'Een relatie moet toch juist energie opleveren?' 'Ik zie het niet als mijn taak om kinderen te baren' „Nee. Ik ben ook niet heel veel uitgegaan, dan had het gekund. Ik ben wel iets meer met vrienden opgetrokken. Als introvert persoon is het juist fijn om bij mensen te zijn die je al kent, in plaats van energie te steken in het aanboren van nieuwe con tacten. Voor mij is dat geen ontspanning. Dan stel ik me ook helemaal niet open, dus dan blijft het oppervlakkig. En als ik ergens niet van hou is het oppervlakkig heid. Dus de meer vluchtige contacten ben ik eigenlijk juist meer gaan mijden. Kennissen vond ik minder belangrijk dan vrienden." „Eigenlijk niet. Ik heb wel een tijdje ge dacht: is dat niet raar, mis ik daarin iets? Het antwoord is toch echt nee." „Tja, verliefd.Ik geloof het wel, maar ik dacht telkens na een paar afspraakjes: oei, nu moet ik er energie in steken. Dat klopt dan eigenlijk al niet, hè, als je er gens energie in moet steken. Volgens mij moet het je energie opleveren." „Mijn toekomst is vooral morgen, niet over vijfjaar. Al kan ik me goed voorstel len dat ik ooit graag kinderen wil. Dus dat is wel iets dat binnen een aantal jaar gaat spelen. Ik heb er nu geen enorme hang naar, maar ik realiseer me wel: dat kan niet eeuwig. Verstandelijk speelt het wel, gevoelsmatig nog niet. Het is niet dat ik het nu mis, maar tegen je 40ste wordt het een beetje penibel. Dus als ik kinde ren wil, moet het wel een keer gebeuren." „Ja. Maar dat is niet echt huisje-boompje- beestje." „Nee, want ik denk dat er al genoeg kin deren zijn op de wereld. Het zou meer mijn eigen keuze zijn; het is mooi om iets van jezelf op de wereld te zetten en op te voeden. Maar ik zie het niet per se als mijn taak om kinderen te baren." „Dat je je hele leven daar op inricht, dat het je hele bestaan op zijn kop zet. Op een mooie manier, maar het is wel een le- vensveranderende gebeurtenis. Je doet het er niet even bij en je moet er klaar voor zijn. Dat gebeurt vanzelf als het zover is. „Een van mijn vriendinnen was er be hoorlijk vroeg bij, het was geen bewuste keuze om in verwachting te raken. Aan haar zag ik wel dat ze in haar rol groeide en dat vanuit de natuur werd ingegeven: zo doe je dat. Dat gaat bijna automatisch. Maar je geeft wel heel veel van je vrijheid op. En dat is iets waar ik nog niet echt klaar voor ben." 41 Introvert 'Ik vind het fijn om bij mensen te zijn die ik al ken, in plaats van dat ik energie moet steken in het aanboren van nieuwe contacten.' tijd had, ben je niemand tegen het lijf gelopen? Baal je er weieens van, dat je geen relatie hebt? Ben je ooit verliefd geweest? En kinderen? Heb je jezelf in de toe komst altijd als moeder gezien, met een paar kleine Vosjes om je heen? Daar zijn ook andere manieren voor tegenwoordig. Is voortplanting iets dat voor jou belangrijk is vanwege je geloof? Wat valt je op aan vriendinnen die al kinderen hebben? magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69