II Zwitsers geïrriteerd over invallen FIOD bij bankfilialen 4 Nederland omzeilt omstreden politicus en drukt verkiezingen door Minister Plasterk van Koninkrijksrelaties grijpt snoeihard in op Curagao. Hij wil afdwingen dat de parlementsverkiezingen op 28 april doorgaan, tegen de wens van de interim regering in. Plasterk wil via een zogeheten aan wijzing bepalen dat de gouverneur van Curasao de parlementsverkie zingen organiseert, in plaats van het interim-kabinet op het eiland. Om dat in goede banen te leiden, kan zelfs de politie worden ingezet. Zo'n zware maatregel is bij verkie zingen op het eiland nooit eerder van stal gehaald. Met de harde ingreep wil Plasterk voorkomen dat de verkiezingen op 28 april worden afgelast door de huidige interim-regering. „De ver kiezingen moeten doorgaan." Het is volgens hem 'van het grootste be lang' dat de bevolking van Curagao zich in 'vrije en eerlijke' verkiezin gen kan uitspreken over de toe komst van het land. „Er is de afge lopen tijd door het handelen van het interim-kabinet ernstig afbreuk gedaan aan de integriteit van het verkiezingsproces." In Nederland bestaan al jaren zorgen over de corruptie op Cura gao, dat sinds oktober 2010 een on afhankelijk eiland binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden is. Op Curagao wordt juist onze bemoei enis gehekeld: Nederland wordt be ticht van neo-kolonialisme. De nieuwste maatregel van Plas terk is duidelijk bedoeld om de par tij MFK van de omstreden politicus Gerrit Schotte uit het zadel te lich ten. Schotte is vorig jaar veroor deeld voor omkoping door de maf fiose gokbaas Francesco Corallo. Na die veroordeling is Schotte meer op de achtergrond getreden, maar bin nen de MFK trekt hij nog steeds aan de touwtjes. Bij de laatste verkiezingen in ok tober belandde de MFK met vier ze tels in de oppositiebanken. Door le den uit de coalitie los te weken, kon MFK toch een nieuwe meerderheid gen worden een referendum: kiest Curagao voor het koninkrijk en de mocratie of voor maffia en anar chie?" Ook de VVD heeft grote zorgen over het 'democratisch proces' op Curagao, vertelt parlementariër André Bosman. „De gouverneur, Lucille George-Wout, is een rots in de branding en iedereen met een beetje verstand geeft haar dus de middelen in handen om de stem busgang goed af te handelen." D66'er Sjoerd Sjoerdsma noemt het zelfs 'dapper' dat de gouverneur tegen de interim-regering in durft te gaan. „Zeker als je ziet met wie Schotte zich inlaat. Maar vrije en eerlijke verkiezingen zonder angst zijn essentieel." Van Raak: „Deze hele situatie is krankzinnig, het zou als filmscena rio als ongeloofwaardig worden af geserveerd." De maffia dreigt daar opnieuw aan de macht te komen vormen. De vorige premier Hen- sley Koeiman schreef in allerijl nieuwe verkiezingen uit, maar de MFK doet er alles aan die te blokke ren. Nu grijpt Nederland dus in: Plasterk legt de aanwijzing ter goedkeuring met spoed voor aan de Raad van State. De maatregel kan op groot begrip rekenen bij de Tweede Kamer. Po litici van links tot rechts staan ach ter het besluit de gouverneur verre gaande bevoegdheden te geven, zo dat de stembusgang op Curagao or dentelijk kan verlopen. „De maffia dreigt daar opnieuw aan de macht te komen", oordeelt SP'er Ronald van Raak. „Een ver oordeelde crimineel, Gerrit Schotte, wil een coup plegen en trekt aan de touwtjes bij een inte rim-regering die nieuwe verkiezin gen wil voorkomen. Daar moeten we tegen optreden. Deze verkiezin- Bij kantoren van de Zwitserse bank in Londen, Parijs en Amsterdam zijn gisteren invallen gedaan. Ze zijn het gevolg van een internatio nale klopjacht op zwartspaarders door de Nederlandse FIOD. Credit Suisse, waarvan tennisser Roger Federer de ambassadeur is, verklaart mee te werken aan het onderzoek. De tweede bank van Zwitserland laat weten dat de in vallen zijn gedaan vanwege 'belas- tingonderzoek naar cliënten'. In Zwitserland is de FIOD-opera- tie verkeerd gevallen. Het bureau van de Advocaat Generaal in Zwit serland zegt niet te zijn geïnfor meerd over de internationale klop jacht op zwartspaarders. „De gang bare procedures bij internationale t Credit Suisse ligt onder de loep voor belastingonderzoek naar cliënten samenwerking zijn in deze zaak duidelijk niet gevolgd. Het Open baar Ministerie verwacht een schriftelijke verklaring van de Ne derlandse autoriteiten en beraadt zich op vervolgstappen." Het Functioneel Parket, dat het Nederlandse onderzoek leidt, be nadrukt dat het om een 'gecoördi neerde actie met meerdere landen' gaat. „Eurojust was betrokken bij de coördinatie. Als de Zwitserse auto riteiten informatie willen, willen wij, de andere landen, altijd met hen in gesprek gaan." Nederland doet het onderzoek samen met Duitsland, Frankrijk, Engeland en Australië. Het startte nadat de FIOD via een geheime tip gever informatie had ontvangen over 58.800 rekeninghouders van de Zwitserse bank, onder wie 3.800 Nederlanders. Voor Credit Suisse is het een zo veelste klap. De bank heeft eerder voor miljarden euro's moeten schikken in de VS, Duitsland en Italië vanwege het bieden van hulp bij belastingontduiking. zaterdag 1 april 2017 Minister grijpt in: Curagao móet stemmen Edwin van der Aa Koen Voskuil Den Haag A De regering van Curasao. Nederland wil dat de gou verneur, Lucille George- Wout (linksvoor), de verkie zingen organiseert, fotoanp SP'er Ronald van Raak Zwitserland eist opheldering van Nederland over invallen bij Credit Suisse. Koen Voskuil Utrecht A In de klopjacht op zwartspaarders met geld op Zwitserse bankre keningen, zijn invallen gedaan bij filialen van Credit Suisse, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4