14 WEE Altijd bezig, altijd onderweg. Joep Zoeteweij (56) is ondernemer in kleding én in ideeën. „Ik zou willen dat er 48 uren in een dag zaten." PORTRET JOEP ZOETEWEIJ j Mensen zeggen wel 's dat ik ADHD heb, maar dat is onzin. Ik heb gewoon veel energie Ik heb me voorgenomen volgend jaar minder te gaan doen iwee ridders stappen de grote zaal binnen. De één van top tot teen geharnast, de ander gehuld in een maliënkolder. Ze ver tellen hun gevolg van schoolkinderen over de vroege dagen van het Slot Oostende in Goes. Over Jacoba van Beieren, over de kroon luchter van geweien, over de meters lange open haard die er vroeger stond. Joep Zoeteweij mist het tafe reel, want hij is een halfuur te laat voor de afspraak. Hij is vast nog druk in zijn kledinghandel. Of nog iets aan het regelen voor zijn voetballiefde Kloetinge. Of nog een videootje aan het monteren voor een jarige job in zijn vriendenkring. Of iets anders dat plots voorbijkwam. 'Want als hij iets in zijn kop heeft, dan doet hij het ge woon', heeft één van zijn vrienden verteld. „Sorry, sorry, sorry." Joep komt binnengestormd. „Ik was nog even bezig." Ja, dit is Joep. Jeans, spijker blouse met giletje, platte pet op het hoofd en een brede lach eronder. Hij zet een fles shampoo neer. „Voor jou." Het is een flesje in de vorm van een torso met een Kloetinge-shirtje. „En op de achterkant zit nog een speldje van de club." Eigen idee, eigen ontwerp, zelf ge regeld. Precies zoals hij ook zijn kle dinghandel heeft opgebouwd. „Ik was nooit van plan om in kleding te gaan. Maar na de havo kwam ik in het magazijn bij de kledingzaak Belco in Goes te werken. Ze hadden al snel door dat ik niet om een woordje ver legen zat en zo kwam ik in de ver koop terecht." „Na mijn diensttijd werd ik verte genwoordiger van Belco in België, maar toen het bedrijf failliet ging, ben ik in 1984 voor mezelf begonnen. Ik had een eigen spijkerbroekenlijn tje. Zomaar drie modelletjes, meer niet. Smal, breder en breedst. En een spijkerjackie erbij. Die liet ik in een fabriekje in België maken, want die contacten had ik allemaal nog." „Ik ging die spijkerbroekjes halen in een bus, reed langs de winkels en verkocht diezelfde week alles weer. Joh, je kon in die tijd echt alles verko pen. Een bus met duizenden stuks had ik in een paar dagen verkocht. Het merk had ik 'So What' genoemd. Ken je dat? Ik heb ook nog een winkel hier in Goes gehad. Ik ben nooit meer uit de kleding gegaan." „Ik kan niet stilzitten, nee. Mensen zeggen wel 's dat ik ADHD heb, maar dat is onzin. Ik heb gewoon veel ener gie. Nou ja, als m'n dochter - ze zingt in de band Belle and The Beats - een nieuw nummer laat horen, kan ik wel stilzitten hoor... Maar oké, dat is maar één nummer. Ik heb zo veel ideeën en ik laat er nog zó veel liggen; ik zou willen dat een dag 48 uur had." „School vond ik niks. Veel te saai. Te kenen en knutselen vond ik leuk. Daarin kon ik mijn creativiteit kwijt. We hadden één leraar, meneer Geense, die was niet standaard. Hij ging met ons naar buiten, over lande rijen lopen, oude tegeltjes en pijpen- kopjes zoeken. Dat vond ik heerlijk; niet alleen maar op dat schoolplein en in de klas." „Mijn vader was hoofd productie bij het bakkerij-grondstoffenbedrijf Carels. Dat ondernemende heb ik wel van hem. Niet normaal zo hard als ze daar werkten. Als jochie heb ik ook in de fabriek gewerkt, maar ook bij frietzaak Jacobs, tot midden in de nacht de snackmuur vullen. En ik drukte thuis foto's af voor fotograaf Willem Mieras van de PZC. Alles te gelijkertijd." „Waarom raakte ik daar ook alweer in geïnteresseerd? Geen idee. Van mijn eerste verdiende geld heb ik voor een vermogen een doka gekocht. Mijn eerste rolletje heb ik op m'n der tiende geschoten, met het toestel van m'n pa. De allereerste foto was van een vriend, Albert Nouse, die in het water duikt bij het Goese Sas. Hart stikke bewogen, maar ik heb 'm nog steeds. O ja, op de mavo heb ik een fo tocursus gevolgd. Daarom raakte ik erin geïnteresseerd." „Mijn gezin staat met afstand op één. Ik doe alles voor mijn vrouw Anja en mijn twee dochters. Isabel zingt en Nathalie heeft een kledingzaak in Amsterdam. Ja, het zit in de familie. PASPOORT Haar winkel heet Tits, een afkorting van This Is The Shit. Mooi hè? Ik ben zo trots op mijn meiden." „Maar Kloetinge speelt ook een grote rol. Ik heb er vanaf mijn achtste alle teams doorlopen. Zelfs nog een paar jaar in het eerste. Onbegrijpe lijk, want ik kan echt niet voetballen. Ik kan geen zes keer hooghouden, geen pass over tien meter geven, ik kan echt niks. Ik moest het hebben van mijn doorzettingsvermogen en strijd. Het enige dat ik eigenlijk kon, was slidings maken. Leo Slabbe- koorn stond als een kleine Maradona in de middencirkel, ik pakte alles af dat bewoog op het middenveld en gaf de ballen aan Leo. Die stuurde André Schillemans weg en zijn voor zet werd ingekopt door Gé Wolters. Zo simpel was voetbal toen." Nu is Joep de drijvende kracht ach ter de supportersvereniging de Fana tics. Hij verwent het team wekelijks met filmpjes, zet spelers met fotocol lages in het zonnetje, zorgt voor taar ten voor de tegenstanders, draait het Rad van Fortuin met prijzen waarin hij thuis in Wemeldinge zelf het clu blogo strijkt en regelde een afge schreven stacaravan als supporters home annex koffiestand. Alles in de achtste versnelling. „Er gaat zo veel in het koppie om. Natuurlijk word ik wel 's moe van mezelf, anderen zeker. Maar ik vind het gewoon mooi om mensen blij te zien. Daarom maak ik nog even een filmpje voor die, bedruk ik nog een polootje voor die ander. Het wordt door mensen snel gezien dat je aar dig gevonden wilt worden. Dat wil ik ook wel, maar dat is niet het doel." „Het gevaar is dat mensen het ge woon gaan vinden. O, dat doet Joep wel even. De club is echt goed bezig, maar ik denk dat er nog te veel men sen zijn die niets doen. Weet je, als iedereen één ding in de maand doet, is het al genoeg. Maar ja, ik kan geen nee zeggen. Dat moet ik echt leren. Ik heb me voorgenomen volgend jaar minder te gaan doen." Joep heeft geluk. De ridders heb ben nog een toertje door het slot. Maar hij heeft er even geen tijd voor. „Goochelen is ook een hobby van me, hè", zegt hij plots. „Kaarttrucs, verdwijnende munten, een bran dende sigaret in iemands kleren la ten verdwijnen. Bij een goochelaar op een feestje zag ik een keer de clou van zijn truc. 'Ik vertel het niet door', zei ik, 'als je precies uitlegt hoe je het doet'." „Ik heb trucs gekocht in goochel- winkels, maar heb er ook zelfbe dacht. Vooral aan de bar vind ik het leuk om zomaar uit het niets een truc te doen. Ik kreeg ooit de vraag of ik echt wilde optreden, maar daar begin ik niet aan. Ik vind het gewoon leuk om op een feestje zomaar een iPhone te laten zweven." Gewoon om mensen blij te zien. Volgende week zit Joep met zijn vrienden van de Stoempers, een trouw wielerclubje, een paar dagen op Mallorca. Een maand later overi gens nog een keer met zijn kaart- clubje... Daar zullen de pranks welig tieren: bedden op balkons, cognac in de bidons, koffers bij de buren. „De boel wakker houden", noemt Joep dat. Maar datzelfde groepje lapt ook honderd euro de man als er een goed doel voorbijkomt. Nog één verhaal dan: Jacco en Joep gaan waterskiën met Ajax. „We gaan echt van de hak op de tak, hè. In t995 won Ajax de Champions League en kwam daarna naar Zeeland voor oe fenwedstrijden. Een vriend van toen, Jacco Jansen, liep doodleuk de kleed kamer van Ajax binnen en nodigde de spelers uit om de volgende dag mee te gaan waterskiën." „Jacco zei dat het gelukt was, maar ik geloofde er niks van. Ik ging de volgende dag gewoon werken. Belt Jacco op: Waar blijf je nou, die gasten komen zo. Ik ben toch maar gegaan en geloof het of niet, maar mannen als Patrick Kluivert, Edgar Davids, Michael Reiziger en Winston Bo- garde waren er. We hebben een fan tastische middag gehad: waterskiën, jetskiën, met een speedboot varen." ,,'s Avonds brachten we de jongens terug naar hun hotel. Op de terug weg hebben we in Domburg nog een ijsje gegeten; grote oploop van men sen natuurlijk. Uiteindelijk mochten we nog mee het hotel in, op de foto met de trainer Louis van Gaal, met de andere spelers én de Champions League-cup. Een onvergetelijke dag." Na dik drie uur kletsen springt de parkeermeter in Joeps gedachten. „Shit, hoe laat is het?" Hij verlaat het slot haastig met een stevige, joviale handdruk. De parkeerwachter had zijn werk echter al gedaan, laat Joep per whatsapp weten. Eraan toevoe gend: 'Pas op met die shampoo... Je haar krijgt een speciaal kleurtje, drie keer raden welke...' Kijk voor een video van Zoeteweij en de Ajacieden op het Veerse Meer op pzc.nl. zaterdag 1 april 2017 GO 'Ik moet echt leren om nee te zeggen Rudy Boogert Ondernemend ben je niet alleen in je werk. Heb je dat altijd gehad? Je zit nu wekelijks te fotograferen en filmen bij de voetbalclub Kloe tinge. De fotografie zat er dus al vroeg in? Wat betekent de voetbalclub Kloe tinge voor je? Joep Zoeteweij is geboren op 13 no vember 1960 in Kloetinge. Na de mavo en havo en zijn diensttijd ging hij in de kleding- business. Sinds 1984 is hij daarin eigen baas. Hij is al bijna dertig jaar getrouwd met Anja. Ze hebben twee dochters, Na thalie (26) en Isa bel (24). Joep en zijn vrouw wonen al jaren in Wemel- dinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50