Je collega, je buurjongetje, sociale media of de krant: uandaag kun je door alles en iedereen worden gefopt. Oude grap Op i april verloor Alva zijn bril, wordt vaak gegrapt, maar de inname van Den Briel in 1572 door de watergeuzen stond niet aan de wieg van de 1 aprilgrap. Het eerste bewijs dat op deze dag mensen in de maling werden genomen, zou uit een Frans gedicht uit 1508 kunnen komen. Andere onderzoekers verwijzen naar de narrenfeesten in de klassieke oudheid. Weer anderen zeggen dat het zijn oor sprong heeft bij de invoering van de gregoriaanse kalender in 1582, waardoor nieuwjaar werd verplaatst van 1 april naar 1 januari. Mensen die dat vergaten, kregen op 1 april uitnodigingen voor niet gehouden feestjes. In de folie In 1969 berichtte het NOS Journaal dat controleurs met scanners door de straten gingen rijden om zo zwartkijkers op te sporen. Wie geen kijk- en luistergeld betaalde, kon een boete voorkomen door de tv in te pakken met aluminiumfolie. In no time was de folie overal uitverkocht. Ken je klassiekers Vroeger werden knechten en kinderen erop uitgestuurd voor zaken als een rond vierkant, nu scoor je met een nepbekeu- ring of plakband op de kraan. Nog altijd veel gehoord: 'je veter zit los' en 'je gulp staat open'. Iets minder onschuldig: secondelij m op de deurklink of een bouillonblokje in de douchekop. Wal ren knaller Beetje uit de hand gelopen: op 1 april 2012 rukten in Leeuwarden de politie en de Explosieven Opruimingsdienst uit nadat in een gracht een zeemijn was gesigna leerd. De 'mijn' bleek te zijn gevuld met purschuim. Van alle landen 1 april is niet alleen een Nederlands feno meen. De Duitsers vieren Narrendag, de Amerikanen April Fools' Day en de Russen noemen het de Dag van de Dommerik. In beeld Beeldend kunstenaar Edo van Tetterode liet in 1962 een beeld aanspoelen op het strand van Zandvoort, zogenaamd afkomstig van Paaseiland. Dankzij de NCRV, die in het complot zat, was er massale media-aandacht voor deze 'Loeres'. Niet veel later richtte Van Tetterode het Nationaal i-april Genoot schap op, dat ter bevordering van de humor elk jaar de Bronzen Loeres uitreikte. Uitgelekt Eind maart vorig jaar werd bekend dat ijsjesfabrikant Ola zou stoppen met de productie van de raket, al sinds 1962 het bestverkochte ijsje. Een digitale storm van protest stak op en fans van het iconi sche ijsje startte zelfs de petitie 'Red de raket'. Het bleek een iets te vroeg gelekte 1 aprilgrap te zijn, die onderdeel was van een grote campagne. Al op 24 maart moest Ola toegeven dat de raket gewoon bleefbestaan. Itlij als een kind Het Jeugdjournaal maakt er elk jaar weer een sport van zo veel mogelijk reacties te ontlokken. Zo kwamen in 1993 mensen uit het hele land naar Leiden om een tot leven gewekte mummie te bekijken. In 2008 reageerden zo'n zesduizend kinderen op de oproep voor het nieuwe tv-programma Boer zoekt kind. Verkeerd Terzonden 1 april, kikker in je bil! Waar die uitdruk king vandaan komt, is een raadsel. Waar schijnlijk is het niet meer dan een flauw rijmpje. Onze zuiderburen drukken zich in elk geval een stuk mooier uit. Als je in België in een grap trapt, heb je je naar april laten verzenden. M magazine 21 KIKKER IN JE BIL Tekst SASKIA BORST Illustraties: ANNEMARIE KLEYWEGT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77