen op vier Latijnse woorden bovenaan: per aspera ad astra. „Door moeilijkheden naar de sterren. Dat was het motto van de Royal Air Force en die woor den heeft Erik ook in mijn trouwring laten grave ren. Wij hadden onze moeilijkheden gehad, nu za ten we tussen de sterren." Dat haar man zijn oorlogservaringen opschreef, gebeurde op haar aandringen. Het werd een best seller, de verfilming met Rutger Hauer in de hoofdrol een hit en de musical een gigantisch suc ces. Ruim duizend bezoekers, jong en oud, komen al zeven jaar lang dagelijks naar een oude vlieg tuighangar bij Leiden om de show te zien. Zelf zit ze maandag voor de achttiende keer in de zaal, bij een speciale voorstelling voor de 100ste geboorte dag van haar man. Evenzoveel acteurs zag ze de mannelijke hoofdrol spelen. „Absoluut niet." Karna: „Maar je hebt wel een fa voriet." Karin: „Ja, Matteo (van der Grijn, red.). De eerste die Erik gespeeld heeft. Hij leek totaal niet op hem, maar hij had wel de persona die je nodig hebt voor die rol." „Natuurlijk, hij heeft de con tracten nog ondertekend. Toen Fred Boot, de producent, bij hem kwam, zag Erik het eerst niet zitten. Hij had niets met musicals, met licht entertainment, en dacht dat het alleen maar zin gen en dansen zou worden. Fred vertelde over Les Misérables, over Miss Saigon waar ook een helikop ter in het decor is verwerkt. Daarop reageerde Erik: vooruit dan, doe maar. „Maar hij kon zich niet voorstellen hoe groot en massaal het zou worden. Ik ook niet, niemand. Weet u, pas nadat ik zes of zeven keer de show had gezien, begon ik me te concentreren op het ver haal. Tot die tijd was ik zo onder de indruk van al les wat er gebeurt. Dat is volgens mij ook de reden waarom zo veel bezoekers meerdere keren terug- Erik had niets met musicals, dacht dat het alleen maar zingen en dansen zou worden zaterdag 1 april 2017 tf'/ww/f Jeroen Schmale Toen jullie echt samen waren, zei u de rest van uw leven eraan te wijden hem gelukkig te maken. Was een van hen net zo knap als uw man? Wist uw man dat er een musi cal over zijn leven gemaakt werd? u —Karin Hazelhoff Roelfzema Weduwe O ran Karin Hazelhoff Roelfzema: „Erik is nog bij me." FOTO PIM RAS Erik Hazelhoff Roelfzema samen met zijn vrouw (bovenste foto). De middelste foto's tonen de jonge Erik en Erik in gezel schap van Prins Bernhard, poserend voor een vliegtuig dat zijn erenaam kreeg. Op de onderste foto zien we Hazelhoff Roelf zema bij de onthulling van een gedenk plaat in 2003, bij het Soldaat van Oranje- strand in Scheveningen. FOTO'S EPA. MOLUKS HISTORISCH MUSEUM EN ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8