WEER EVEN THUIS 19 Als kind kwam Nico Claeijs elke dag bij zijn oma aan de Rijksweg in Aardenburg: het huis waar hij is geboren. „Mijn oma had een groot hart". GustaafWijffels, de opa van Nico Claeijs (6o), bouwde in 1918 een huis langs de Rijksweg in Aardenburg. Claeijs werd er in 1956 geboren en woonde er twee jaar. Ook daarna kwam hij er nog iedere dag. „Mijn oma was mijn tweede moeder." Een huis met een grote tuin, hoge bomen en kippen. Geen wonder dat Claeijs iedere dag op bezoek ging bij zijn oma, Elvira Nunninck. „Mijn ou ders hadden een supermarkt en daarom niet veel tijd voor ons. Mijn oma was een echte huisvrouw, ze zorgde goed voor haar huis en tuin. Ze heeft mij deels opgevoed." Zijn opa, die Claeijs niet goed heeft ge kend omdat hij in i960 overleed, bouwde het huis in 1918. Hij kreeg een som geld toen zijn zus en zwager de boerderij van hun ouders overna men. „Mijn opa wilde absoluut niet boeren. Hij is altijd ambtenaar ge weest. Het lag in die tijd niet voor de hand om een huis te bouwen, maar met het geld dat hij kreeg voor de boerderij lukte het." Claeijs was de een na oudste thuis. Hij heeft nog een oudere zus en twee jongere broers. „Maar ik was de enige die altijd bij mijn oma was. Mijn zus en broers gingen ergens anders heen of bleven thuis." Vervelen deed hij zich echter nooit. In de buurt waren genoeg jongens van zijn leeftijd die maar al te graag in de grote tuin van zijn oma kwamen spelen. Ook toen hij wat ouder werd en naar school ging in Oostburg, fietste Claeijs bij het naar huis gaan eerst langs zijn oma voor een bakje koffie of thee. Hij had zijn eigen stukje tuin waar hij groenten kweekte. Verkocht In het weekend haalden zijn ouders oma op. Zij woonden aan de West straat in Aardenburg, in het huis waar Claeijs en zijn vrouw nu wo nen. „Mijn oma bleef op zaterdag lo geren en ging dan hier naar de kerk." Toen de vrouw echter ten val kwam in haar tuin en haar heup brak, moest het huis aan de Rijksweg verkocht worden. Oma heeft nog zo'n zeven jaar in verzorgingshuis Ter Schorre in Terneuzen gewoond, tot ze in 1981 overleed. „Mijn ouders hebben er nog aan gedacht om het huis te ko pen, maar dat is er nooit van geko men. Ondertussen hebben er al vier andere families in gewoond." Op dit moment is het huis een bed and breakfast. Aan de ene kant ziet de woning er nog exact hetzelfde uit voor Claeijs, maar er zijn toch wat dingen veran derd. Zo hebben de eerste kopers het huis verbouwd en moderner ge maakt. „Aan de achterkant stond een bijenhok waarin mijn opa bijen Ik was de enige die altijd bij mijn oma was. Mijn zus en broers gingen ergens anders heen of bleven thuis -Nico Claeijs kweekte. Dat hok hebben ze op nieuw gebouwd, maar wordt nu ge bruikt als woning voor gasten." Er liep ook een oude zeedijk achter het huis, maar die werd weggehaald door de steenfabriek. „Dat vind ik jammer. Eigenlijk hadden ze een stukje moe ten laten staan. Dan konden de men sen nu zien hoe het toen was." Tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben het huis en de bewoners het nodige doorstaan. „Vroeger stond er aan de zijkant een serre waarin drui ven werden gekweekt, maar die is toen verwoest. De helft van de wo ning werd in beslag genomen door Duitse officieren. Mijn grootouders mochten blijven wonen in de andere helft en hebben nooit moeilijkheden gehad met hen." Er lag ook een grote kelder onder het huis, waar veel vluchtelingen werden opgevangen. „Mijn oma had een groot hart. Ze stond voor iedereen klaar." De vrouw was ook moedig. Zelfs toen ze na de dood van haar man al leen achterbleef, liet ze zich niet bang maken. „Sommige ouderen zouden het eng vinden om alleen te zitten in zo'n groot huis aan de Rijks weg. Mijn oma niet. Ze had een raampje in de deur met tralies ervoor. Zo kon ze altijd kon zien wie er aan belde." Claeijs heeft enkel goede herinne ringen aan het huis, vervelende din gen heeft hij er niet meegemaakt. Hij rijdt en loopt nog vaak langs het huis. „Ik kijk er toch altijd even naar. En dan komen alle mooie herinneringen weer boven." zaterdag 1 april 2017 GO Enkel goede herinneringen Gertie de Boey Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer even thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Elvira Nunninck, de oma van Nico (rechts) staat naast haar halfzuster en vrienden voor het huis in Aardenburg. Het geboortehuis van Nico Claeijs is in 1918 ge bouwd door zijn opa. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55