Podium voor oorlogstijd Jachtclub opent 250 meter nieuwe steiger 7 Steigers en elektra zijn vernieuwd. Elf camera's maken de opgeknapte Veerse binnenhaven nu ook hufterproof. 7ZtaM zaterdag 1 april 2017 Claudia Sondervan Jeugdlid Mees Abbing van Jachtclub Veere knipt het lint bij de nieuwe steiger door. Rechts shan- tykoor Het Veerse Scheepstuig. Linksachter wethouder Jaap Melse. foto lex de meester Annemarie Zevenbergen Veere Row, row, row your boat' galmt het vrij dagmiddag over het water van de Veerse binnenhaven. Shan- tykoor Het Veerse Scheepstuig zingt het lied uit volle borst. Een zonnetje breekt door ter verho ging van de feestvreugde. Jacht club Veere opent 250 meter nieuwe steiger aan de bastionkant van haar binnenhaven. De twee jeugdleden Mees Ab bing (9) en Loek Barendregt (10) valt de eer ten deel om de officiële openingshandeling, het door knippen van een lint, te mogen verrichten. „Maar de schaar was wel bot hoor", zegt Mees na af loop enigszins verontwaardigd. Tevreden bekijkt bestuurslid Harry Buiter van de Jachtclub de haven. „De steigers waren zo slecht dat repareren geen optie was. De gemeente heeft die klus laten doen. Wij hebben zelf het elektra compleet vervangen. Drieënhalve kilometer kabel is er getrokken. Het was hard werken, maar alles is nu up to date. En wij zullen, in tegenstelling tot de ge meente, de boel wél onderhou den." Inmiddels zijn ook elf camera's opgehangen. Buiter: „Ter bescher ming tegen diefstal en vanda lisme. Ze staan nu net een week of twee drie aan." De haven is deels overgegaan van de gemeente naar de jacht club zelf. Na moeizame onder handelingen, die medio 2013 al van start gingen, werd vorig jaar uiteindelijk overeenstemming bereikt. De huurovereenkomst is vervangen door een erfpacht overeenkomst. Het water, met al les erin dat de haven tot jachtha ven maakt, komt qua exploitatie, onderhoud en vervanging voor rekening van de club. De ge meente blijft verantwoordelijk voor de 'omhulling'; de gemet selde wanden, damwand, talud en de ophaalbrug. De jachtclub kocht de steigers en haveninstallaties van de ge meente. Het oliekotje nam de club ook over. Dat is in gebruik als havenwerkplaats en opslag. Bui- Drieënhalve kilometer kabel is er getrokken. Het was hard werken -Harry Buiter, Jachtclub Veere ter: „Onderdeel van de deal was dat de gemeente het achterstallig onderhoud moest wegwerken." Dat kostte de gemeente in totaal 137.000 euro. „Resten nu nog de havenmuren", verzucht Buiter. „Die zijn ook dringend aan reno vatie toe." Wethouder Jaap Melse verklaart na afloop van de feeste lijkheden ter plekke dat dit de ko mende vijfjaar aan bod komt. „In fasen waarschijnlijk, want daar is al gauw een miljoen mee ge moeid. Maar de ophaalbrug wordt wel voor het seizoen begint gere noveerd", vult hij als pleister op de wonde aan. Een Duitse passant bekijkt het gedoe op de steigers geamuseerd. „Schenken ze ook een gratis pintje", lacht hij hoopvol. Helaas niet constateert hij al snel. 'Schade', mompelt de man en kui ert verder. Vlissingen Vlissingen lag van begin tot eind van de Tweede Wereldoorlog onder vuur. De tekenen van de periode 1940-1945 liggen door de hele ge meente verspreid en vlak onder het maaiveld. Wat de Vlissingers mee maakten, de rol die de stad speelde en wat daar nog van te zien is, moet beter onder de aandacht komen. Liefst het hele jaar rond. Dat wil de nieuwe stichting Oorlogsjaren in Vlissingen. De stichting wil een coördine rende en versterkende rol spelen bij herdenkingen en scholen betrekken bij de oorlogshistorie. Het nieuwe bestuur, voorgezeten door oud-ge- deputeerde en voormalig Vlissings raadslid Jaap Ventevogel, heeft on der meer burgemeester Bas van den Tillaar als ambassadeur. Secretaris Marianne Stijnman, ook oud-raads lid: „Er zijn een aantal mensen al ja ren actief bij herdenkingen, zoals in het Comité Herdenking Bevrijding Vlissingen, maar daar raakte de be mensing de laatste jaren uitgedund en kwam veel werk op een paar mensen neer." In de nieuwe organi satie zijn in drie werkgroepen veer tien mensen actief voor de herden king in november, voor historische documentatie en de website www.oorlogsjarenvlissingen.nl. Wie betrokken wil zijn, kan woens dag 12 april naar een bijeenkomst in CineCity (aanvang 20.00 uur). Het gaat de stichting niet alleen om eerbetoon aan de slachtoffers, maar ook om de 'blijvende waar schuwing voor het verloren gaan van vrede'. En om de oorlog als toe ristische waarde. Stijnman: „Ieder een weet van het bombardement op Middelburg en Rotterdam; weinig is bekend dat Vlissingen de hele oorlog lang beschoten is. Hele volksstammen trekken naar Nor- mandië voor de landingsstranden, maar die zijn hier ook. Dat willen we bekendheid geven." Op de website staat een wandel route langs de oorlogsmonumenten en gedenktekens. Met daarbij een lange lijst zoekopdrachten en ver wijzingen naar meer informatie en achtergronden. Biken Jïvo r3' Leo Joosse Tweewielers Dorpsplein 14 4363 AC Aagtekerke info@leojoossetweewielers.nl Tel. (01 18) 581 306 Onbezorgd wonen in een Service-appartement op een unieke locatie in Goes Wonen in een Serviceflat: Comfortabel Veilig Zelfstandig Service op maat IKom vrijblijvend informeren op de Open Dag 8 april 2017 tussen 10.30 uur en 15.00 uur Serviceflat De Schakel 's Gravenpolderseweg 9 4462 CD Goes www.deschakelgoes.nl Binnenhaven van Veere ligt er weer pront bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43