I I I carrière menrprs O Amerikaanse loc is straks in Goes Gemeenten tekenen Green Deal 5 BIJSTAND TOPTIEN In twee Zeeuwse gemeenten - Middelburg en Vlissingen - zitten meer mensen in de bijstand dan landelijk gemiddeld. Vlissingen staat zelfs in de landelijke toptien. Zij sluiten zich hiermee aan bij de landelijke Green Deal die mi nister Kamp begin maart sloot met dertig gemeenten, twaalf provincies en vier netwerkbe heerders. De Green Deal moet helpen bij de energietransitie, de overschakeling van het koken en verwarmen met aardgas naar al ternatieve methoden. Gemeen ten hebben plannen in voorbe reiding om bestaande wijken, in overleg met de bewoners, aard gasvrij te maken. Het ombouwen van de be staande woningen is in die ener gietransitie de grote uitda ging. De Green Deal moet hier bij helpen. „De technologie om andere duurzame warmte bronnen voor verwarming te ge bruiken is weliswaar beschik baar, maar nog niet op grote schaal toegepast in bestaande wijken waar nu door aardgas wordt verwarmd. Doorontwik keling van de technologie, finan ciële oplossingen en nieuwe sa menwerkingsvormen zijn daar voor noodzakelijk. Initiatieven die nu mogelijk worden met deze Green Deal leveren hieraan een belangrijke bijdrage", aldus de twee gemeenten en Enduris over Green Deal. Eerder werd Zeelandbreed een energieakkoord getekend. Hier bij spraken overheden, bedrijfs leven, onderwijs, milieuorgani saties en lokale partijen af om de Zeeuwse woningvoorraad in 2045 van het gas te hebben. In Zeeland hebben veel minder mensen een bijstandsuitkering dan in de rest van het land. Maar binnen de provincie zijn enorme verschil len, zo blijkt als de cijfers op ge meente- en buurtniveau worden vergeleken. Zo is het percentage bij standsgerechtigden in Vlissingen meer dan het dubbele van het pro vinciale gemiddelde en liefst zeven keer zo hoog als in de gemeente Ka- pelle, waar het laagste aantal men sen in de bijstand zit. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft gisteren cijfers gepubli ceerd over het aantal uitkeringen dat in september vorig jaar in elke buurt in Nederland werd verstrekt. Lande lijk had toen 4,1 procent van mensen tussen 15 jaar en de AO W-leeftijd een bijstandsuitkering. In de pro vincie Zeeland lag dat percentage op 3,4. In Zeeland zaten alleen de ge meenten Vlissingen (7,2 procent) en Middelburg (5,0 procent) boven het landelijke gemiddelde. Acht van de tien buurten in Zee land waar de meeste mensen met een bijstandsuitkering wonen zijn te vinden in Vlissingen. De nummer één en twee zijn de twee buurten rond de Bloemenlaan. Daar nadert het percentage uitkeringsgerechtig den de 20 procent. In het hele Vlis- singse Middengebied zit één op de acht mensen in de bijstand. De gemeente Vlissingen staat met het percentage van 7,2 in de lande lijke toptien. Met Enschede deelt Vlissingen de zesde plaats. Rotter dam is de gemeente met de meeste bijstandsgerechtigden. In de Maas stad heeft bijna één op de tien men sen van tussen de 15 en 65 jaar een bijstandsuitkering. De nummers twee en drie zijn Heerlen en Leeu warden. De gemeente Middelburg staat rond de 35e plaats op de nationale lijst, samen met mede-provinciehoofdsteden Assen, Lelystad en Maastricht. De andere Zeeuwse gemeenten halen de landelijke top honderd niet eens. Kapelle en Veere beho- BUURTEN ren tot de vijftig gemeenten met het minste aantal mensen met een bij standsuitkering. Van de achtduizend Zeeuwse bij standsgerechtigden woont een kwart in Vlissingen. Middelburg (1.500) en Terneuzen (1.200) volgen op enige afstand. Vijf gemeenten vallen op door het relatief gering aantal mensen in de bijstand. In Hulst, Borsele, Reimerswaal, Veere en Kapelle ligt dit onder de 2 pro cent. Kapelle telde in september slechts 90 mensen met een bij standsuitkering wat neer komt op 1,1 procent. Die gemeente behoort lan delijk tot de vijftig gemeenten waar de minste bijstandsuitkeringen hoeven worden verstrekt. GEMEENTEN Percentage mensen met bijstandsuitkering 15 jaar tot AOW-leeftijd 1. Vlissingen 7,2% 2. Middelburg 5,0% 3. Terneuzen 3,7% 4. Goes 3,4% 5. Schouwen-Duiveland 2,5% 6. Noord-Beveland 2,4% Sluis 2,4% Tholen 2,4% 9. Hulst 1,8% 10. Borsele 1,7% Reimerswaal 1,7% 12. Veere 1,6% 13. Kapelle 1,1% Zeeland 3,4% Nederland 4,1% K Direct persoonlijke hulp bij het vinden von een baan duceerd. Tot i960 reden er zo'n twintig van op het Nederlandse spoor. „Ze zijn vooral bekend van de olietransporten uit Schoonho ven. Ze zijn allemaal gesloopt." Al jaren neemt de SGB het voor touw om een vergelijkbaar exem plaar te importeren en op te knap pen in de jarenvijftigstijl van de NS. Via crowdfunding en met een le gaat is een bedrag van ruim 60.000 euro voor dat doel ingezameld. De cementfabriek in Ohio bleek bereid het redelijk gave exemplaar te schenken aan de Zeeuwen. „Deze week is de machine door één van onze bestuursleden en een monteur goedgekeurd en hebben ze voorbereidingen getroffen voor het transport." Dat wordt nog een hele klus. Het zou te duur worden om de loc goedgekeurd te krijgen voor transport over spoor, dus moet de 65 ton zware machine per diep- lader over 1.600 kilometer naar Cle veland. Daar wordt hij verscheept naar Antwerpen. Het hart van menig treinfanaat zal sneller kloppen wanneer de loco- motiefin oude glorie bij de Stoom trein Goes-Borsele arriveert, ver wacht woordvoerder Reinier Zon dervan. „Deze locomotief is straks volstrekt uniek in Nederland." Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de diesellocomotief van Ame rikaanse makelij in Europa geïntro- zaterdag 1 april 2017 PC Netbeheerder Enduris en de gemeenten Middelburg en Veere hebben met het minis terie van Economische Zaken een overeenkomst ge tekend die moet helpen bij het aardgasvrij worden van huizen. Theo Giele Middelburg Vlissingen scoort slecht Theo Giele Vlissingen Percentage mensen met bijstandsuitkering 15 jaar tot AOW-leeftijd 1. Bloemenlaan eo West Vlissingen 19,3% 2. Bloemenlaan eo Oost Vlissingen 16,6% 3. Het Fort eo Vlissingen 15,2% 4. Paauwenburg ZO Vlissingen 14,0% 5. Triniteit Terneuzen 13,2% 6. Stadhuisplein eo Vlissingen 12,3% 7. Dauwendaele Middelburg 12,1% Bonedijksestraateo Vlissingen 12,1% 9. Scheldestraat eo Vlissingen 11,1% 10. Hercules Segherslaan Vlissingen 10,4% De top tien van wijken met het hoogste aantal uit keringsgerechtig den telt acht Vlis- singse buurten A SGB-bestuurslid Jos van der Heijden (r) en monteur Kyan Gieling reisden naar de VS om hun aanwinst goed te keuren, fotosgb Hij staat nu te verstoffen bij een cementfabriek in de Ameri kaanse staat lowa, maar als de 'NS-2000'-locomotief eenmaal aan zijn reis naar Goes begint, wacht hem daar een glorieus nieuw leven. Joeri Wisse Goes MENTORS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41