Diner met de koning: Als het maar geen eend wordt 4 Noeste dijkwerkers, een biljarter in rook, coaster Pax op het strand; Westkapelle in de vorige eeuw. Gezien door de lens van Jaqueline Midavaine. re. Luchfotografe Jacqueline Midavaine exposeert in Westkapelle PH-SLA In de jaren zestig en zeventig vatte Jac queline Midavaine (75) het dijkdorp Westkapelle in zwart-wit beelden. Een gegroefde dijkwerkerskop, een rokerig Kasteel van Batavia met biljarter op de voorgrond en koningin Juliana op werkbe zoek. Of de coaster Pax die in de zomer van i960 strandde en drie weken op het strand van Westkapelle lag. Een prachtig beeld van een mensenmassa die rond het schip krioelt, omlijst door strandkotjes. Te zien in het mu seumcafé van het Polderhuis in Westkapelle. Op groot formaat canvas en digitaal bewerkt. Want, zo zegt de fotografe: „We zitten nu wel in 2017 hè, niet meer in de doka uit de ja ren zestig." „Weet je wat zo leuk was. De man die mij hielp met het ophangen van de fotopanelen zag zichzelf terug op één van de foto's. Als jong gastje achter de biljarter in het Kasteel van Batavia. De biljarter zelf bleek de overle den vader van een andere vrijwilliger te zijn. Ik heb het gevoel dat hier iedereen wel ie mand op de foto's herkent. Dat is mooi. Ik zoek ook altijd wel de mens in mijn lens. Jacqueline ging als jong meisje aan de slag als fotojournaliste op het Middelburgse pers bureau Slagboom-Peeters. „Net van de mulo af. Piepjong dus. Ik begon met rechtszaken, maar dat was niets voor mij." Lachend: „Het duurde veel te lang voor ik mijn verslagjes af had. Langzamerhand ontdekte ik dat ik het nieuws liever in beeld bracht. Niet in woor den. Dus ging ik overal op af Met m'n scoo ter. Tot ik op een dag, het was noodweer, naar Zierikzee moest. Een vreselijk barre tocht. Eenmaal terug in Middelburg heb ik geroepen 'ik stop, dit doe ik niet meer. Kort daarop kreeg ik een Messerschmitt, een overdekte scooter met drie wielen. Ik ben er, toen het laatste caisson in de Veerse Gatdam werd geplaatst, bijna mee uit de bocht gevlo gen om maar op tijd te zijn." In i960 werd het bedrijf Slagboom en Pee- ters Luchtfotografie opgericht. Jacqueline was en is Neerlands enige luchtfotografe. „We hebben ieder dorp, gehucht en iedere stad in Zeeland gefotografeerd. En later in heel Nederland." Ze vliegt nog wel, maar nog steeds niet achter de stuurknuppel. „Ik heb wel mijn brevet. Maar ik zie mezelf geen vliegtuig landen. Dat blijft dan vast niet heel. Bovendien heb ik mijn handen vol aan het fotograferen als we in de lucht zijn." Met pijn in het hart verliet de luchtfoto grafe in 1980 haar Zeeland. Het bedrijf ver kaste naar het Gelderse vliegveld Teuge. „Een heel centraal punt in Nederland. Anton en ik hebben ons als rasechte Zeeuwen wel afge vraagd of we het hier zouden redden. Dat is toch gelukt." Lachend: „Weet je hoe? Het stormde en de bomen stonden al vol in blad. Ik hoorde dat geruis en dat voelde als het ge luid van de zee. Toen was het goed. Want ja, die zee. Die blijf ik missen. Ik moet er altijd een glimp van zien als ik in Zeeland ben. Ge lukkig heb ik een pied-a-terre in Middelburg. De weg van Gelderland naar Zeeland is altijd korter dan andersom." Helemaal beseffen dat hij straks misschien met de koning aan tafel zit, doet Marijn nog niet. „Het voelt net alsof ik een prestatie heb gele verd, terwijl ik er eigenlijk niks voor gedaan heb", lacht hij. „Ik ben gewoon toevallig op die datum ge boren." Marijn is één van de ruim 11.000 kroonjarigen op 27 april die kans maakt op een koninklijk diner van wege de 50e verjaardag van de ko ning. Zijn moeder en zusje gaven hem op. En of hij nu wel of niet mag komen, er zijn toch al wat ze nuwen aanwezig. „Mijn zusje zei, straks zit je naast hem! Daar had ik nog niet eens over nagedacht. Ik ben best wel een kluns als het op dit soort dingen aankomt. Ik zie het al voor me dat ik overal erwten naartoe schiet of dat ik heel klunzig mijn glas omgooi. Dat zou echt iets voor mij zijn." Marijn heeft stiekem al volop over het diner gefantaseerd. „Ik denk dat het een heel bont gezel schap is, dat er veel verschillende mensen van verschillende leeftij den zijn." Ook van het Paleis heeft hij zo zijn verwachtingen. „Ik ver wacht eigenlijk wat je van zo'n kroonzaal verwacht: heel veel deco ratie, grote schilderijen, kroonluch ters, kristal, porselein, zilver, goud, dat soort dingen." Het koningshuis hoeft zich wat I het eten betreft niet om de 19-jarige Middelburger te bekommeren, zo zegt hij zelf. „Ik ben een hele mak kelijke eter. Ik eet best veel, maar met eend heb ik echt niets." Ook de etiquette en beleefdheidsvormen zijn hem bekend. „Ik weet dat je van buiten naar binnen met je be stek eet, met je rug recht en dat je met twee woorden moet spreken. Maar misschien probeer ik ook wel Ik denk dat het een bont gezelschap is, dat er veel verschillende mensen zijn Willy in plaats van majesteit", grapt hij. „Ik ben een groot fan van Lucky TV." Het zou voor Marijn de eerste keer zijn dat hij oog in oog met de koning en koningin staat. „Het zijn hele charismatische mensen. Ik denk dat we blij mogen zijn met ze. Ze zijn toch een beetje je uithang bord." Het diner benadrukt volgens hem ook hoe normaal het konink lijk echtpaar is. „Je kunt je verjaar dag ook vieren met bijvoorbeeld een groot festival. Deze intieme setting zegt iets over je als per soon." De kanshebber voor het diner is er al uit welke vraag hij aan de ko ning wil stellen. „Er is laatst in het nieuws geweest dat de koning niet gaat stemmen, dus misschien dat ik ga proberen om stiekem zijn voor keursstem eruit te punniken." Maar mocht hij een van de 150 gelukki gen zijn en met de majesteit aan ta fel belanden, zal hij eerst nog op zoek naar geschikte kleding moe ten. „Ik denk dat ik me dan maar een pak laat aanmeten. Ik heb wel een paar jasjes, maar niet echt iets überchiques." Mocht Marijn niet ingeloot wor den, dan is er voor hem geen man overboord. „Het zou heel jammer zijn, maar dan heb ik er wel vrede mee." zaterdag 1 april 2017 Ik zoek de mens in mij n lens 4 Jacqueline Midavaine in haar beginjaren. FOTO JACQULINE MIDAVAINE Annemarie Zevenbergen Tijdsbeeld van Westkapelle, in perspectief en vogelvlucht. Fotografie van Jacqueline Midavaine. Museumcafé van Het Polderhuis Westkapelle tot en met 21 mei. Opening: da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. In haar boek 'Vliegen 1000 Voet Hoger, een eerbetoon aan haar in 1986 overleden man Anton Slag boom, blikt de fotografe terug op haar foto grafisch Zeeland en Gelderland. Het boek is, alleen nog, in het Polderhuis te koop. •4 REPRODUCTIES DIRK-JAN GJELTEMA Een spannende dag voor de 19-ja- rige Marijn Kerkhofs uit Middel burg maandag. Dan wordt bekend of hij op 28 april als mede-kroon- jarige met de koning mag dineren in het Paleis op de Dam. Marieke Kesteloo -4 Marijn Kerkhofs hoort maandag of hij mag dineren met de koning. FOTO RUBEN - Marijn Kerkhofs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40