Bewoners naar rechter om struikelsteen Amsterdam Overval in Arnhem met dodelijke achtervolging kan zo het witte doek op 3 Overvallen worden in je eigen huis, de dader achtervolgen in een geleend busje van Snackattack en doodrijden. Het is een waargebeurde Arnhemse krimi met louter slachtoffers. Het was een keiharde klap, een oorverdo vende donderslag. Donderdagavond, half tien. „We hadden net ons bezoek gedag gezegd. We kon den dat harde geluid niet plaatsen. Even later zagen we het blauwe schijnsel van zwaailichten. We dachten: er moet een ongeluk ge beurd zijn." Maar als de bewoners van een huis aan de Milsbeekstraat in de Arnhemse wijk De Laar- Oost naar buiten stappen, vertellen agenten dat ze binnen moeten blij ven. „Vanwege sporenonderzoek." Wat ze dan nog niet weten: bij de achterkant van hun tuinhuisje, in de berm, ligt een dode man. Blauwe schoenen, joggingbroek, zwarte handschoenen. Hij is aangereden. Doelbewust. Bandensporen in de berm. Het tuinhuisje, waar het slachtoffer tegenaan gedrukt werd, is door de klap volledig ontzet. Het slachtoffer blijkt - zeer waar schijnlijk - ook dader te zijn, in een scenario dat zo afkomstig kan zijn uit een krimi. De bizarre reali teit: de 34-jarige Albert K. wordt die avond in zijn huis aan de Limburg singel overvallen, vermoedelijk omdat hij via Marktplaats sinds 26 maart een gouden Rolex a 29.999 euro te koop aanbood. Snackattack Nadat de overvallers de benen ne men zetten Albert K. en zijn 32-ja- rige partner de achtervolging in. Ze houden een bestelbusje van snack bar Snackattack aan, dat daar rijdt om bestellingen af te leveren. De totaal verbouwereerde chauffeur stapt uit en staat zijn busje af. Er klinken schoten, vermoedelijk af gevuurd door de overvaller. De be stelwagen wordt door meerdere ko gels geraakt. Op slechts 70 meter van het overvallen huis volgt de fa tale aanrijding. „Ik dacht dat het de donder was", zegt een buurvrouw. Het is de bestelbus die met grote vaart door de berm de overvaller schept en dooddrukt tegen haar schuurtje. Als de politie enkele mi nuten later ter plaatse komt, ligt de man al dood in een grote plas bloed bij het tuinhekje. Het bestelbusje is doorzeefd met kogels. Gisterochtend was het vrij staande, met rolluiken en meerdere camera's beveiligde huis van Albert K. nog altijd afgezet met zwarte po- litieschermen. De bewoners ver blijven dan al op het bureau. De re cherche 'onderzoekt hun aandeel in de dodelijk aanrijding', zo heet het in een persverklaring. Ze zijn aan gehouden. „Het is een gezin met jonge kin deren", vertelt een omwonende. Ze wijst op de vele rolluiken en bol vormige camera's aan de gevels van het overvallen huis. „Het lijkt wel een fort. Dat voel je: hier klopt iets niet." Niet iedereen deelt dat ge voel. „Echt een goeie kerel", zegt een bewoner van het tegenoverge legen woonwagenkampje. „Heel Arnhem kent hem. Ik weet dat hij in zijn vorige woning eens is over vallen door Roemenen. Dus hij heeft een goede reden voor die ca mera's en die pitbull." De verdachte is een bekende in de amateurvoetbalwereld van Arn hem, opgeleid bij Vitesse. Hij blijkt, in ieder geval op papier, de fïliaal- houder van een Primera-winkel. Ook heeft hij verschillende andere BV'tjes op zijn naam staan. Een ma- nagementadviesbedrijf, een zonne- studio (gerund door zijn vrouw) en een garagebedrijf. Daar kun je te recht voor tweedehands auto's. Onderzoek Ook is de BV volgens het Kamer van Koophandelregister een 'groot handel in bloemen, planten en par tijgoederen'. Saillant detail: in dit bedrijfsverzamelgebouw deed de politie in 2013 een inval bij een growshop. Dat gebeurde in het ka der van een witwas-onderzoek. Een woordvoerder van de politie wilde gisteren niet aangeven of de verdachte van de dodelijke aanrij ding een bekende van politie en justitie is. Ook wordt niet bekend gemaakt wie er achter het stuur zat, wie het dodelijke slachtoffer is, of er meerdere overvallers waren en of er ook al in de woning is geschoten. De medewerker van Snackattack, die onbedoeld in de roofoverval be landde, ging gisterochtend gewoon weer aan het werk. Trillend op zijn benen. Een collega: „Een beetje af leiding is nu het beste." Overval loopt uit de hand Wat precies de reden is dat de hui dige bewoners aanstoot nemen zo genaamde 'struikelsteen' is niet be kend: zij waren gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Uit de juridische stukken blijkt dat zij de voortdurende confrontatie met het verleden psychisch te belastend zouden vinden. Volgens de twee bewoners vormt de gedenksteen voor hun deur een onredelijke belasting voor hun pri- véleven en dat van hun kinderen. Ook voelen zij zich aangetast in hun privacy, omdat veel voorbij gangers 'indringend' naar de wo ning zouden kijken. Daarnaast zou de plaatsing van de steen de sfeer in de buurt hebben aangetast. De aanwezigheid van het mes sing steentje van 10 bij 10 centime ter, met de namen van de veelal joodse bewoners die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn gede porteerd en vermoord in de con- centratiekampen, zou zelfs zo be- Stadsdeelbestuurder Sebastiaan lastend zijn dat de bewoners een Capel betreurt de gang naar de verhuizing overwegen als hij niet rechter door de bewoners. „Ze zijn op korte termijn wordt verwijderd, zéér emotioneel. Omdat we begre pen dat de steen bij hen veel los maakte, hebben we hem verplaatst naar de stoeprand. Maar verder kunnen we niet gaan: het idee is dat de stenen voor de woning liggen." De voorzieningenrechter conclu deerde dat hij niet in staat is de be langen van de bewoners af te wegen tegen het belang van het plaatsen van de gedenksteen en verwees door naar de privaatrechter. De zaak is betreurenswaardig, zegt Capel. „Ik had gehoopt dat er duidelijkheid zou komen, maar nu blijkt dat ze niet bij de goede rech ter zaten. Wat er ook gebeurt, deze zaak kent alleen maar verliezers." In Amsterdam liggen inmiddels 400 Stolpersteine en dit weekend ko men er nog 47 bij. zaterdag 1 april 2017 Dief gedood met snackbus Berendien Tetelepta Harm Graat Arnhem De man in Arnhem werd ver moedelijk overvallen omdat hij via Marktplaats een Rolex te koop aanbood voor 29.999 euro. Arnhem, donderdag omstreeks 21.30 uur Woning waar de overval plaatsvond De chauffeur van het busje schrikt van mensen die het huis uit rennen De bewoners roepen om hulp. Als hij uitstapt, nemen ze zijn busje mee. Met het busje wordt een van de overvallers achtervolgd, die het busje beschiet. De overvaller wordt tegen een schuur gereden en overlijdt ter plekke. Je loopt er drie keer langs voor dat je hem ziet liggen: het ge denksteentje voor Joachim Elte, die in 1945 werd vermoord in Bergen-Belsen. De huidige be woners van het voormalige huis van Elte in de Amsterdamse Concertgebouwbuurt willen het steentje weg hebben en zijn naar de rechter gestapt om dat te bereiken. Mare Kruyswijk Amsterdam VKli •4 Vier struikel stenen in Transvaal- straat. De voortdurende confrontatie met deportatie en moord zou te belastend zijn fotoroï SHIRATSKI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3